Wyrównane spotkanie na Camp Nou. FC Barcelona 3:2 Real Madryt

Wyrównane spotkanie na Camp Nou. FC Barcelona 3:2 Real Madryt

Alexis Sanchez walczy o piłkę (fot. PAP/ EPA/Alejandro Garcia)
FC Barcelona pokonała na własnym stadionie Real Madryt 3:2 w pierwszym meczu tegorocznego Superpucharu Hiszpanii. Bramki dla Blaugrany zdobyli Pedro, Messi oraz Xavi, a dla Królewskich - Ronaldo i Di Maria. Rewanż - w najbliższą środę na Santiago Bernabeu.
Pierwsza połowa nie dostarczyła kibicom na Camp Nou zbyt wielu emocji. Real grał ospale i nie potrafił wyprowadzić piłki z własnej połowy, a Barcelona - choć tradycyjnie wymieniała setki podań - nie mogła przekuć ich na sytuacje podbramkowe. Pierwszą groźniejszą sytuację gospodarze mieli dopiero w 19. minucie - Alves pognał prawą stroną boiska z piłką i spod linii końcowej wycofał do niepilnowanego w polu karnym Messiego. Argentyńczyk uderzył tuż obok bramki - a nie zwykł się tak mylić swoją lewą nogą. 10 minut później Messi znowu miał okazję - w swoim stylu przebiegł wzdłuż szesnastki i z miejsca uderzył na dalszy słupek, a Casillas tylko odprowadził piłkę wzrokiem. Bramki jednak nie było - futbolówka minęła słupek o około metr. Dopiero w 31. minucie lepszą akcję przeprowadził Real Madryt - szybki atak został zakończony strzałem Benzemy. Uderzenie Francuza zablokował jednak Mascherano. Minutę później doskonale uderzył Pedro - Casillas z kłopotami przeniósł piłkę nad poprzeczką.

Mecz rozkręcił się na dobre w drugiej połowie. Już w 55. minucie meczu na 1:0 dla gości strzelił Cristiano Ronaldo. Piłkarz wykorzystał precyzyjne dośrodkowanie z rzutu rożnego i umieścił piłkę w siatce obok bezradnego Valdesa. "Królewscy" krótko jednak cieszyli się ze swojego prowadzenia. Ledwo Blaugrana wznowiła grę, a Mascherano od razu posłał z drugiej linii piłkę do atakującego Pedro. Hiszpan sprawnie przyjął futbolówkę i pewnym strzałem z pola karnego pokonał totalnie zaskoczonego Casillasa. W 69. minucie sędzia podyktował rzut karny dla FC Barcelony - Sergio Ramos sfaulował w szesnastce Iniestę. Jedenastkę strzałem w okolice prawego słupka zamienił na gola Leo Messi.

W 78. minucie Katalończycy dobili swoich przeciwników trzecim golem po popisowej akcji Iniesty. Hiszpański pomocnik minął dwóch obrońców Realu jak słupki i w ostatniej chwili dograł piłkę w pole karne do wbiegającego Xaviego. Playmaker Barcelony nie miał prawa się pomylić sam na sam z Casillasem i oczywiście strzelił. Siedem minut później wydarzyła się rzecz bardziej zadziwiająca niż błyskawiczna bramka Pedro. Gospodarze przeprowadzili koronkową akcję, którą zakończył strzałem z siedmiu metrów Messi. Casillas popisał się jednak doskonałym refleksem i wybronił jego uderzenie. Jak się okazało, zamiast 4:1 po chwili było 3:2. Piłkę przejęli gospodarze, a Adriano zagrał do Valdesa. I to był jego błąd - golkiper FC Barcelony źle przyjął futbolówkę i atakujący go Angel Di Maria wyłuskał mu ją spod nóg. Valdes próbował jeszcze interweniować, ale nadaremnie - Argentyńczyk skierował piłkę do pustej bramki.

Dzięki bramce na 2:3 Real Madryt jest w dość dobrej sytuacji przed rewanżowym spotkaniem na własnym stadionie - zwłaszcza, że mógł przegrać 1:4 i praktycznie pożegnać się z tegorocznym Superpucharem Hiszpanii. FC Barcelona mogła mieć z kolei wszystkie karty w swoich rękach, ale błędy indywidualne sprawiły, że piłkarze Tito Vilanovy nie mogą się czuć zbyt pewnie. Rewanż - w najbliższą środę na Santiago Bernabeu.

Zapis naszej relacji:

90+3 min. I koniec! Sytuacja Realu mogła być beznadziejna, ale obrona strzału Messiego przez Casillasa i fatalny błąd Valdesa sprawiły, że "Królewscy" wciąż mają niemal tak duże szanse na Superpuchar jak Blaugrana. Rewanż - w środę na Santiago Bernabeu.

90 min. Mecz potrwa trzy minuty dłużej.

89 min. Di Maria po strzeleniu bramki króluje na boisku. Katalończycy zaczynają nawet wybijać piłkę na oślep.

85 min. GOOOOOOL! DI MARIA! Mogło być 4:1, a jest 3:2! Adriano odegrał do Valdesa, a ten źle przyjął piłkę i stracił ją na rzecz Argentyńczyka! Gol do pustej bramki!

