Koniec marzeń o medalu. Polscy siatkarze wracają do domu

Koniec marzeń o medalu. Polscy siatkarze wracają do domu

Walka pod siatką (fot. PAP/Adam Ciereszko)
Reprezentacja Polski w siatkówce przegrała z Rosją 0:3 (17:25, 23:25, 21:25) w meczu ćwierćfinałowym turnieju olimpijskiego w Londynie i pożegnała się z igrzyskami. Rosjanie byli lepsi od Polaków w każdym elemencie gry i zasłużyli na zwycięstwo.
Polacy zaczęli mecz bardzo słabo - Rosjanie szybko doprowadzili do trzypunktowej przewagi przy stanie 5:2. Później systematycznie powiększali przewagę korzystając z błędów wyraźnie zdenerwowanych Polaków. Ostatecznie Polacy zdobyli w pierwszym secie zaledwie siedemnaście punktów.

Drugi set był zdecydowanie bardziej wyrównany. Polacy prowadzili 8:7 podczas pierwszej przerwy technicznej, a później doprowadzili nawet do stanu 13:10. Wtedy jednak Rosjanie się przebudzili i najpierw doprowadzili do wyrównania, a później zaczęli budować przewagę. Ostatecznie wygrali 25:23.

Trzeci set to znowu słaby początek - przegrywaliśmy 7:10, a później po katastrofalnej serii błędów aż 9:16. Polakom udało się tę stratę zminimalizować do trzech punktów (19:22), ale Rosjanie seta nam nie oddali i wygrali go 25:21, a cały mecz 3:0. - Przegraliśmy z Rosjanami, bo nie mieliśmy argumentów. - powiedział Bartman po meczu w rozmowie z TVP.

Porażka to koniec olimpijskiej przygody naszych kadrowiczów. Siatkarze byli jedną z naszych największych nadziei medalowych, ale wracają z niczym. Rosjanie w półfinale zmierzą się ze zwycięzcą meczu Bułgaria - Niemcy.

Zapis naszej relacji:

21:25 - Musierskij wykonał wyrok.
A Rosjanie przed tym atakiem wyszli z arcytrudnej sytuacji w obronie.

21:24 - Nowakowski z krótkiej - brakowało tego nie tylko dzisiaj, ale i z Australią. Kurek serwuje.

20:24 - Przestrzelił. Meczbol dla Rosjan. Pierwsza z czterech.

20:23 - Bartman obija blok. I idzie na serwis.

19:23 - Jarosz psuje zagrywkę i nasza sytuacja jest już dramatyczna.

19:22 - Wołkow zablokowany na krótkiej, a Nowakowski z krótkiej trafia! Ale po chwili od razu się złapał za kolano - chyba gra z kontuzją. Rosjanie proszę o przerwę.

18:22 - Bronimy się w niemożliwej sytuacji! Co prawda oddajemy piłkę, ale Rosjanie mają błąd podwójnego odbicia. Jarosz wchodzi na zagrywkę.

17:22 - Winiarski psuje zagrywkę.

17:21 - Kosok celnie z krótkiej. Czemu tak późno ten element gry ruszył?

16:21 - Kolejny atak Rosjan z krótkiej.

16:20 - Kosok z krótkiej - jest szesnasty punkt.

15:20 - Michaiłow w kontrataku prosto w róg boiska.

15:19 - Taka łatwa kiwka! Piłka nieszczęśliwie odbiła się jednak od siatki, a mogliśmy mieć kontrę.

15:18 - Rosjanie dotykają siatki podczas naszej kontry!

14:18 - Winiarski obija palce rywali i mamy czternasty punkt. Ruciak wchodzi na zagrywkę.

13:18 - Kurek trafia w siatkę.

13:17 - Pojedynczy blok Winiarskiego! Ilnych się aż zdziwił.

12:17 - Ale Grankin też.

11:17 - Psujemy zagrywkę.

11:16 - Rosjanie atakują w siatkę.

10:16 - Bartman podrywa drużynę atakiem po prostej.

9:16 - Nowakowski wpadł w siatkę. Druga przerwa techniczna. Wcześniej mieliśmy dwa ataki - oba niewykorzystane. Polacy mają rezygnację w oczach.

