Borussia Dortmund tylko remisuje w Norymberdze

Borussia Dortmund tylko remisuje w Norymberdze

Gundogan walczy o piłkę (fot. PAP/EPA/SVEN GRUNDMANN)
Borussia Dortmund zremisowała z FC Neurnberg 1:1 w meczu drugiej kolejki niemieckiej Bundesligi. Wynik spotkania otworzył w 31. minucie meczu Tomas Pekhart. Gola wyrównującego dla Borussii zdobył w 40. minucie Jakub Błaszczykowski.
Mecz rozpoczął się od zdecydowanych ataków Borussii, która jednak nie potrafiła sobie stworzyć dogodnej sytuacji. Pierwszą lepszą okazję miał Kehl, który dopiero w osiemnastej minucie w zaskakujący sposób uderzył z około 30 metrów. Schäfer popisał się jednak fenomenalną paradą i sparował piłkę. Z czasem do głosu zaczęli dochodzić gospodarze i to oni otworzyli wynik w meczu. W 31. minucie spotkania z rzutu rożnego dokładnie dośrodkował Kiyotake, a do piłki najwyżej wyskoczył Pekhart. Czech skorzystał z niezdecydowania Weidenfellera - bramkarz Borussii Dortmund najpierw wyszedł do piłki, ale po chwili się wycofał. W efekcie nie interweniował w ogóle i piłka wpadła do siatki.

Już w 39. minucie odpowiedzieć mógł Lewandowski - Piszczek wbiegł w pole karne po jego prawej stronie i zagrał właśnie do Lewandowskiego, który uderzył wślizgiem. Schäfer jednak wyłapał ten strzał. Minutę później bramkarz gospodarzy już skapitulował: przegrał pojedynek o piłkę w powietrzu z Lewandowskim, którego strzał jednak stracił siłę i futbolówka nawet nie doleciała do bramki. Dobijał nabiegający Perisić, ale trafił prosto w poprzeczkę. Na szczęście dla BVB piłka spadła pod nogi Błaszczykowskiego, który już się nie pomylił i pewnie wpakował futbolówkę do pustej bramki.

W drugiej połowie zdecydowanie przeważała Borussia - w 63. minucie prawie objęła prowadzenie. Hummels najwyżej wyskoczył do dośrodkowania i uderzył głową, ale piłka została wybita z linii bramkowej. W 81. minucie atomowe uderzenie zaprezentował Schieber - Schäfer po raz kolejny jednak popisał się refleksem i wybił piłkę. Pięć minut później nieoczekiwanie ponowne prowadzenie mogli objąć gospodarze - Polter wygarnął w środku pola piłkę Gundoganowi i ruszył na bramkę BVB. W pobliżu szesnastki zgrał do Maka, który uciekł obrońcom Borussii. Piłkarz uderzył z niemalże zerowego kąta i trafił w słupek! Futbolówka odbiła się na środek pola karnego, skąd wybił ją na uwolnienie Łukasz Piszczek.

Mecz zakończył się remisem 1:1 i Borussia Dortmund straciła pierwsze punkty w nowym sezonie już drugiej kolejce. Jutro swój mecz rozegra największy rywal BVB - Bayern Monachium. Bawarczycy podejmą na własnym stadionie VfB Stuttgart.

Zapis naszej relacji:

90+2 min. I to już koniec. Słaba gra BVB owocuje remisem i stratą punktów już w drugiej kolejce. Norymbergia zdobywa jeden punkt, Borussia ewidentnie dwa traci.

90 min. Dwie minuty doliczone. Zółta kartka dla Grosskreutza.

90 min. Mak schodzi z boiska - zmienia go Feulner.

89 min. Dwa rzuty rożne dla Borussi pod rząd - oba zmarnowane.

86 min. Świetna akcja gospodarzy - Polter wygarnął w środku pola piłkę Gundoganowi i ruszył na bramkę BVB. W pobliżu szesnastki zgrał do Maka, który znowu urwał się obronie Borussii. Piłkarz uderzył z zerowego kąta i trafił w słupek! Piłkę wybił Piszczek.

83 min. Mak sfaulował Schmelzera w pobliżu pola karnego. Dośrodkował Goetze, ale Balitsch był wcześniej sfaulowany w szesnastce.

82 min. Na murawie melduje się Polter. Zastępuje Pekharta.

81 min. Ale bomba Schiebera! Ale jeszcze lepsza obrona strzału z 25 metrów w wykonaniu Schäfera, który ratuje swój zespół. Po chwili rzut rożny zmarnowany.