85 min. Genialna interwencja Casillasa! Zatrzymał strzał Messiego z 7 metrów!

83 min. Xavi schodzi z boiska. Wchodzi Fabregas - po raz 50. w koszulce FC Barcelony.

82 min. Marcelo zmienia Khedirę.

81 min. Pedro na minimalnym spalonym - a już Katalończycy nakręcali kolejną groźną akcję.

78 min. GOOOOOOOOL! XAVI! Niesamowita akcja Iniesty! Hiszpan jest w doskonałej formie - niczym Messi minął dwóch obrońców Realu i zagrał doskonałą piłkę do Xaviego - ten sam na sam z Casillasem nie miał prawa się pomylić.

77 min. Ramos przypadkowo nadepnął nadgarstek Pedro. Piłkarz jest opatrywany.

75 min. Kolejny korner dla "Królewskich". Odchodząca piłka ląduje na... murawie. Po chwili gospodarze ją wybijają.

72 min. Alexis opuszcza boisko - zmienia go Tello.

71 min. Xavi znowu próbuje z dystansu - niecelnie.

70 min. GOOL! MESSI! 2:1 dla Barcelony! Pewnie w prawy róg bramki. 14. gol w El Clasico!

69 min. KARNY! Iniesta sfaulowany!
Sergio Ramos dosłownie ściął go na murawę.

67 min. Teraz Pique jako lewy skrzydłowy. Zagrywa do Iniesty, a ten próbuje odegrać do Messiego, ale podanie zostaje zablokowane.

65 min. Callejon opuszcza murawę. Zastępuje go Angel Di Maria.

65 min. Świetne dogranie do Higuaina - napastnik od razu próbuje strzelać, ale Mascherano blokuje to uderzenie.

63 min. Pique uderza głową - obok słupka.

62 min. Nie ma bramki! Messi zaczyna rajd - mija "Królewskich" jak tyczki i zagrywa do Alvesa. Ten łamie do środka i strzela - Messi przeskakuje nad piłką, a ta o włos mija bramkę!  Rzut rożny dla Barcelony.

61 min. Higuain zmienia Benzemę.

60 min. Taktyka Blaugrany - Pique na... spalonym.

59 min. Obudziły się trybuny, obudzili się piłkarze!

56 min. GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL! PEDRO! Co za odpowiedź FC Barcelony! Chwila dekoncentracji, szybki kross do napastnika i gol! Doskonałe podanie Mascherano z drugiej linii!

55 min. GOOOOOOOOOL! CRISTIANO RONALDO! Rzut rożny, główka i gol! Valdes nawet nie zareagował! To czwarty mecz z rzędu Ronaldo z bramką na Camp Nou! Valdes nie może uwierzyć - Real dzisiaj nic nie grał - ale to on prowadzi!

55 min. Rzut rożny dla "Królewskich".

54 min. Alexis znowu się przewraca w polu karnym - sędzia ponownie nie wskazuje na wapno. Tutaj sędzia mógł jednak podyktować karniaka.

50 min. Busquets znowu faulowany. Albiol... Otrzymuje pierwszą żółtą kartkę. Wcześniej otrzymał ją Alonso - realizator się pomylił i dopiero teraz sprostował swój błąd. A więc piłkarz nie był zagrożony wcześniej.

49 min. Real wciąż atakuje. I zdobywa rzut wolny 40 metrów od bramki Valdesa.

47 min. Atak Realu jak cały mecz w jej wykonaniu - piłka wylatuje za boisko.

46 min. Gramy. Również Albiol - Mourinho ryzykuje.

II połowa:

45 min. Koniec pierwszej połowy. Barcelona wyraźnie lepsza, ale nieskuteczna, Real z problemami. Albiol ma szczęście, że jeszcze gra.

44 min. Żółta kartka - tym razem dla Mascherano.

44 min. Żółta kartka dla Arbeloi.

44 min. Messi znowu w mur.

43 min. Sędzia jest bardzo łaskawy dla Albiola - fauluje wychodzącego na czystą pozycję Xaviego i nie dostaje drugiej żółtej kartki! Typowa akcja Barcelony - długa wymiana piłki i nagle jedno, prostopadłe podanie, które totalnie zaskoczyło obronę "Królewskich". Albiol spóźnił się z reakcją, ale sędzia jeszcze daje mu grać. Pewnie w drugiej połowie już nie zagra - zdejmie go Mourinho.

40 min. Iniesta - świetny drybling. Mija dwóch piłkarzy i zagrywa do Xaviego, który uderza z 30 metrów ponad bramką. Strzały z dystansu to jakaś nowość za Vilanovy. Barcelona przecież zazwyczaj próbuje "wjechać" z piłką do bramki.

39 min. Czysty wślizg Ramosa w polu karnym i tylko rzut rożny dla Barcelony, który Katalończycy marnują.

35 min. Rzut rożny dla Realu. Alves wybija, piłka wraca do Oezila, a ten świetnie dośrodkowuje. Valdes w ostatniej chwili piąstkuje.