9:15 - Zagrywka na Kurka i as.

9:14 - Przyjmujemy i mamy kontrę - ale Kurek nie trafia czysto w piłkę.

9:13 - W końcu dobre rozegranie i Bartman mija pojedynczy blok.

8:13 - A teraz Tetuchin ma asa.

8:12 - Genialna, ale po prostu genialna kiwka Tetuchina.

8:11 - Bartman po bloku punktuje. Ale znowu nie w pierwszym ataku.

7:11 - Rosjanie kiwają, piłka spada? Chyba nie, ale sędzia już przyznaje punkt Rosjanom. W podobnej sytuacji z drugiej strony kazał grać.

7:10 - Winiarski po prostej też atakuje w aut.

7:9 - Bartman nie trafia w ataku i Rosjanie znowu uciekają. Tylko ich gonimy, nigdy nie wyprzedzamy.

7:8 - Ale gwóźdź Wołkowa. Przerwa techniczna.

7:7 - Tetuchin kiwa, my bronimy, Kurek obija blok i jest remis!

6:7 - Tetuchin psuje atak - trafia w taśmę i piłka wychodzi za boisko.

5:7 - Musierskij psuje zagrywkę.

4:7 - Atak z drugiej linii Rosjan. Grają luźno i bez nerwów, a my nie kąsamy ich mocną zagrywką.

4:6 - Teraz Ilnych przestrzelił.

3:6 - As Ilnycha. Anastasi prosi o czas.

3:5 - I psujemy kolejną kontrę - a w zasadzie to sędzia nie przyznał nam punktu - uznał, że piłka nie dotknęła boiska po kiwce Bartmana. Po chwili kontra i strata.

3:4 - Teraz w trudniejszej sytuacji Bartman skuteczniejszy.

2:4 - Bartman odrzuca zagrywką, dostajemy piłkę, ale cóż z tego, skoro Bartman złapany na pojedynczym bloku.

2:3 - Bartman atakuje po dużym skosie i trafia w linię.

1:3 - Oddajemy piłkę - ale blokujemy Musierskiego. Prawie - piłka wylatuje za boisko. Ale wcześniej nie było nawet bloku.

1:2 - Rosjanie bronią, Michaiłow kontruje, a my nie bronimy.

1:1 - Teraz Winiarskiemu nie udało się obronić ataku.

1:0 - Mamy punkt z kontry!Zdobywa go Kurek.

III set:

23:25 - Michaiłow skończył seta. Kolejnego nie możemy już przegrać.

23:24 - Tetuchin zepsuł zagrywkę. Kolejny setbol. Musimy się obronić i skontrować. Ale zanim Kurek zaserwuje - czas dla Rosjan.

22:24 - Wołkow z krótkiej daje Rosjanom następną setową piłkę. Anastasi prosi o czas.

22:23 - Bartman obija blok. Wciąż walczymy w tym secie.

21:23 - I niestety - marnujemy kontrę, a Michaiłow się nie myli. Mógł być remis, a tak będzie bardzo ciężko.

21:22 - Długa wymiana - w końcu Kurek przebija blok, a Rosjanie nie dają rady się wybronić.

20:22 - Tetuchin atakuje po dłoni Kosoka.

20:21 - Ilnych psuje zagrywkę. Potrzebujemy kolejnego punktu.

19:21 - Bartman zatrzymany i robi się gorąco. Anastasi prosi o przerwę.

19:20 - Nie psujemy zagrywki, ale Musierskij znowu punktuje z krótkiej.

19:19 - Teraz z lewego skrzydła Winiarski

18:19 - Ale psujemy trzecią z rzędu zagrywkę. To może nas kosztować tego seta.

18:18 - Teraz Bartman z prawego skrzydła. Atak świetny, ale zagrywki wypadałoby w końcu nie zepsuć. Wchodzi w tym celu Ruciak. Pojawia się też Kosok.

17:18 - Ale Kurek też psuje zagrywkę.

17:17 - I znowu doskonały atak Kurka - prosto w środek boiska przez lukę w bloku.

16:17 - Zepsuł zagrywkę Bartman.

16:16 - Huknął Kurek w wolne pole. Rosjanie nawet nie interweniowali.

