Polska demoluje reprezentację Włoch w ostatnim secie! Piękne zwycięstwo

Polska demoluje reprezentację Włoch w ostatnim secie! Piękne zwycięstwo

Polacy walczą z Włochami (fot. PAP/EPA/Lindsey Parnaby)
Reprezentacja Polski pokonała Włochy 3:1 (21:25, 25:20, 25:23, 25:14) w pierwszym meczu turnieju olimpijskiego w Londynie. Dzisiejsza wygrana może zaważyć o końcowym układzie grupy A. Włosi byli bowiem naszym najgroźniejszym przeciwnikiem w fazie grupowej.
Trener Andrea Anastasi nie zaskoczył polskich kibiców i w pierwszym meczu turnieju olimpijskiego postawił na sprawdzoną szóstkę. Media przed rozpoczęciem spotkania przypominały mecz obu ekip sprzed czterech lat, bardzo wyrównany w ćwierćfinale igrzysk w Pekinie. W tie-breaku lepsza okazała się Italia. Tym razem Polakom udało się zrewanżować.

Całe spotkanie było bardzo wyrównane i nerwowe. Obie strony często kwestionowały decyzje sędziów. W pierwszym secie walka punkt za punkt trwała do stanu 10:10. Później biało-czerwoni się pogubili. Przestali kończyć pierwsze akcje, a i blok nie funkcjonował tak jak zwykle. Trzypunktowa przewaga Włochów 20:17 była zasłużona. Gdy tegoroczni zwycięzcy Ligi Światowej zaczęli gubić się również w przyjęciu, o czas poprosił trener Anastasi. Jednak nawet Jakub Jarosz, który pojawił się na zagrywce przy stanie 21:23, nie zdołał doprowadzić do remisu i Polacy przegrali 21:25.

Drugą partię Polacy rozpoczęli w takim samym zestawieniu. Biało-czerwoni szybko odnaleźli własny styl gry. Mieli nawet pięciopunktową przewagę 12:7. W tym secie rozkręcił się Zbigniew Bartman, który miał wcześniej kłopoty z przebiciem się na drugą stronę siatki.

Groźne przestały być również zagrywki jednego z najbardziej doświadczonych zawodników w ekipie Włoch Luigiego Mastrangelo. W tym secie doszło nawet do kuriozalnej sytuacji, kiedy punkt zdobył... libero polskiej reprezentacji Krzysztof Ignaczak. Ostatnie dwie piłki rewelacyjnie wykorzystał Michał Winiarski i biało-czerwoni triumfowali 25:20.

Znacznie bardziej wyrównana była trzecia partia i nawet wówczas, gdy wydawało się, że przy stanie 18:15 Polacy powinni odskoczyć, Włosi szybko potrafili odrobić straty. Gdy przewaga stopniała do jednego punktu (22:21) trener Anastasi postanowił wziąć przerwę. To poskutkowało, bo brązowi medaliści mistrzostw Europy zwyciężyli 25:23.

Kompletną bezradność podopiecznych Mauro Berutto polscy kibice zobaczyli w ostatniej odsłonie. Polacy w każdym elemencie byli ekipą znacznie lepszą i prowadzili nawet 12:5. Do samego końca nie dali dojść do głosy rywalom, a mecz zakończył as serwisowy Bartosza Kurka - 25:14 i 3:1 w całym spotkaniu.

We wtorek biało-czerwoni o godz. 12.30 czasu warszawskiego zmierzą się z Bułgarami, z którymi spotkali się 7 lipca w półfinale Ligi Światowej i zwyciężyli 3:0.

Zapis naszej relacji:

14:25 - KUREK! Kończy to asem serwisowym! Idealne podsumowanie meczu! Demolka!

14:24 - Savani przestrzelił! Piłka meczowa! Kurek idzie na zagrywkę.

14:23 - Trochę zabrakło szczęścia - Ignaczak nieźle odebrał, ale Polacy pogubili się.

13:23 - Savani pokazał klasę! As serwisowy.

12:23 - Savani obija blok.

11:23 - Mastrangelo psuje zagrywkę.

11:22 - Lasko trafia, ale prawie udało się przyjąć.

10:22 - Michał Ruciak wchodzi na zagrywkę i jest AS!

