Paraolimpiada: kolejne złote medale dla Polski

Paraolimpiada: kolejne złote medale dla Polski

Karolina Kucharczyk (fot. PAP/EPA/KERIM OKTEN)
O dwa złote i jeden brązowy krążek XIV Paraolimpiady powiększyła w poniedziałek dorobek ekipa biało-czerwonych. W sumie ma już 11 medali, o jeden więcej niż zdobyli niedawno polscy olimpijczycy w londyńskich igrzyskach.

W klasyfikacji medalowej paraolimpiady po pięciu dniach zawodów Polska jest dziesiąta. Prowadzą Chiny mając 112 medali - 46 złotych, 31 srebrnych i 35 brązowych.

W poniedziałek ciężki bój z 16-letnią Chinką Qian Yang stoczyła w finałowym meczu tenisa stołowego 23-letnia Natalia Partyka (Szansa Start Gdańsk), która wygrała 3:2 (11:5, 11:13, 11:9, 7:11, 11:4).

- Jak się spojrzy na Natalię to widać przemęczenie. Dziś miała chyba kryzysowy dzień, nie przestawiła się jeszcze po przylocie z Chin, gdzie odniosła życiowy sukces w ITTF World Tour, dochodząc do ćwierćfinału. A po meczu dość długo trwała procedura badania antydopingowego, jakiemu poddawani są wszyscy medaliści - powiedział prezes Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych Start Robert Szaj, attache prasowy.

Prawie równocześnie z Partyką złoty medal zdobyła niepełnosprawna intelektualnie Karolina Kucharczyk (Kadet Rawicz). 21-letnia podopieczna Bogusława Jusiaka wynikiem 6,00 m ustanowiła rekord świata w skoku w dal. Trenuje w klubie, w którym karierę rozpoczynała wicemistrzyni olimpijska z Londynu w rzucie młotem Anita Włodarczyk (obecnie Skra Warszawa).

Pod koniec poniedziałkowych zmagań lekkoatletów na wypełnionym Stadionie Olimpijskim brązowy medal wywalczył Łukasz Mamczarz. 25-letni zawodnik Startu Gorzów, który jest po amputacji nogi, był trzeci w konkursie skoku wzwyż wynikiem 1,74.

Wielce niezadowolony z czwartej lokaty w gronie dyskoboli był pochodzący z Gostynia 27-letni Paweł Piotrowski (Start Wrocław). Mistrz świata wyładowywał swą złość na pustych butelkach po wodzie... Znacznie spokojniejsza była 19-letnia Anna Duzikowska (AZS Olsztyn) po szóstym miejscu w biegu na 400 m.

Na czwartych pozycjach uplasowali się pływacy - mieszkająca w Suwałkach 23-letnia Joanna Mendak (Start Białystok) na 200 m stylem zmiennym i 36-letni Jacek Czech (Integracja Tarnobrzeg) na 100 m dowolnym. Pojedynek o brązowy medal w turnieju tenisa stołowego przegrał z Francuzem Pascalem Pereirą-Leal 0:3 (13:15, 4:11, 6:11) 28-letni Paweł Olejarski (BSTS Bystrzyca Kłodzka).

Mimo porażki z Niemcami 63:73 polscy koszykarze na wózkach awansowali z czwartego miejsca w grupie B do ćwierćfinału. W środę o godz. 22.15 grać będą z Australią, najlepszym zespołem grupy A.