15:16 - Tetuchin zdobywa szesnasty punkt z kontry - my psujemy krótką.
Druga przerwa techniczna.

15:15 - Marnujemy kontrę i jest remis po piętnaście.

15:14 - Teraz delikatnie przestrzelił - ale równie dobrze sędzia mógł się pomylić na korzyść Rosjan.

14:14 - As serwisowy Musierskiego i już po naszej przewadze.

14:13 - Michaiłow atakuje na pojedynczym bloku i trafia w Ignaczaka.

14:12 - Ilnych psuje zagrywkę.

13:12 - Bartman zablokowany i mamy już tylko punkt zapasu.

13:11 - A Rosjanie znowu środkiem. Musierskij ma punkt.

13:10 - Ale huknął Bartman po prostej - prawie nie było widać piłki.

12:10 - Musierskij znowu z krótkiej - który to już jego punkt?

12:9 - Chtiej atakuje w aut! Trzy punkty przewagi.

11:9 - Tetuchin ma podwójne odbicie.

10:9 - Obijamy blok i jest dziesiąty punkt.

9:9 - Kurek psuje zagrywkę.

9:8 - Chtiej zablokowany. To dobrze, bo to była kontra.

8:8 - Krótka Rosjan jak zwykle skuteczy.

8:7 - I Michaiłow psuje zagrywkę. Pierwsza przerwa techniczna.

7:7 - Możdżonek trafia za to w siatkę.

7:6 - Musierskij zepsuł zagrywkę - trafił... w kolegę z zespołu.

6:6 - Niestety - as serwisowy Musierskiego.

6:5 - Musierskij kończy długą wymianę - szkoda, mieliśmy kontrę.

6:4 - Kurek, co za atak z sytuacyjnej piłki! Fatalne przyjęcie, ale Kurek huknął bez kompleksu - z daleka, przez blok.

5:4 - Ale gwóźdź Możdżonka! Niestety, środkowy bloku nie trafił w boisko.

5:3 - Michaiłow w ataku się nie myli.

5:2 - Autowy atak Grankija!

4:2 - Świetny atak Bartmana w środek boiska - przebił się przez spóźniony blok.

3:2 - Nowakowski zepsuł zagrywkę. Dwumetrowy aut.

3:1 - Winiarski blokuje atakujących Rosjan! Mamy pierwsze prowadzenie dwupunktowe w tym meczu.

2:1 - Wołkow przestrzelił z zagrywki.

1:1 - Szybka piłka na środek i i szybki punkt Wołkowa z krótkiej.

1:0 - Co za wymiana i walka pod siatką! Punkt jednak jest nasz - Kurek był silniejszy na siatce i przepchał piłkę.

II set:

17:25 - Ruciak trafia w siatkę i pierwszy set pada łupem rywali.

17:24 - Michaiłow przestrzelił. Jarosz wchodzi na zagrywkę.

16:24 - As Rosjan i pierwsza piłka setowa.

16:23 - Teraz Polak minimalnie przestrzelił.

16:22 - As Winiarskiego!

15:22 - Apalikow psuje zagrywkę.

14:22 - Musierskij odpowiada w ten sam sposób.

14:21 - Rosjanie dwa razy się bronią, ale w końcu Możdżonek skończył to krótką.

13:21 - Krótka Musierskiego - delikatna, ale celna.

13:20 - Rosjanie psują zagrywkę. Wchodzi w celu niezepsucia jej Ruciak.

12:20 - Bartman słabo atakuje, kontra Rosjan i tracimy osiem punktów.

12:19 - Nowakowski próbuje ponownie i znowu jest zablokowany. Zagumny zmienia Żygadłę.

12:18 - Nowakowski zablokowany z krótkiej. Musierskij sobi z nim poradził.

12:17 - Bartman zablokowany i mamy pięć punktów straty. Anastasi prosi o przerwę.Na razie jest spokojny.

12:16 - Podwójne odbicie piłki i Rosjanie nam odjeżdżają. Pierwsza przerwa techniczna.

12:15 - Kurek psuje zagrywkę.

12:14 - Bartman mocno po przekątnej - ustrzelił Rosjanina i piłka wyleciała za boisko.