10:21 - Winiarski - Żygadło - i atak Kurka. Polacy przeprowadzają swoje akcje tak łatwo jakby nie kosztowało ich to żadnego wysiłku!

9:20 - Włosi odwdzięczają się tym samym.

9:19 - Żygadło psuje zagrywkę. Szwankuje ten element gry po każdej przerwie.

8:19 - Włosi na kolanach! Bartman atakuje, włoski blok rozprowadzony! Włosi proszą o przerwę.

8:18 - I Kurek z drugiej linii - nasi reprezentanci grają jak natchnieni!

7:17 - Winiarski kontruje! Ale wcześniej nie-praw-do-po-do-bna obrona Ignaczaka!

7:16 - Tym razem Kurek w siatkę.

6:16 - Bartosz Kurek! To jest właśnie to! Ależ huknął - złe przyjęcie i kolejny punkt! Druga przerwa techniczna i chyba już ostatnia w tym meczu. Polscy kibice na trybunach już świętują!

6:15 - Kurek po prostej z drugiej linii po oddaniu piłki przez Włochów!

6:14 - Bartman huknął ile wlezie - Włosi bez szans i w bloku, i w przyjęciu.

6:13 - Lasko trafia z drugiej linii.

5:13 - Savani nie trafia w piłkę - Włosi przegrywają psychologicznie ten mecz.

5:12 - Nowakowski trafia ponownie!

5:11 - Lasko ledwo trafił w boisko - ale trafił.

4:11 - Zła zagrywka Włochów. Nasi przeciwnicy mają mnóstwo błędów własnych w tym secie.

4:10 - Lasko w końcu trafia - ale mógł być znowu zablokowany. Blisko.

3:10 - Włosi mają przejście dołem - siedem punktów przewagi! Włosi proszą o czas. Chcą wybić nas z serii.

3:9 - Lasko przestraszył się potrójnego bloku i przestrzelił!

3:8 - Zaytsev nie trafia! Przerwa techniczna. Włosi nie w sosie.

3:7 - Nieprawdopodobne! Pojedynczy blok Kurka! Lasko nie wierzy w to co się stało!

3:6 - Bartman i Możdżonek blokują! To nasz mocny punkt w tym secie.

3:5 - Zaytsev obija potrójny blok i znowu zdobywa punkt.

2:5 - Travica zapomniał jak wysoki jest Możdżonek. Zablokowana krótka!

2:4 - Winiarski miał fatalną piłkę, ale świetnie kiwał.

2:3 - Mogliśmy mieć kontrę, ale oddaliśmy piłkę. Zaytsev w końcu przebił się przez blok.

1:3 - Podręcznikowa przesunięta krótka Polaków. Nowakowski punktuje.

1:2 - Błyskawiczna akcja Włochów - mają punkt.

0:2 - As serwisowy Bartka Kurka!

0:1 - Po raz pierwszy to my obejmujemy prowadzenie na początku. Savani psuje zagrywkę.

IV set:

23:25 - Poskutkowało - Savani się myli i trafia w siatkę! Prowadzimy!

23:24 - Savani po bloku. Ledwo trafia. Drugi setbol. Anastasi prosi o przerwę - wybija Włochów z rytmu.

22:24 - Winiarski znowu daje nam setbol!

22:23 - Niestety - trafia w siatkę. Będą nerwy.

21:23 - Uff. Winiarski mocno, po skosie, Birarelli źle przyjmuje. Kuba Jarosz wchodzi na zagrywkę. Wcześniej jednak przerwa dla Włochów.

21:22 - Polacy znowu przegrywają piłkę na siatce - Włosi odrabiają straty i Anastasi prosi o czas.

19:22 - Kurek! Jeszcze 3 punkty.

19:21 - Teraz Bartman w siatkę.

18:21 - Odrzucająca zagrywka Bartmana i włoski błąd w przyjęciu! Przerwa dla Włochów.

18:20 - Jak potrzebujemy punktu, to najlepiej z krótkiej. Nowakowski bezbłędnie.

18:19 - Włosi przyjmują zagrywkę Ruciaka, Lasko punktuje.

17:19 - Mastrangelo mooocno przestrzelił serwis.

17:18 - Bartman zablokowany przez Travicę i Zaytseva i tracimy przewagę!

16:18 - Szkoda. Winiarski psuje zagrywkę.

