Spartak Moskwa prowadził, ale nie wytrzymał. FC Barcelona wygrywa 3:2

Spartak Moskwa prowadził, ale nie wytrzymał. FC Barcelona wygrywa 3:2

Dani Alves walczy o piłkę z Arim (fot. PAP/EPA/ALEJANDRO GARCIA)
FC Barcelona pokonała na własnym stadionie Spartak Moskwa 3:2 (1:1) w swoim pierwszym spotkaniu podczas tegorocznych rozgrywek Ligi Mistrzów. Gole dla gospodarzy zdobyli Tello i dwukrotnie Messi, a dla gości - Dani Alves po samobójczym trafieniu oraz Romulo.
Katalończycy bardzo szybko objęli prowadzenie - już w czternastej minucie. Tello dostał piłkę 20 metrów przed bramką i totalnie zignorował swoich kolegów z drużyny - zwłaszcza Adriano, który poszedł na obieg. Młody Hiszpan po prostu przełożył piłkę na prawą nogę i z osiemnastu metrów uderzył na dalszy słupek. Dykań wyciągnął się jak struna, ale piłki nie sięgnął.

Od tego momentu gospodarze kontrolowali grę. Wystarczyła jednak jedna chwila nieuwagi i goście z Moskwy dostali swoją szansę - w 29. minucie po szybkiej kontrze Spartaka bramkę samobójczą strzelił Dani Alves. Emenike wygrał pojedynek siłowy z Mascherano i zagrał na piąty metr do Ariego, którego jednak ubiegł właśnie Alves. Obrońca interweniował tak pechowo, że umieścił piłkę we własnej siatce.

Blaugrana od razu rzuciła się do odrabiania strat, ale nie miała sposobu na przełamanie świetnie ustawionego w obronie Spartaka. Dobrą okazję do zdobycia gola miał tylko w 37. minucie Fabregas - były zawodnik Arsenalu Londyn wybiegł w tempo za linię obrony aby przyjąć podanie górą od Xaviego. Hiszpan od razu jednak uderzył głową i niemalże przelobował Dykania, który z największym trudem przeniósł futbolówkę nad poprzeczką.

W drugiej połowie bliski zrehabilitowania się był Alves. Obrońca dobrze wystartował do kolejnej piłki posłanej za linię obrony i strzelił bramkę, ale sędzia odgwizdał spalonego. Powtórki wykazały, że arbiter miał rację. Spalony - choć minimalny - rzeczywiście był.

Kiedy Katalończycy wciąż próbowali sforsować obronę Spartaka, goście w 58. minucie meczu wyszli z kolejną kontrą. McGeady świetnym podaniem wypuścił do ataku rozpędzonego Romulo, a ten z dość ostrego kąta uderzył obok Valdesa i trafił do bramki. Co ciekawe, 30 sekund wcześniej gola mógł zdobyć Messi - Argentyńczyk dostał piłkę w szesnastce, zastawił się, obrócił i uderzył. Dykań wykazał się jednak refleksem.

Tito Vilanova nie zwlekał ze zmianami - ustawił swój zespół bardzo ofensywnie i wprowadził Villę oraz Alexisa. Zmiany przyniosły skutek - Blaugrana wyrównała w 72 minucie. Pedro przerzucił piłkę na lewą stronę boiska do Tello, a ten minął McGeady'ego jak słupek i zagrał do Messiego. Argentyńczyk tylko przystawił lewą nogę i trafił do bramki.

Już osiem minut później Katalończycy wysunęli się na prowadzenie - bramkę ponownie strzelił Messi, ale co ciekawe, tym razem głową. Choć Argentyńczyk był jednym z niższych zawodników na boisku to najlepiej wyskoczył do dośrodkowania Alexisa Sancheza i z kilku metrów strzelił gola.

Zapis naszej relacji:

90+4 min. Koniec. Na Camp Nou zanosiło się na dużą sensację, ale ostatecznie FC Barcelona wygrała. Spartak zmusił jednak gospodarzy do maksymalnego wysiłku.

90+3 min. Makiejew wywalczył jeszcze rzut rożny. Sędzia odgwizduje jednak faul jednego z Rosjan po dośrodkowaniu.

90+3 min. Do prostopadłego podania pokazuje się jeszcze Messi - był jednak na spalonym.

90 min. Końcówka meczu, ale Barca wciąż ma ochotę na gola.

86 min. Teraz to Spartak musi gonić wynik, ale nie zmienia swojej taktyki. Dalej głównie się broni.

83 min. Artem Dzyuba zmienia Ariego.

83 min. Pedro myli się o centymetry - Alexis świetnie spod linii końcowej wycofał piłkę do Hiszpana, a ten strzelił tuż obok dalszego słupka.

80 min. GOOOOL! LEO MESSI! Po raz drugi - i to tym razem głową! Choć jest jednym z niższych zawodników na boisku to najlepiej wyskoczył do dośrodkowania od Sancheza i z dwóch metrów strzelił gola.

