ME: młodzi polscy siatkarze bez medalu

Młodzi polscy siatkarze kończą mistrzostwa Europy tak, jak ich koledzy skończyli igrzyska olimpijskie - mecz z Rosją pozbawił ich szans na medal (fot. SEBASTIAN BOROWSKI / Newspix.pl)Źródło:Newspix.pl
Polscy siatkarze nie zagrają o medale mistrzostw Europy juniorów. W piątym i ostatnim grupowym meczu biało-czerwoni przegrali w Gdyni z Rosją 2:3 (23:25, 28:26, 17:25, 25:16, 13:15) i zajęli w tabeli trzecią lokatę. Teraz pozostała im walka o miejsca 5-8.
Tylko zwycięstwo z Rosją za trzy punkty - czyli w stosunku 3:0 bądź 3:1 - zapewniłoby polskim siatkarzom drugie, kosztem Belgii, miejsce w grupie (pierwsze zagwarantowali sobie wcześniej Włosi), a tym samym prawo walki o medale. Takiej możliwości nie mieli co prawda zawodnicy trenera Siergieja Szlapnikowa, niemniej rywale absolutnie nie zamierzali ulgowo potraktować tej konfrontacji.

W pierwszym secie wydawało się, że biało-czerwoni wszystko mają pod kontrolą. Gospodarze wygrywali już 20:16, ale fatalne błędy w przyjęciu zagrywki sprawiły, że obrońcy tytułu sprzed dwóch lat wyszli na prowadzenie 22:21 i wygrali partię 25:23. Jeszcze większe emocje miały miejsce w drugim secie, w którym Polacy byli o krok od pożegnania się z marzeniami o medalu. Zawodnicy trenera Jacka Nawrockiego wykazali się jednak ogromnym hartem ducha, obronili trzy setbole i zwyciężając 28:26 doprowadzili do remisu.

Szczęścia zabrakło im w kolejnej partii. Co prawda początek należał do biało-czerwonych, którzy prowadzili 7:4, ale później ponownie dały o sobie znać błędy, głównie w przyjęciu zagrywki. Rosjanie wyszli na 19:14, a za chwilę było 23:16. Set zakończył się ich zwycięstwem 25:17. W tym momencie Polacy stracili szansę na podium.