Robert Lewandowski bohaterem Dortmundu! Borussia-Ajax 1:0

Robert Lewandowski (fot. PAP/EPA/FEDERICO GAMBARINI)
Borussia Dortmund pokonała Ajax Amsterdam 1:0 (0:0) w swoim pierwszym meczu grupy D piłkarskiej Ligi Mistrzów. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył po podaniu Łukasza Piszczka w 87. minucie Robert Lewandowski.
Mecz zaczął się od zdecydowanych ataków gospodarzy. Robert Lewandowski sam na sam z bramkarzem mógł znaleźć się już zaledwie po kilkudziesięciu sekundach spotkania, ale nie był w stanie dobrze opanować piłki. Pierwszą połowę charakteryzowała przede wszystkim przewaga optyczna Borussii i... stuprocentowe sytuacje Ajaxu Amsterdam.

Goście z Holandii prowadzenie powinni objąć już w dwunastej minucie. Błąd w przyjęciu Gundogana poskutkował tym, że piłkarze Ajaxu wyszli w ataku we trzech na dwóch obrońców BVB. Akcję kończył Eriksen, ale Weidenfeller świetnie skrócił kąt i sam na sam nie dał się pokonać. Już minutę później odegrać się mógł Goetze - młody reprezentant Niemiec świetnie zastawił się w polu karnym, odwrócił się do bramki i z kilku metrów uderzył - ale prosto w Vermeera. Następny katastrofalny błąd BVB miał miejsce w 35. minucie spotkania - tym razem piłkę przed własną szesnastką zgubił Hummels. Weidenfeller niczym z procy wyskoczył z własnej bramki i na przedpolu skrócił kąt. Piłka odbita od niemieckiego bramkarza wylądowała tuż przed nim, w wyniku czego golkiper uwikłał się w drybling na... dwudziestym metrze, podczas gdy jego drużyna zajęła się zasłanianiem bramki. Po chwili Weidenfeller poślizgnął się i Ajax mógł oddać strzał, ale piłkarze BVB zasłonili światło bramki.

Początek drugiej połowy to kolejne bardzo groźne akcje holenderskiego zespołu. W 47. minucie po rzucie rożnym piłka spadła pod nogi Babela, który od razu uderzył na dalszy słupek. Zasłonięty Weidenfeller tylko odprowadził wzrokiem piłkę, która jednak ostatecznie wyleciała - po rykoszecie - za boisko. Następny rzut rożny był jeszcze groźniejszy - po walce w powietrzu piłka poleciała do De Jonga, który na siódmym metrze nie zastanawiał się i huknął z woleja. Weidenfeller instynktownie odbił piłkę niczym wytrawny bramkarz z piłki ręcznej - zasłonił światło bramki własnym ciałem.

W 49. minucie pierwszą świetną okazję miał Robert Lewandowski. Polak doskonale przyjął piłkę w szesnastce i zakręcił dwoma obrońcami, dzięki czemu otworzył sobie drogę do bramki, ale z czystej pozycji na jedenastym metrze nawet nie trafił w jej światło. Mistrz Niemiec jednak z minuty na minutę grał coraz bardziej podkręcał tempo, co poskutkowało w 57. minucie, kiedy w polu karnym Ajaxu sfaulowany został Mario Goetze. Rzutu karnego nie wykorzystał jednak Mats Hummels. Niemiecki obrońca uderzył po prostu tragicznie -  bardzo słabo, nawet nie za bardzo w róg bramki. Vermeer nie rzucał się na wyczucie - mógł spokojnie zobaczyć jak Hummels uderza i dopiero wtedy interweniować.