77 min. Nie ma gola Villi!  Dykań źle wybił piłkę, ale jego strzał do pustej bramki został zablokowany.

76 min. Drugi strzał odbija się już od muru.

75 min. Rzut wolny - strzela Messi, ale ręką zasłania to uderzenie Romulo. Żółta kartka i rzut wolny z 16,5 metra.

74 min. Bohater Blaugrany - Tello - schodzi z boiska. Zastępuje go David Villa. Młody Hiszpan zdobył bramkę i asystę.

72 min. GOOOL! MESSI! Niesamowita akcja Katalończyków! Pedro przerzucił piłkę na drugą stronę boiska do Tello, a ten minął McGeady'ego jak słupek i zagrał do Messiego. Argentyńczyk tylko przystawił lewą nogę i trafił.

70 min. Ależ zepsuła Barcelona kontrę po rzucie rożnym - Tello przekombinował klepkę z Alexisem. Konkretnie ten drugi zagrał fatalnie.

67 min. Kolejny rzut rożny dla Blaugrany - Spartak wybija piłkę.

65 min. Song poszedł jak burza, ale piłka nad poprzeczką.

64 min. Messi uderza z rzutu wolnego, ale piłka odbija się od głowy Kallstroema. Rzut rożny.

64 min. Vilanova reaguje - Alexis jest gotowy do gry. Schodzi Dani Alves.

58 min. GOOOOL! ROMULO! Nieprawdopodobne - tego się chyba nikt nie spodziewał! Szybka kontra gości - McGeady świetnie wypuścił Romulo, a ten z dość ostrego kąta wpakował piłkę do siatki! A 30 sekund temu mógł strzelić Messi - niewykorzystane sytuacje się mszczą.

58 min. Świetna obrona Dykania! Messi dostał piłkę górą w polu karnym, zastawił się, obrócił i uderzył. Bramkarz jednak wykazał się refleksem.

57 min. Dośrodkowanie Xaviego dobre, ale jeden Busquets to za mało.

57 min. Xavi sfaulowany 30 metrów przed bramką.

56 min. Ari na misji samobójczej - wpada w trzech obrońców i próbuje ich minąć. Tylko się wywraca.

55 min. Teraz strzela McGeady - znacznie lepiej, ale nad poprzeczką.

54 min. Kontra Spartaka - strzał Romulo bardziej jednak po prostu przypominał podanie do Valdesa.

51 min. Alves się nie zrehabilitował - był na dosłownie centymetrowym spalonym. Gol nieuznany.

50 min. Dobra klepka gospodarzy - cóż z tego, skoro Fabregas nie zabrał się z piłką.

48 min. Adriano schodzi do środka, ale specjalnie się nie postarał. Dykań z łatwością łapie piłkę.

46 min. Gramy. Makiejew zastępuje Kiryła Kombarowa.

II połowa:

45+2 min. Przerwa. Na razie mała sensacja na Camp Nou.

45+1 min. Xavi strzela - obok bramki.

45+1 min. Pierwsza połowa potrwa dwie minuty dłużej.

45 min. Tello zaczyna świetną kontrę, ale fatalnym uderzeniem marnuje ją Fabregas.

44 min. Zółta kartka dla Emenike za ustawianie się w murze... 2 metry od piłkarzy Blaugrany. Rzut wolny jednak znowu słaby.

44 min. Dimitrij Kombarow ostro fauluje. Sędzia go ostrzega - niedługo może otrzymać kartkę tak jak jego brat.

43 min. Fabregas dostał dobrą piłkę w szesnastkę, ale zamiast od razu strzelać - uwikłał się w drybling. Tylko rzut rożny, którego gospodarze nie wykorzystali.

42 min. Bardzo brzydkie wejście Kallstroema w nogi Xaviego. Żółta kartka.

38 min. Emenike po prostu siada na murawie. To może być groźna kontuzja. Po chwili piłkarz jednak wraca do gry.

37 min. Fabregas! Wbiega za linię obrony, a Xavi posyła mu piłkę górą. Napastnik uderza głową tuż pod poprzeczką, a Dikan z najwyższym trudem przenosi ją nad poprzeczką.

34 min. Song przerywa kontrę. Żółta kartka.

33 min. Głową uderza Busquets. Piłka mija bramkę o włos!

32 min. Rzut wolny tuż sprzed linii pola karnego. Kończy się rzutem rożnym.

31 min. Teraz Kombarov już otrzymuje żółtą kartkę za faul na Pedro.

29 min. GOOOL! Samobój Daniego Alvesa! Szybka kontra Spartaka, Emenike wygrywa pojedynek siłowy z Mascherano i zagrywa do Ariego, którego ubiega Alves. Obrońca Blaugrany pakuje jednak piłkę prosto do siatki.