79 min. Grosskreutz zmienia Błaszczykowskiego.

75 min. Robert Mak szaleje - wpada w pole karne BVB, przekłada piłkę, absorbuje czterech zawodników i wycofuje do niepilnowanego Balitscha. Ten jednak strzela wyjątkowo niecelnie.

75 min. Kwadrans do końca. BVB zgubi punkty w meczu z zespołem, który według wielu miał walczyć o utrzymanie?

72 min. Klopp zwiększa siłę ognia - Schieber zmienia słabego dzisiaj Reusa.

71 min. Teraz z kolei kartka dla Piszczka - przerwał kontratak.

70 min. Lewandowski ostro faulowany. Balitsch ukarany żółtą kartką.

65 min. Klose otrzymuje żółtą kartkę za faul na Reusie.

64 min. Mario Goetze zmienia Perisicia.

63 min. BVB Blisko gola! Dośrodkowanie z rzutu rożnego, a strzał Hummelsa wybija z linii bramkowej jeden z gospodarzy! Po chwili dobija Gundogan, ale nad bramką.

62 min. Mak szybciej przy piłce i Piszczek trafia w jego nogę w szesnastce! Sędzia jednak tego nie zauważył.

62 min. Rzut wolny. Schmelzer dobrze dorzuca, ale gospodarze wybijają.

60 min. Zabawił się Mak - minął trzech zawodników, zbiegł do środka i uderzył: za mocno, ponad poprzeczką.

59 min. Piszczek świetnie z prawej strony dogrywa w pole karne do Kehla, który jednak gra o jeden zwód za daleko. Mógł strzelać, ale jak w końcu się do tego zebrał, to już kąt był za ostry. Zdecydował się więc na miękką wrzutkę, ale Norymbergia wybiła.

55 min. Ładny strzał przy ziemi Pekharta z dalszej odległości. Weidenfeller pewnie łapie.

51 min. Ale Reus zepsuł! Błaszczykowski pognał prawą stroną boiska, efektownie minął Pinolę i zagrał w pole karne do Reusa. Ten - chociaż miał czystą drogę do bramki - odegrał dalej. Wtedy gospodarze zakończyli tę akcję.

48 min. Zagranie przez dwie linie i Pekhart rusza na bramkę Borussii. Na szczęście Subotić go dogonił i wygarnął mu piłkę.

46 min. Gramy. Na razie oba zespoły bez zmian.

II połowa:

45+1 min. Przerwa. Remis ze wskazaniem na BVB.

45+1 min. Reus rusza z kontratakiem - zagrywa do Lewandowskiego, ale ten za długo przekłada piłkę i mija kolejnych piłkarzy. W końcu traci futbolówkę.

45 min. Doliczona jedna minuta.

45 min. Gundogan! Ależ to ładnie zrobił. Ładnie podbił piłkę, przełożył na prawą nogę i huknął z woleja. Tuż obok słupka.

43 min. Bramka mistrza Niemiec wyraźnie ostudziła gospodarzy.

40 min. GOOOOOL! BŁASZCZYKOWSKI! Co za akcja BVB! Dorodkowanie w pole karne - Lewandowski ściera się z Schäferem w powietrzu i wygrywa! Jego strzał nie dolatuje jednak nawet do bramki. Dobija Perisić, ale jego uderzenie z kolei odbija się od poprzeczki. Na szczęście na miejscu jest Jakub Błaszczykowski, który pakuje piłkę do siatki!

39 min. Lewandowski nie strzela! Piszczek wbiega w pole karne po jego prawej stronie i zagrywa do Lewandowskiego, który strzela wślizgiem. Schäfer wyłapuje ten strzał, a Lewy protestuje - Chandler go przytrzymywał za koszulkę. Arbiter nie zwraca na to uwagi.

37 min. Tym razem bez straty gola - piłka wybita.

36 min. Pekhart znowu w dobrej sytuacji - wykorzystał zawahanie obrony BVB. Zamiast jednak strzelać spróbował dograć, ale został zablokowany. Będzie korner.

34 min. Nerwowo w BVB - Schmelzer próbuje wrzucać piłkę w pole karne, ale to jest pewna strata.

31 min. GOOOOOL! PEKHART! Dobre dośrodkowanie, Weidenfeller wychodzi z bramki, ale po chwili cofa się do tyłu. Jego niezdecydowanie wykorzystuje Pekhart, który wyskakuje najwyżej i mocno uderza głową w bramkę.