15:18 - Bartman - cóż za precyzja! Niesamowity atak po skosie.

15:17 - Błąd w przyjęciu i tracimy punkt.

14:17 - Lasko zablokowany!

14:16 - Dwa punkty przewagi na drugiej przerwie technicznej.

12:11 - Zaytsev z nieprzygotowanej pozycji nad blokiem. Skuteczny atak w róg boiska.

11:11 - Kurek skutecznie po bloku.

11:10 - Jak mogliśmy nie zdobyć tego punktu! Długa wymiana, piłka dosłownie odbiła się od Włochów i wróciła na naszą stronę. Jednak nie potrafiliśmy tego wykorzystać - Bartman zablokowany. Potrzebujemy punktów z kontrataków.

10:10 - Teraz Kurek atakuje po bloku.

10:9 - Kurek nie trafia w boisko - marnujemy za dużo kontr w tym meczu!

9:9 - Potężna bomba Savaniego przyjęta! Żygadło rozgrywa i Możdżonek kończy.

9:8 - Tak blisko do asu serwisowego! Żygadło minimalnie przestrzelił.

8:8 - Lasko psuje zagrywkę - przestrzelił.

8:7 - Mastrangelo skutecznie obija blok. Przerwa techniczna.

7:7 - Blok oszukany, Winiarski z komfortowej pozycji atakuje w pole.

7:6 - Winiarski szukał bloku, ale go nie znalazł. Szkoda - mieliśmy kontrę.

6:6 -  Bartman - blok - aut.

6:5 - Zmarnowany atak - niestety, Włosi świetnie wybronili, a potem dobrze zaatakowali.

5:5 - Teraz Bartman - w swoim stylu, też po skosie. Świetny atak.

5:4 - Lasko skutecznie po skosie. Na razie punkt za punkt.

4:4 - Świetne przyjęcie Ignaczaka i doskonała krótka Możdżonka.

4:3 - Ale pechowo - piłka po zagrywce Winiarskiego zatańczyła na taśmie i spadła tuż za linią.

3:3 - Savani w końcu źle serwuje.

3:2 - Heroiczna obrona, ale musieliśmy oddać piłkę. Włosi w końcu zdobyli punkt.

2:2 - Bartman huknął po prostej - aż przebiegł pod siatką na włoską stronę.

2:1 - Ach ten Savani. Obija blok i punktuje.

1:1 - Fei przestrzelił - zepsuł zagrywkę.

1:0 - Pechowy blok - piłka spada po naszej stronie siatki.

III set:

20:25 - Winiarski! Co za atak z totalnie nieprzygotowanej pozycji! Odrabiamy straty - jest 1:1 w setach.

20:24 - Winiarski po prostej i jest piłka setowa! Wchodzi Kuba Jarosz na serwis.

20:23 - Kurek miał ochotę na as serwisowy, ale koniec końców nie trafił w pole zagrywki.

19:23 - Nowakowski ponownie. Jeszcze tylko dwa punkty!

19:22 - Blok Żygadły przełamany.

18:22 - Nowakowski trafił z krótkiej. Ależ odetchnął z ulgą polski zawodnik!

18:21 - Kurek zablokowany! Anastasi dopiero prosi o przerwę. Dlaczego tak późno? Przewaga stopniała z ośmiu do zaledwie trzech oczek.

17:21 - Winiarski nie trafia w boisko. Już tylko cztery punkty przewagi!

16:21 - Ruciak zagrywa - Włosi źle przyjmują, ale Travica świetnie kiwa.

15:21 - Co za błąd Fei! Włosi mocno przebili, piłka wróciła na naszą stronę, Włosi myśleli że piłka wyleci na aut - ale nie wyleciała!

15:20 - Błąd Kurka - dotknął taśmy, choć piłka już przeszła na naszą stronę! Duża szkoda.

13:20 - Bartman świetnie po skosie. Włosi chcą przerwę.

13:19 - Długa wymiana. W końcu Savani po palcach Polaków przebija.

12:19 - Włosi mają problemy z odbiorem w tym secie. Zdobywamy w ten sposób kolejny punkt.

12:18 - Lasko psuje zagrywkę.

12:17 - Możdżonek nie trafił z krótkiej!

11:17 - Bartman zablokowany.

10:17 - Nowakowski psuje zagrywkę.

9:17 - Doskonały blok Polaków - kolejny punkt!