11:14 - Taka szkoda - dobra zagrywka Bartmana, odrzucająca, słabe rozegranie, ale Chtiej z trudnej sytuacji - bezbłędny.

11:13 - Przechodząca piłka i wykorzystana kontra przez Bartmana!

10:13 - Tetuchin zagrywa i... psuje.

9:13 - Michaiłow obija blok.

9:12 - I Michaiłow psuje zagrywkę. Miała być jedną z zalet ich zespołu, ale na razie tego nie widać.

8:12 - Słaba kiwka Rosjan, ale nie daliśmy rady jej podnieść z parkietu.

8:11 - Musierskij też psuje zagrywkę.

7:11 - Musierskij z krótkiej trafia w okolice linii bocznej.

7:10 - Chtiej psuje zagrywkę.

6:10 - Szkoda! Dobry blok, ale piłka wylatuje za linię końcową boiska i punkt dla Rosjan.

6:9 - Bartman mocno w blok - piłka spada po rosyjskiej stronie siatki.

5:9 - Michaiłow skuteczny w kontrataku i Rosjanie powiększają przewagę.

5:8 - Blok Polaków tym razem przełamany. Pierwsza przerwa techniczna.

5:7 - Blok punktowy Winiarskiego! O to chodzi!

4:7 - Rehabilituje się Bartman - nareszcie mocny i celny atak.

3:7 - Bartman psuje zagrywkę.

3:6 - Mamy kontrę i Kurek pokonuje rosyjski blok!

2:6 - Krótka Nowakowskiego skuteczna.

1:6 - Kontra Rosjan i tracimy pięć punktów.

1:5 - Winiarski dobrze przyjmuje atak, ale nikt nie dobiega do uciekającej piłki.

1:4 - Michajłow psuje zagrywkę i mamy pierwszy punkt.

0:4 - Kurek zablokowany i Anastasi prosi o przerwę.

0:3 - As serwisowy Michajłowa.

0:2 - Bartman po prostej nie trafia w boisko.

0:1 - Atak z drugiej linii Rosjan - pierwszy punkt meczu.

Składy:

Polska:
Nowakowski, Winiarski, Kurek, Bartman, Żygadło, Ignaczak (l), Możdżonek

Rosja:
Chtiej, Grankin, Tetuchin, Musierskij, Michaiłow, Wołkow, Obomochajew

Przed meczem:

Nie tak miało być - wszyscy oczekiwaliśmy, że Polacy zajmą pierwsze miejsce w grupie i zagrają w ćwierćfinale z najsłabszą drużyną z grupy B - czyli jak się okazało, z Niemcami. Aby osiągnąć ten cel wystarczyło wygrać ze słabą Australią. Podopieczni trenera Anastasiego przegrali jednak 1:3, oddali pierwsze miejsce w grupie Bułgarom i skazali się na ćwierćfinał z Brazylią lub Rosją.

Los Polakom przydzielił naszych wschodnich sąsiadów i nie jest to niestety dobra informacja. Rosjanie formę przygotowali na ewidentnie na igrzyska. Ligę Światową - którą wygrali Polacy - odpuścili, a turniej olimpijski zaczęli od porażki 0:3 z Brazylią. Potem już jednak było tylko lepiej. Pokonali faworytów turnieju - Amerykanów - 3:2, choć przegrywali już 0:2. Z meczu na mecz Rosjanie grali coraz lepiej, a grupę zakończyli efektownym zwycięstwem nad Serbią 3:0.

Władimir Romanowicz Alekno - trener rosyjskiej reprezentacji - jest zrelaksowany przed ćwierćfinałowym meczem z Polakami. Co innego trener Anastasi - włoski szkoleniowiec wie, że jego drużyna ma kłopoty. Jedno jest pewne: nasz szkoleniowiec nie pomylił się ani trochę, kiedy mówił, że ćwierćfinałowe spotkanie będzie najistotniejsze. Jeżeli wygramy - w półfinale zmierzymy się z Bułgarią lub Niemcami. Liczyć się będzie dzisiaj każdy punkt - cztery lata temu w ćwierćfinale Polacy przegrali z Włochami dopiero w tie-breaku - 15:17.