29 min. Kiyotake sprytnie zagrał w pole karne, ale Makowi uciekła piłka i nie było nawet strzału.

28 min. Reus wrzuca, ale Balitsch wybija.

27 min. Konta Borussii, a właściwie Gundogana. Piłkarz sam przebiegł całe boisko i zakończył akcję strzałem. Piłka po rykoszecie wyleciała za boisko i będzie rzut rożny.

25 min. Lewandowski przyjmuje piłkę w polu karnym i niemalże radzi sobie z podwojonym kryciem. Urywa się pierwszemu stoperowi, ale drugi już mu futbolówkę wybija.

24 min. Borussia rozgrywa piłkę w środku pola. Przydałby się jakiś lepszy atak, ale Norymbergia wszystko kasuje 30 metrów przed bramką.

20 min. Rzut wolny i okazja dla Norymbergii. Kiyotake zagrywa płasko i BVB szybko wybija.

18 min. Co za strzał Kehla! Zaskakujący strzał z około 30 metrów. Schäfer popisał się jednak fenomenalną paradą i sparował piłkę.

16 min. Posiadanie piłki - aż 68% po stronie BVB. To widać na boisku, ale sytuacji podbramkowych na razie jak na lekarstwo.

12 min. Korner dla BVB. Zmarnowany.

12 min. Kehl świetnie zagrywa prostopadłą piłkę w pole karne do Schmelzera. W ostatniej chwili do piłki zdążył Schäfer.

9 min. Lewandowski zagrywa do Schmelzera, ale ten jest wypchnięty za boisko i akcja się kończy.

7 min. Pierwsza akcja gospodarzy. Pinola zagrywa jednak niedokładnie i od bramki zacznie Weidenfeller.

6 min. Z rzutu wolnego uderza Reus. Za mocno, za wysoko.

5 min. Świetny rajd Lewandowskiego. Mija jednego przeciwnika, zatrzymuje się dopiero na Klose, który atakował jego nogi - nie piłkę. Na razie jednak tylko słowna reprymenda od sędziego.

5 min. Piszczek uderza z osiemnastu metrów. Niecelnie. Poza tym i tak był na spalonym.

3 min. Piszczek daleko wrzuca piłkę, a Reus od razu uderza z pierwszej piłki. Schäfer był jednak doskonale ustawiony.

1 min. Klose przyjął ciałem uderzenie piłki. Potrzebuje pomocy medycznej.

1 min. Gramy.

Składy:

FC Nürnberg: Schäfer - Chandler, Nilsson, Klose, Pinola - Simons, Balitsch - Mak, Kiyotake, Esswein - Pekhart

Borussia Dortmund: Weidenfeller - Piszczek, Subotic, Hummels, Schmelzer - Gündogan, Kehl - Blaszczykowski, Reus, Perisić - Lewandowski

Przed meczem:

Borussia grała już w ostatnim czasie z FC Nürnberg - podczas przygotowań do nowego sezonu. Oba kluby spotkały się tuz przed zgrupowaniem BVB w Szwajcarii. Drużyna mistrza Niemiec przegrała wtedy 2:4, a gole dla Borussii zdobyli Sebastian Kehl oraz Jakub Błaszczykowski.

Spotkania z okresu przygotowawczego nie przekładają się jednak w żaden sposób na formę podczas sezonu i z pewnością nikt nie powinien się sugerować ich wynikiem. Zarówno Borussia, jak i FC Nürnberg są obecnie w znacznie wyższej formie. Potwierdziły to zwycięstwa obu klubów w pierwszej kolejce - BVB ograło Werder Brema 2:1, a FC Nürnberg pokonało 1:0 Hamburger SV. Wynik może nie wygląda zbyt imponująco, ale piłkarze z Norymbergi byli podczas tego meczu zdecydowanie lepsi.

Borussia z pewnością ruszy dzisiaj ambitnie do ataku - dla zespołu trenera Juergena Kloppa bardzo ważne jest, aby zdobyć jak najwięcej punktów już na starcie sezonu. Podczas losowania grup Ligi Mistrzów Borussia trafiła do grupy śmierci i będzie rywalizować z Realem Madryt, Ajaxem Amsterdam i Manchesterem City. Pewne jest, że gra z tak wymagającymi przeciwnikami odciśnie piętno na ligowej formie Niemców.

W składzie Borussii zobaczymy dzisiaj prawdopodobnie wszystkich trzech Polaków - włącznie z Piszczkiem, który wraca po krótkiej kontuzji.