Niewykorzystany rzut karny wyraźnie podciął Borussii skrzydła. W 73. minucie Jakub Błaszczykowski opuścił boisko. Kiedy już zanosiło się na bezbramkowy remis trzy punkty dla gospodarzy uratowała pozostała dwójka Polaków na boisku. Przy golu asystował Łukasz Piszczek, który wykorzystał przerzut z drugiej strony boiska i zgrał piłkę do - jak zwykle - skrupulatnie krytego Roberta Lewandowskiego. Polski napastnik zakręcił jednak ponownie stoperami, przełożył piłkę na prawą nogę i huknął na dalszy słupek.

Gol Roberta Lewandowskiego był jedynym w spotkaniu Borussii Dortmund z Ajaxem Amsterdam i dał mistrzom Niemiec upragnione trzy punkty. Teraz zespół trzech Polaków czeka na wyjeździe pojedynek z Manchesterem City. Jeżeli BVB uda się z Anglii wywieźć chociaż jeden punkt - awans do fazy pucharowej Ligi Mistrzów stanie się całkiem prawdopodobny.

Zapis naszej relacji:

90+3 min. Koniec! Lewandowski bohaterem Dortmundu.

90+2 min. Rzut wolny z 25 metrów. Perisić trafia prosto w mur.

90 min. Trzy minuty dłużej potrwa to spotkanie.

88 min. Goetze opuszcza boisko, wchodzi Schieber. Leitner zmienia Gundogana.

87 min. GOOOOOOOOOL! ROBERT LEWANDOWSKI! Zrobił to! Zakręcił stoperami, przełożył piłkę na prawą nogę i huknął na dalszy słupek! Asysta Łukasza Piszczka, który po dośrodkowaniu zgrał piłkę głową właśnie do polskiego napastnika!

84 min. Goetze rozpędzony zagrywa sprzed szesnastki do Lewandowskiego, ale Polak zamiast do Niemca podaje do Vermeera. Ten z chęcią łapie piłkę w rękawice.

82 min. Posiadanie piłki - 54% na korzyść Ajaxu.

80 min. Lewandowski - pod potrójnym kryciem - przyjmuje piłkę na klatkę piersiową i składa się do strzału. Zostaje oczywiście po raz kolejny zablokowany.

79 min. Schoene zastępuje Babela.

76 min. Schmelzer dostaje świetnie podanie w pole karne, ale nie strzela, bo ma piłkę na prawej nodze. Próbuje ją przełożyć, ale szybko ją traci.

75 min. Lewandowski skacze do piłki, ale nie jest w stanie jej skierować do bramki. Z linii piątego metra zacznie Vermeer.

73 min. Błaszczykowski - wyraźnie niezadowolony - schodzi z boiska. Zastępuje go Perisić. Trzeba jednak oddać trenerowi BVB, że w drugiej połowie Kuba wyraźnie przygasł.

70 min. Kolejna klepka BVB - Goetze do Reusa, a ten zagrał do Gundogana - wszystko przeciął jednak znowu Ajax.

66 min. Lewandowski poszedł do końca za dośrodkowaniem - znokautował stopera, bramkarza i wywalczył rzut rożny.

63 min. Goetze zagrał do Reusa, a ten - totalnie zaskoczony, że nie jest na spalonym - zawahał się i za późno odegrał do Lewandowskiego. Został zablokowany.

61 min. Szkoda niewykorzystanej sytuacji - Borussia już się ewidentnie rozpędzała i od dłuższego czasu pachniało golem dla gospodarzy. Zmarnowana jedenastka może jednak podciąć skrzydła mistrzom Niemiec.

58 min. FATALNY STRZAŁ!
Hummels uderza po prostu tragicznie - bardzo słabo, nawet nie za bardzo w róg bramki. Vermeer nie rzucał się na wyczucie - mógł spokojnie zobaczyć jak Niemiec uderza i dopiero wtedy interweniować.

57 min. KARNY! Goetze w polu karnym zagrywa, po czym fauluje go spóźniony Holender.

56 min. Rzut rożny. Reus dośrodkowuje, a piłka ugrzęzła na murawie w niesamowitym tłoku pod samą bramką! Nikt nie był w stanie jej wepchnąć do bramki. W końcu Ajax ją wybił.