32 min. Pedro! Ależ huknął - Casillas z ledwością przeniósł piłkę nad poprzeczką.

31 min. Wreszcie lepsza akcja Realu - szybki atak i próba strzału Benzemy. Francuz został jednak zablokowany. Co charakterystyczne dla Realu - to dopiero pierwsza taka akcja, ale już pachniało golem.

29 min. Teraz Messi! W swoim stylu przebiegł wzdłuż szesnastki i z miejsca uderzył na dalszy słupek. Casillas tylko odprowadzał piłkę wzrokiem. Bramki jednak nie było - piłka minęła słupek o około metr.

28 min. Ależ błąd obrony Realu - Barcelona przejmuje piłkę na 40 metrze! Xavi nie ma jednak jak dobrze dograć partnerom i uderza. Zostaje zablokowany.

28 min. Oezil próbuje wyprowadzić akcję, ale łatwo traci piłkę. "Królewscy" mają problem z przekroczeniem połowy boiska!

26 min. Piłka wybita pod nogi Alvesa, który od razu uderza - prosto w obrońców.

25 min. Messi trafia w mur. Tylko rzut rożny.

24 min. Faul dwadzieścia metrów przed bramką Realu.

23 min. Spóźnione wejście Albiola - a piłkarz ma już żółtą kartkę.

19 min. Nie ma gola! Casillas ma mnóstwo szczęścia - Messi nie zwykł tak się mylić lewą nogą! Alves doskonale odegrał mu spod końcowej linii, a Argentyńczyk - całkowicie niepilnowany - uderzył tuż obok bramki.

17 min. Zaskakujące uderzenie Pique z 30 metrów - obok bramki. Strzał zakończył długą wymianę piłki pod polem karnym Realu.

14 min. Świetne zagranie do Iniesty, ale Hiszpan w polu karnym za szybko i za głęboko zagrał piłkę pod bramkę. W efekcie nikt do niej nie doszedł. Katalończycy się rozpędzają.

14 min. Pierwszy rajd Messiego - zagrał klepkę z Pedro, ale nie doszedł do piłki, bo został zablokowany.

12 min. Bardzo brzydkie zachowanie Calejjona - Busquets już leżał na ziemi, a piłkarz "Królewskich" i tak kopnął w niego piłkę. Niby przypadkowo, ale sędzia miał wątpliwości.

11 min. Pierwsza żółta kartka dla Albiola.

10 min. Real jest bardzo zdyscyplinowany w obronie - przesuwa się całym zespołem na własną połowę w defensywie.  Blaugrana swoje - tiki-taka.

8 min. Ronaldo świetnie zagrywa do środka boiska do Benzemy - w ostatniej chwili ubiegł go Pique. Piłkarze obu drużyn powoli się rozpędzają.

5 min. Początek meczu - wyjątkowo spokojny z obu stron. Czy to cisza przed burzą?

2 min. Rzut wolny dla Realu. Alonso zagrywa na prawą stronę, odzyskuje piłkę i zagrywa do Khediry, który jednak był na spalonym.

1 min. Gramy!

Składy:

FC Barcelona:
Valdés - Alves, Piqué, Mascherano, Adriano - Busquets, Xavi, Iniesta - Pedro, Alexis, Messi

Real Madryt:
Casillas - Arbeloa, Ramos, Albiol, Coentrao - Alonso, Khedira - Callejón, Özil, Ronaldo - Benzema

Przed meczem:

Przez ostatnie lata Real Madryt - królewski klub ze stolicy Hiszpanii - musiał uznawać wyższość swojego największego konkurenta z Katalonii. Wszystko jednak - zwłaszcza w piłce nożnej - z czasem się kończy. W zeszłym sezonie "Królewscy" pokonali FC Barcelonę na Camp Nou 2:1 - i było to ich pierwsze zwycięstwo nad Katalończykami od pięciu lat.

Nowy sezon przynosi jednak nową nadzieję dla zwolenników klubu z Barcelony. Na stanowisku trenera Pepa Guardiolę zastąpił jego asystent, Tito Vilanova. Superpuchar jest dla niego okazją do zdobycia pierwszego trofeum w klubie jako szkoleniowiec. Do zespołu dołączyło również dwóch wartościowych zawodników: Alex Song z Arsenalu Londyn i najlepszy lewy obrońca Euro 2012 - Jordi Alba. Ważny jest też powrót do składu Davida Villi, który uporał się ze złamaniem nogi.

Real Madryt do sezonu przystępuje bez zmian - kibice w stolicy wciąż czekają na transfer Luki Modricia z Tottenhamu, ale cała operacja przedłuża się w nieskończoność.

Kto jest dzisiaj faworytem? Ciężko powiedzieć. Real Madryt sezon zaczął ospale - od remisu z Valencią. Cristiano Ronaldo po raz pierwszy od wielu miesięcy nie oddał nawet jednego strzału w światło bramki. FC Barcelona z kolei rozbiła Real Sociedad 5:1. Wyniki meczów z pierwszej kolejki Primera Division nie będą jednak nic znaczyć podczas meczu pomiędzy tymi drużynami.