Londyn: 12 medal Polaków

Milena Olszewska (fot. EPA/DANIEL KARMANN /PAP)
Milena Olszewska zdobyła w Londynie dwunasty dla Polski medal XIV Paraolimpiady. 28-letnia zawodniczka Startu Gorzów w pojedynku o trzecie miejsce w strzelaniu z łuku klasycznego stojąc pokonała 37-letnią Mongołkę Javzmaę Byambasuren 6:2.

Polka najpierw świetnie wypadła w strzelaniu rankingowym, plasując się na drugiej pozycji. W 1/8 finału zwyciężyła Brytyjkę Leigh Walmsley 7:1, a w ćwierćfinale wygrała z Rosjanką Iriną Batorową 6:4. W półfinale uległa 2:6 Chince Huilian Yan, która potem została mistrzynią.

Olszewska urodziła się w Czarnkowie. Po wypadku amputowano jej nogę. Do strzelania z łuku zachęcił ją kilka lat temu trener gorzowskiego Startu Ryszard Bukański, i jak podkreślił, szybko zaczęła robić postępy. Już w 2009 roku pojechała na mistrzostwa świata, zajmując z drużyną piąte miejsce. Olszewska jest także pracownikiem klubu, którego barwy reprezentuje.

W sumie polska ekipa ma w dorobku 12 medali - pięć złotych, cztery srebrne i trzy brązowe.