Być jak Kazachstan - siódmy złoty krążek dla azjatyckiego kraju

Być jak Kazachstan - siódmy złoty krążek dla azjatyckiego kraju

Serik Sapijew - siódmy sportowiec z Kazachstanu, który wróci do kraju ze złotym medalem (fot. EPA/DENNIS M. SABANGAN/PAP)
Reprezentant Kazachstanu Serik Sapijew zdobył w Londynie złoty medal olimpijski w boksie w kategorii 69 kg. Wicemistrzem został Brytyjczyk Freddie Evans, a na najniższym stopniu podium stanęli Rosjanin Andriej Zamkowoj i Ukrainiec Taras Szelestiuk.
Medal zdobyty przez Sapijewa to siódmy złoty krążek, a trzynasty medal w ogóle zdobyty w Londynie przez reprezentację Kazachstanu. Przed ostatnim dniem igrzysk Kazachstan zajmował w tabeli medalowej trzynaste miejsce. Polska - z dwoma złotymi medalami, dwoma srebrnymi i sześcioma brązowymi - była w tym zestawieniu 29.

Blisko powtórzenia wyczynu Sapijewa był jego kolega walczący w kategorii 81 kilogramów - Adilbek Nijazymebtow, ale ostatecznie przegrał on finałową walkę z Rosjaninem Jegorem Miechoncewem.

Z kolei w kategorii do 91 kilogramów brązowy medal wywalczył inny bokser z Kazachstanu -  Iwan Dyczko. Złoty medal w tej kategorii zdobył Brytyjczyk Anthony Joshua, a wicemistrzem olimpijskim został Włoch Roberto Cammarelle.