55 min. Akcja Polaków - Goetze gra do rozpędzonego Piszczka, a ten przed polem karnym odgrywa do Lewandowskiego. Napastnik - szczelnie kryty - decyduje się na ponowne odegranie do Piszczka, który lekko wrzuca piłkę w piątkę, ale goście wybijają.

53 min. Lewandowski skacze, ale piłkę odbijają rywale.

52 min. Borussia się rozkręca! Goetze gra idealną piłkę do rozpędzonego Reusa, ale Niemiec trafił prosto w Vermeera. Rzut rożny.

49 min. Ależ to zepsuł Robert Lewandowski! Świetnie przyjął piłkę w szesnastce, zakręcił dwoma obrońcami i z czystej pozycji na jedenastym metrze nawet nie trafił w bramkę.

48 min. Kolejna kapitalna interwencja bramkarza BVB! Dośrodkowanie z kolejnego kornera i obrona strzału z woleja De Jonga.

47 min. Uff! Znowu przysnęła defensywa BVB - piłka spadła pod nogi Babela a ten od razu uderzył na dalszy słupek - zasłonięty Weidenfeller tylko odprowadził wzrokiem piłkę, która jednak wyleciała - po rykoszecie - za boisko.

46 min. Gramy.

II połowa:

45 min. Sędzia nie dolicza nawet minuty. Do Dortmundu wracamy za kwadrans.

42 min. Dobra akcja BVB! Goetze przyjął piłkę w polu karnym i wycofał ją do wbiegającego Błaszczykowskiego. Polak od razu dośrodkował do Lewandowskiego, ale ten - przytrzymywany w polu karnym - ledwo wybił się w powietrze i nie doskoczył do piłki. Sędzia jednak faulu nie widział.

39 min. Znowu groźnie pod bramką Niemców. Sana zszedł do środka i już miał uderzać lewą nogą, ale w ostatniej chwili został zablokowany.

37 min. Bezpośredni strzał Reusa - Vermeer miał kłopoty ze złapaniem tej piłki, która prawie spadła mu za kołnierz.

37 min. Żółta kartka dla Sany.

35 min. Drugi katastrofalny błąd obrony BVB - tym razem Hummelsa! Weidenfeller znowu musiał ratować sytuację sam na sam. Piłka odbita od niemieckiego bramkarza wylądowała tuż przed nim i bramkarz uwikłał się w drybling na... 25 metrze, podczas gdy jego drużyna zajęła się zasłanianiem bramki. Po chwili Weidenfeller poślizgnął się i Ajax mógł oddać strzał, ale obrona BVB zablokowała światło bramki.

33 min. Groźna akcja Ajaxu - Holendrzy jeżeli już atakują to z łatwością zdobywają teren. Dogranie Sany na piąty metr zostało w ostatniej chwili przecięte przez Hummelsa.

31 min. Schmelzer! Dostał świetne podanie w tempo od Reusa i uderzył lewą nogą z pola karnego . Vermeer popisał się jednak fenomenalną paradą i odbił to uderzenie.

30 min. Lewandowski! Piłka poleciała z połowy BVB aż pod pole karne Ajaxu, za linię obrony. Do piłki ścigali się polski napastnik oraz bramkarz Ajaxu, Vermeer. Polak był przy piłce pierwszy, ale presja bramkarza była na tyle duża, że musiał uderzać z pierwszej piłki i z ostrego kąta - ponad bramką.

26 min. Miękka wrzutka Reusa ląduje na głowie obrońcy Ajaxu.

25 min. Piszczek wywalczył rzut wolny 30 metrów przed bramką.

23 min. Głęboka wrzutka Suboticia ląduje w rękawicach Vermeera. Borussia zdecydowanie przeważa, ale nie potrafi sobie stworzyć klarownej sytuacji.