28 min. Bardzo słabe dogranie - Carioca wybił piłkę.

28 min. Piłka minęła Kiryła Kombarowa, ale Pedro już nie. Ostrzeżenie od sędziego i rzut wolny.

27 min. Teraz leży Mascherano po zderzeniu z McGeadym.

24 min. Rzut wolny dla Spartaka 40 metrów od bramki. Gospodarze jednak wybijają.

23 min. Piłka za linię obrony do Messiego. Sędzia odgwizdał spalonego, chociaż Argentyńczyk na nim nie był. Bramkarz Dikan miał tym razem szczęście.

21 min. Messi rozpędził się z piłką i uderzył z 20 metrów - tuż obok bramki.

18 min. Moskiewski klub bez pomysłu - piłkarze Spartaka nie bardzo nawet wiedzą jak przekroczyć linię połowy.

14 min. GOOOOOL! TELLO! Świetne uderzenie młodego pomocnika! Dostał piłkę 20 metrów przed bramką i totalnie zignorował swoich kolegów z drużyny - zwłaszcza Adriano, który poszedł na obieg. Tello po prostu przełożył piłkę na prawą nogę i z osiemnastu metrów uderzył na dalszy słupek.

13 min. Pique poślizgnął się, gdy próbował uniknąć wślizgu rywala. Wkrótce później poprosił o zmianę.

12 min. Pique opuszcza plac gry - to już czwarta kontuzja w zespole z Katalonii. Prawdopodobnie ma skręcony staw skokowy. Sytuacja w środku defensywy jest już dramatyczna - Puyol kontuzjowany, Pique też już nie może grać. Zastępuje go Alex Song.

10 min. Doskonała piłka od Messiego do Tello - młody Hiszpan nie dość jednak, że sam na sam z bramkarzem przestrzelił, to jeszcze był na spalonym.

7 min. Autobus w bramce Spartaka nieszczelny - prosta piłka do Messiego i już Argentyńczyk ruszał sam na sam do Dikana. W ostatniej chwili ubiegł go Carioca.

5 min. Rzut rożny dla Spartaka. Wrzutka w pole karne nieskuteczna, akcję kończy Ari słaba przewrotką. Jeżeli ktoś się spodziewał, że gospodarze od początku narzucą swój styl gry to musi się czuć zaskoczony. Spartak gra na razie nieźle.

2 min. Spartak jak Blaugrana - wymienia piłkę i wymienia. W końcu zbliża się do bramki, ale szybko traci futbolówkę.

1 min. Gramy. Zaczyna Spartak.

Składy:

FC Barcelona:
Valdes - Alves, Pique, Mascherano, Adriano - Xavi, Busquets, Fabregas - Pedro, Messi, Tello

Spartak Moskwa:
Dikan - K.Kombarow, Insaurralde, Suchy, D.Kombarow - Kallstrom, Carioca - McGeady, Romulo, Ari - Emenike

Przed meczem:

Dla Tito Vilanovy dzisiejsze spotkanie to debiut trenerski w Lidze Mistrzów. Co prawda hiszpański szkoleniowiec ma już w swoim dorobku dwa triumfy w tych prestiżowych rozgrywkach, ale "tylko" jako asystent Pepa Guardioli.

W przeciwieństwie do swoich najgroźniejszych przeciwników z Madrytu, którzy trafili do grupy śmierci, do Blaugrany uśmiechnęło się szczęście podczas losowania Ligi Mistrzów. Katalończycy w fazie grupowej zagrają z Benficą Lizbona, Celticiem Glasgow oraz właśnie Spartakiem Moskwa. Hiszpanie są zdecydowanym faworytem grupy i sensacją byłoby nawet zajęcie w niej drugiego miejsca.

Spartak Moskwa w tym roku poradził sobie w eliminacjach do europejskich pucharów o niebo lepiej niż w zeszłym sezonie, kiedy nie załapał się nawet do Ligi Europejskiej, ponieważ w ostatniej rundzie eliminacji sensacyjnie przegrał w dwumeczu z Legią Warszawa. W obecnym sezonie podopieczni Unaia Emery’ego dostali się do Ligi Mistrzów po wyeliminowaniu Fenerbahçe Stambuł.

Obecnie Spartak boryka się jednak z kryzysem - w rosyjskiej lidze nie wygrał meczu od ponad miesiąca i spadł na siódme miejsce w tabeli. Wydaje się, że jedyną szansa dla moskiewskiej drużyny na osiągnięcie korzystnego rezultatu w Barcelonie są problemy kadrowe gospodarzy. Z urazami zmagają się bowiem Andres Iniesta, Jordi Alba oraz Carles Puyol. Iniesta ma problemy z mięśniami przywodziciela, Alba zmaga się z grypą, a Puyol naciągnął tylne więzadła krzyżowe w lewym kolanie.