9:16 - Włosi też psują zagrywkę. Druga przerwa techniczna.

9:15 - Kurek psuje zagrywkę.

8:15 - Zaytsev źle przyjmuje, piłka wraca, Żygadło przebija. Siedem punktów przewagi. To jest Polska z Ligi Światowej! Bari wchodzi do gry.

8:14 - Savani kiepsko przyjmuje, a Polacy blokują atak Travicy.

8:13 - Nowakowski tak samo - ale na jego obłędnym zasięgu, wysoko nad blokiem.

8:12 - Fei z przesuniętej krótkiej.

7:12 - Świetny serwis Bartmana! Mógł być as, ale Savani przyjął. Nic im to jednak nie dało, piłka wyleciała za boisko. Włosi proszą o czas.

7:11 - Winiarski z drugiej linii. Atomowe uderzenie!

7:10 - Fei skutecznie obił blok.

6:10 - Włosi psują zagrywkę.

6:9 - Savani teraz punktuje. Na razie to najlepszy zawodnik na hali.

5:9 - Winiarski przebija się przez potrójny blok! Wspaniały atak.

5:8 - Przerwa techniczna. Dziwna sytuacja - sędzia przyznał punkt Włochom, a potem oddał go nam.

5:7 - Długa wymiana - w końcu Kurek trafia.

5:6 - Teraz nie trafił w boisko.

5:5 - Bartosz Kurek ustrzelony. Savani świetny dzisiaj w każdym aspekcie gry.

4:5 - Mogliśmy kontrować, ale oddaliśmy piłkę. Savani przełamuje blok.

3:5 - Travica przekłada rękę - mamy piąty punkt.

3:4 - Bartman trafia! Oby się rozkręcił.

3:3 - I po prowadzeniu - Savani bezbłędnie.

2:3 - Włosi się gubią przy odbiorze i oddają piłkę. Winiarski atakuje po skosie.

2:2 - Włoski blok rozprowadzony - drugi punkt dla nas.

2:1 - Savani ostro po bloku. Punkt dla Włochów.

1:1 - Teraz Zaytsev przestrzelił.

1:0 - Zaczynamy od złego przyjęcia.

II set:

25:21 - Bronimy się ofiarnie, ale Włosi obejmują prowadzenie w meczu.

24:21 - Po raz trzeci przegrywamy walkę na siatce. Polacy za bardzo się gubią. Setbol.

23:21 - Bartman lekko, ale skutecznie. Jarosz wchodzi na zagrywkę.

23:20 - Zaytsev po skosie atakuje w wolne pole.

22:20 - Savani potężnie serwuje, ale piłka leci za boisko.

22:19 - Źle przyjmujemy zagrywkę - piłka wraca na stronę Włochów i od razu uderzają. Anastasi prosi o czas.

21:19 - Bartman przestrzelił zagrywkę.

20:19 - Kontrujemy i odrabiamy straty! Już tylko punkt. Kurek świetnie obił blok.

20:18 - Ależ Nowakowski zawisł w powietrzu i huknął po przesuniętej krótkiej. Niesamowity zasięg.

20:17 - Ignaczak dosłownie ustrzelony z serwisu. Anastasi prosi o przerwę.

19:17 - Ruciak wszedł na zagrywkę, ale huknął prosto w siatkę.

18:17 - Kurek po bloku punktuje.

18:16 - Dziwna sytuacja pod siatką. Polacy nie potrafili przejąć piłki, która była już po naszej stronie.

17:16 - Kolejny dobry atak Winiarskiego.

17:15  Travica oszukał nasz blok. W efekcie Włosi mają czyste pole i atakują.

16:15 - Winiarski trafia po skosie.

16:14 - Lasko genialnie atakuje! Z trudnej, sytuacyjnej piłki minął blok i trafił po prostej. Włosi odskakują na dwa punkty. Przerwa techniczna.

14:14 - Bartman wreszcie skutecznie atakuje.

14:13 - Kurek przekracza linię końcową przy serwisie. Naszych zawodników chyba trochę trema zjada.

13:13 - Znowu bardzo długa wymiana - w końcu zablokowaliśmy Zaytseva, a piłka spadła na połowie przeciwnika!

13:12 - Bartman serwuje prosto w siatkę.

