Londyn 2012: Federer w Finale, Brytyjczycy kolekcjonują medale

Londyn 2012: Federer w Finale, Brytyjczycy kolekcjonują medale

Roger Federer pokonał Juana Martina Del Potro i wystąpi w finale igrzysk, fot. fot, PAP/EPA/ANDY RAIN
W piątek na olimpijskiej strzelnicy Białorusin Siergiej Martynow zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w konkurencji karabin 50 m w pozycji leżącej, bijąc wynikiem 705,5 pkt rekord świata. W finale singla turnieju tenisowego zagra Roger Federer.

Szwajcar wygrał w półfinale z Argentyńczykiem Juanem Martinem Del Potro 3:6, 7:6 (7-5), 19:17. Spotkanie trwało prawie 4,5 godziny, w finale spotka się z Andym Murray'em lub Novakiem Djokovicem, którzy grają wieczorem. Federer trzy tygodnie temu zwyciężył w turnieju Wielkiego Szlema na kortach Wimbledonu.

Coraz lepiej prezentują się na olimpijskich arenach gospodarze. Po zdobyciu w wioślarstwie przez dwójkę podwójną kobiet Annę Watkins i Katherine Grainger złotego medalu, Wielka Brytania awansowała w klasyfikacji medalowej na czwartą pozycję, wyprzedzając Francję.

Radość gospodarzy trwała jednak krótko, Francuz Teddy Riner wywalczył złoty medal w judo w kategorii 100 kg i jego kraj wrócił w klasyfikacji medalowej na zajmowane wcześniej miejsce.

Także polska ekipa miała powody do radości, gdy wioślarki Magdalena Fularczyk i Julia Michalska wywalczyły brązowy medal w dwójce podwójnej. To drugi krążek biało-czerwonych, wieczorem na pomoście o medal w podnoszeniu ciężarów (kat. 85 kg) będzie walczył Adrian Zieliński.

Olimpijskie regaty wioślarskie na torze w Eton zostały w piątek przerwane na pół godziny z powodu zbyt silnego wiatru, który zmienił kierunek i wiał z innej strony niż zazwyczaj. To spowodowało, że organizatorzy zdecydowali się również na zmianę ustawienia osad na poszczególnych torach. Zawsze zwycięzcy półfinałów startują z trzeciego i czwartego, ale w piątek zostali przesunięci na tory piąty i szósty.

Problemy z wiatrem nie przeszkodziły Niemcom, którzy płynąc w składzie Karl Schulze, Philipp Wende, Lauritz Schoof, Tim Grohmann zdobyli złoty medal w czwórce podwójnej o ponad 2 s wyprzedzając Chorwację. Polska osada została sklasyfikowana na 6. pozycji.

W piątek po raz pierwszy w historii igrzysk olimpijskich 18-letnia judoczka Wodjan Shahrkhani z Arabii Saudyjskiej wystąpiła w chuście na głowie. To pierwszy taki przypadek w historii olimpizmu. Saudyjka przegrała w pierwszej rundzie (kat. +78 kg) przez ippon z Portorykanką Melissą Mojicą.

Decyzję o dopuszczeniu zawodniczki do zawodów w stroju odpowiadającym muzułmańskiej tradycji poprzedziły długie negocjacje z udziałem przedstawicieli MKOl, Międzynarodowej Federacji Judo oraz Komitetu Olimpijskiego Arabii Saudyjskiej.

Wcześniej nakrycia głowy były zakazane w turniejach judo (z wyjątkiem rozgrywanych w krajów arabskich) ze względów bezpieczeństwa i z uwagi na zasady i ducha tej dyscypliny, które wymagają, by zawodnicy mieli odsłonięte twarze.

W Londynie - jak zapowiadał przewodniczący MKOl Jacques Rogge - prowadzone są systematycznie kontrole antydopingowe, inspektorzy Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) pracują przez 24 godziny na dobę.

W piątek były rekordzista świata w biegu na 100 m Jamajczyk Asafa Powell złożył do MKOl skargę na komisję antydopingową, której przedstawiciele wtargnęli do jego pokoju, gdy już spał, około godziny 22.15 czasu londyńskiego. Powell w ciągu pięciu dni po raz trzeci był sprawdzany. Pobrano mu w sumie siedem próbek.

Tak jak przewidywali pesymiści, w Londynie w piątek doszło do awarii jednej z głównych linii metra dowożącej kibiców do Parku Olimpijskiego. Linia przez ponad godzinę nie była czynna z powodu awarii systemu sygnalizacyjnego, dziesiątki tysięcy osób spóźniło się na zawody.