20 min. Lewandowski wrócił po piłkę na czterdziesty metr - ale własnej połowy. Pełne zaangażowanie polskiego napastnika.

17 min. Szybka akcja BVB - Lewandowski na pełnej prędkości zagrał do Reusa, ale ten nie zdołał jednak już dograć - został zablokowany.

13 min. Goetze! Wyborna okazja młodego Niemca - świetnie zastawił się w polu karnym, odwrócił się do bramki i z kilku metrów uderzył - ale prosto w Vermeera.

12 min. Nie ma gola dla Ajaxu! Błąd w przyjęciu Gundogana poskutkował tym, że Ajax wyszedł trzech na dwóch do ataku! Piłkę dostał Eriksen, ale Weidenfeller świetnie skrócił kąt i sam na sam nie dał się pokonać.

10 min. Lewandowski poszedł na przebój - wbiegł w pole karne i spod linii końcowej zagrał na piąty metr. Żaden z jego kolegów nie podążył za nim jednak.

8 min. Hummels zagrywa za linię obrony do Reusa. Niemiec z dwoma obrońcami na plecach jednak nic nie zdziałał.

5 min. Juergen Klopp w garniturze - w Bundeslidze zazwyczaj występuje w klubowym dresie. Borussia od początku stosuje wysoki pressing - zobaczymy czy się opłaci.

1 min. Teraz Lewandowski prawie sam na sam z bramkarzem! Polak jednak źle przyjął piłkę.

1 min. I od razu akcja BVB. Goetze zamiast strzelać próbuje jednak znaleźć sobie lepszą pozycję - w efekcie ślizga się i traci futbolówkę.

1 min. Gramy. Liga Mistrzów 2012/2013 - czas start!

Składy:

Borussia Dortmund:
Weidenfeller - Piszczek, Subotić, Hummels, Schmelzer - Gundogan, Kehl - Błaszczykowski, Goetze, Reus - Lewandowski

Ajax Amsterdam:
Vermeer - Van Rhijn, Alderweireld, Moisander, Blind - De Jong, Poulsen, Eriksen - Sana, Babel, Boerrigter

Przed meczem:

Borussia od dwóch lat jest potęgą - ale tylko lokalną, jak mówi o westfalskim zespole z przekąsem prezes Bayernu Monachium, Uli Hoeneß. Klub trzech Polaków dwa razy z rzędu wygrał niemiecką ligę, ale w Europie rok w rok prezentuje się fatalnie. Dwa lata temu zajął trzecie miejsce w grupie w Lidze Europejskiej, a w poprzednim sezonie zakończył rozgrywki Ligi Mistrzów na ostatnim miejscu w swojej grupie.

To wyjątkowo słaby wynik jak na drużynę, która w Bundeslidze nie przegrała już 31 meczów z rzędu. Dlatego trener BVB - Jürgen Klopp - zrobi wszystko, aby w tym roku było już lepiej. Jak na złość jego zespół wylądował jednak w grupie D, zwanej grupą śmierci - Niemcy będą rywalizować z Manchesterem City, Realem Madryt oraz właśnie Ajaxem Amsterdam. Z całej trójki rywali to holenderski zespół wydaje się najsłabszy. Borussia - jeżeli na poważnie myśli o wyjściu z grupy - punkty musi zdobyć już dzisiaj.

Amsterdamski klub jest prawdopodobnie słabszy i od City, i od "Królewskich", ale na pewno nie odda Borussii trzech punktów za darmo. Holendrzy wyszli w końcu z cienia PSV Eindhoven i zdobyli mistrzostwo swojego kraju w sezonach 2010/2011 oraz 2011/2012. Jednocześnie Ajax jest równie głodny europejskiego sukcesu co Borussia i także dla niego zwycięstwo dzisiaj jest kluczowe. Możemy się więc spodziewać zaciętego meczu.