12:12 - Ktoś dotknął siatki. Sędzia zasądził punkt dla nas.

12:11 - Ofiarna obrona Polaków, ale Bartman nie trafił w boisko.

11:11 - Fei też nie trafia.

11:10 - Winiarski przestrzelił serwis o centymetry.

10:10 - Długa wymiana. W końcu Możdżonek robi użytek ze swojego wzrostu i atakuje z krótkiej.

10:9 - Atak Włochów z drugiej linii. Świetnie rozprowadzili polski blok.

9:9 - Błąd przy serwisie.

9:8 - Szybka akcja Włochów. Fei po skosie atakuje z dużą mocą.

8:8 - Przerwa nie posłużyła Włochowi - zepsuł zagrywkę.

8:7 - Teraz Mastrangelo uderza po siatce i piłka spada na parkiet. Pechowo! Włosi wychodzą na prowadzenie na pierwszej przerwie.

7:7 - As serwisowy Mastrangelo. Straty już odrobione. Szkoda.

6:7 - Winiarski zablokowany. Jeszcze próbował podbić... nogą, ale uderzył w siatkę.

5:7 - Włosi punktują po przesuniętej krótkiej.

4:7 - Dobre przyjęcie i świetny atak Bartmana. Włosi spóźnieni z blokiem.

4:6 - Włosi obijają blok.

3:6 - Źle przyjmujemy i oddajemy piłkę za darmo. Ale Włosi znowu nie trafiają w boisko.

3:5 - Kolejny błąd Polaków - za nisko wystawiona piłka do Nowakowskiego i prosty blok.

2:5 - Lasko źle atakuje - wysoko, w aut. Niestety Kurek dotknął siatki. Szkoda!

1:5 - Genialne przyjęcie Możdżonka i jeszcze lepszy atak Kurka. Trener Włochów już prosi o przerwę.

1:4 - Lasko nie trafia w boisko - aut. Już trzy punkty przewagi!

1:3 - Świetny blok Kurka i Nowakowskiego.

1:2 - Fatalne przyjęcie Zaytseva! Prowadzimy.

1:1 - Możdżonek z krótkiej w sam środek boiska.

1:0 - Ależ długa wymiana piłki! W końcu Włosi obijają nasz blok i punktują.

Składy:

Włochy: Mastrangelo, Lasko, Zaytsev, Bari (libero), Savani, Travica, Fei

Polska: Nowakowski, Winiarski, Kurek, Bartman, Żygadło, Możdżonek, Ignaczak (libero)

Przypomnijmy, że cztery lata temu - w Pekinie - na drodze Polaków stanęła właśnie kadra Włoch. Prowadził ją wtedy... Andrea Anastasi.

Przed meczem:

Nasza reprezentacja siatkówki to jedna z największych polskich nadziei medalowych. Polska kadra od wielu lat należy do światowej czołówki, ale dopiero pod skrzydłami trenera Anastasiego tacy zawodnicy jak Bartman czy Ignaczak wznieśli się na wyżyny swoich umiejętności. Nasi siatkarze w końcu nauczyli się radzić sobie z presją. Przystępowali do Final Six tegorocznej Ligi Światowej właśnie jako pretendenci do zwycięstwa i tak też się stało - Polacy w Bułgarii nie przegrali ani jednego meczu.

Dzisiejszy przeciwnik naszego zespołu - Włosi - to oprócz Polaków faworyt do wygranej w grupie A. Reprezentacja Italii to bardzo doświadczona drużyna, o jednej z najwyższych w turnieju olimpijskim średniej wieku. Na dodatek Polakom nigdy nie leżała gra z Włochami. Mimo wszystko, dzisiaj jednak to biało-czerwoni będą faworytami. Co Polacy sami sądzą o swoich szansach? - Nie jesteśmy faworytem igrzysk, ich jest ośmiu, a nawet 12 - mówią kurtuazyjnie.

Niezależnie od wyniku dzisiejszego spotkania należy pamiętać, że to dopiero początek olimpiady. Tylko w grupie nasi reprezentanci zagrają przecież pięć spotkań. Sam trener Anastasi powtarza, że najważniejszy będzie drugi tydzień olimpiady, a zwłaszcza - dzień ćwierćfinału. Widać szkoleniowiec biało-czerwonych nie bierze pod uwagę braku awansu. Oby miał rację.