MŚ: Kowalczyk upadła! Medalu nie będzie

MŚ: Kowalczyk upadła! Medalu nie będzie

Justyna Kowalczyk (fot. Irek Dorozanski / newspix.pl)Źródło:Newspix.pl
Justyna Kowalczyk zajęła drugie miejsce w kwalifikacjach do sprintu stylem klasycznym rozgrywanych w ramach Mistrzostw Świata w narciarstwie. Największa rywalka Polki, Marit Bjoergen, była wolniejsza od Kowalczyk o ponad 5 sekund. W ćwierćfinale Polka była najszybsza w swoim biegu - podobnie jak Marit Bjoergen w swoim. Bjoergen wygrała swój półfinał, Kowalczyk również - Polka w półfinałowym biegu była szybsza od Bjoergen o 0,1 sekundy. Niestety w finale Polka upadła i zajęła ostatnie, szóste miejsce. Złoty medal zdobyła Bjoergen, dla której był to dziewiąty złoty medal mistrzostw świata. Srebro zdobyła Ida Ingemarsdotter, a brąz - Maiken Caspersen Falla.
Kowalczyk w finałowym biegu została razem z Bjoergen z tyłu na starcie. W momencie rozpoczęcia podbiegu przez obie zawodniczki Polka przewróciła się potykając się o własne narty. Do zwycięskiej Bjoergen straciła ponad 6 sekund.

Wcześniej pierwszy ćwierćfinał wygrała Niemka Denise Herrmann przed Moną-Liisą Malvalehto z Finlandii. W drugim sprincie wystartowała Marit Bjoergen, która ze sporą przewagą wygrała swój bieg. Z ponadsekundową stratą na mecie zameldowała się Charlotte Kalla. Trzeci ćwierćfinał wygrała Stina Nilsson ze Szwecji. Druga była Słowenka Katia Visnar. Czwarty ćwierćfinał rozstrzygnęły pomiędzy sobą Justyna Kowalczyk oraz Ida Ingemarsdotter ze Szwecji. Pojedynek wygrała Polka, która zameldowała się na mecie jako pierwsza. Polska osiągnęła czas 3.20.42. Była szybsza od Bjoergen o pół sekundy, choć podczas biegu Polki zaczął padać śnieg. Piąty ćwierćfinał wygrała Alena Prochazkowa, za nią finiszowała Nicole Fessel.

W pierwszym półfinale pobiegły Denise Herrmann (Niemcy), Marit Bjoergen (Norwegia), Mona-Lisa Malvalehto (Finlandia), Katia Visnar (Słowenia), Charlotte Kalla (Szwecja) i Maiken Caspersen Falla (Norwegia). Półfinał wygrała Bjoergen wygrała z czasem 3:20. Po niej finiszowały Falla i Visnar.

Półfinał z udziałem Kowalczyk opóźnił się z powodu zacięcia się pistoletu startowego. W półfinale oprócz Kowalczyk pobiegły Alena Prochazkova (Słowacja), Stina Nilsson (Szwecja), Ida Ingemarsdotter (Szwecja), Nicole Fessel (Niemcy) i Kerttu Niskanen (Finlandia). Bieg wygrała Kowalczyk z czasem 3:19,9 - 0,1 sekundy przed Ingemarsdotter.