Polonia Warszawa przerwała passę Widzewa Łódź

Dmitrije Injaci i Mehdi Ben Dhifallah walczą o piłkę (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
Polonia Warszawa pokonała na własnym stadionie 3:1 (1:0) Widzew Łódź w spotkaniu szóstej kolejki T-Mobile Ekstraklasy. Pierwszą bramkę dla gospodarzy zdobył w 23. minucie Łukasz Teodorczyk. W 74. minucie na 2:0 podwyższył Paweł Wszołek, a już minutę później rzut karny dla Widzewa wykorzystał Łukasz Broź. W 83. minucie wynik meczu ustalił Daniel Gołębiewski z Polonii. To pierwsza porażka zespołu z Łodzi w tym sezonie.
Mecz lepiej zaczęli goście, ale to Polonia pierwsza stworzyła sobie dogodną sytuację. Już w jedenastej minucie bliski gola był Paweł Wszołek, który wykorzystał precyzyjne dośrodkowanie Łukasza Teodorczyka i z bliska uderzył głową. Na posterunku był jednak Mielcarz, który wykazał się refleksem i intuicyjnie wybił piłkę. Przewaga Polonii z upływem minut narastała coraz bardziej, a systematyczne ataki przyniosły efekt w 23. minucie, kiedy Mielcarza pokonał Łukasz Teodorczyk. Asystę zanotował Cotra, który mocno i po ziemi zagrał piłkę w pole karne do właśnie Teodorczyka. Napastnik uderzył z pierwszej piłki po ziemi i pewnie pokonał Mielcarza.

Widzew miał okazję do zrewanżowania się gospodarzom w 36. minucie. Ben Dhifallah skorzystał z przerzuconej nad nim i linią obrony piłki - wbiegł w pole karne i od razu uderzył. Pawełek z największym trudem wybił futbolówkę lecącą w światło bramki. Do przerwy wynik nie uległ zmianie.

Gospodarze odważnie zaatakowali od początku drugiej odsłony spotkania. W 48. minucie świetnym wolejem popisał się Dwaliszwili. Brzyski z narożnika zagrał na osiemnasty metr, a tam już czekał Gruzin, który huknął z woleja lewą nogą tuż obok słupka. Minutę później uderzał z kolei Wszołek - piłka po rykoszecie zmierzała w sam róg bramki, ale Mielcarz dał radę ją wybić.

Podczas gdy Widzew próbował konstruować akcje, Poloniści czekali na swoją okazję do kontry. Taka szansa nadarzyła się w 72. minucie. Teodorczyk przejął piłkę w środkowej strefie boiska i zagrał za linię obrony do Wszołka, a ten obiegł Mielcarza i wbił futbolówkę do pustej bramki. Gospodarze nie cieszyli się jednak zbyt długo z dwubramkowego prowadzenia - tuż po wznowieniu gry Kokoszka faulował Brozia we własnym polu karnym. Widzewiak sam wyegzekwował rzut karny i strzelił na 2:1.

Widzew nie dał rady jednak wyrównać - w 83. minucie Polonia wykorzystała ofensywne ustawienie gości i zaatakowała wysokim pressingiem. To przyniosło spodziewany efekt - Pazio zabrał piłkę Kowalskiemu na jego własnej połowie i ruszył do linii końcowej, spod której wycofał do Teodorczyka. Polonista trafił futbolówką prosto w Mielcarza, ale ten odbił ją tuż pod nogi Gołębiewskiego, który już bez problemu trafił do pustej bramki.

Polonia Warszawa zasłużenie pokonała Widzew Łódź 3:1. Stołeczna drużyna to pierwszy zespół w tym sezonie, który pokonał Widzew. Łodzianie pozostaną jednak liderem ekstraklasy przynajmniej do jutra.

Zapis naszej relacji:

90+4 min. Koniec. Pierwsza porażka Widzewa w tym sezonie stała się faktem.
Polonia pokonuje łódzki zespół na własnym stadionie po raz pierwszy od dziewięciu lat.

90+3 min. A teraz żółta kartka dla Brzyskiego, który przeszkadzał gościom w szybkim wykonaniu rzutu wolnego.

90+2 min. Druga żółta - a w konsekwencji czerwona - żółta kartka dla Thomasa Phibela. Widzew mecz dokończy w dziesiątkę.

90 min. Tomasz Musiał przedłuża mecz o cztery minuty.

88 min. Dośrodkowanie Kaczmarka słabe - gospodarze wybijają już na 10. metrze.

88 min. Bezpośredni rzut wolny dla Widzewa. Będzie okazja na wrzutkę.

87 min. Cani zmienia Łukasza Teodorczyka, który otrzymuje owacje na stojąco.

83 min. GOOOOL! DANIEL GOŁĘBIEWSKI! Świetna akcja Polonii! Pazio zabrał piłkę Kowalskiemu na połowie Widzewa i ruszył do linii końcowej, spod której wycofał do Teodorczyka. Polonista trafił futbolówką prosto w Mielcarza, ale ten odbił ją tuż pod nogi Gołębiewskiego, który już bez problemu trafił do pustej bramki.

79 min. Pazio zmienia Cotrę.

79 min. Rybicki dośrodkowuje, a Ben Dhifallah walczy z Pawełkiem w powietrzu. Bramkarzowi piłka wypada z rąk, łapie ją z powrotem tuż przed linią bramkową!

78 min. Ale zawalił to Teodorczyk - Polonia ruszyła z kontrą w pięciu na dwóch obrońców, ale Teodorczyk zagrał prosto do... Mielcarza.

75 min. Broź! Pewny strzał w prawy róg bramki.

74 min. KARNY! Broź indywidualnie wchodzi w pole karne Polonii, a Kokoszka go ewidentnie podcina.

72 min. GOOOOOOOOL! PAWEŁ WSZOŁEK! Świetne zachowanie młodego Polonisty - zrobił to profesorsku! Teodorczyk zagrał do swojego kolegi z drużyny za linię obrony, a Wszołek przyjął piłkę, minął Mielcarza i trafił do pustej siatki!

71 min. Nieudolne są próby ataku w wykonaniu Widzewa. Poloniści najczęściej kasują je najdalej na trzydziestym metrze przed własną bramką.

68 min. Sebastian Dudek próbuje strzelić z dystansu - bardzo słabo.

66 min. Zmiana - Bartkowski schodzi, Rybicki wchodzi. Widzew jest ustawiony coraz bardziej ofensywnie.

62 min. Zmiany. Dwaliszwilego zastępuje Daniel Gołębiewski, a Bartoszewicza w Widzewie zmienia Stępiński.

59 min. Teodorczyk ucierpiał w starciu z Phibelem. Piłkarz potrzebuje pomocy medycznej.

58 min. Ciekawa akcja Widzewa zakończona nieudanym zagraniem Dudka do Ben Dhifallaha. Gospodarze przejmują piłkę i ruszają z własną akcją.

56 min. Cotra przejmuje piłkę, urywa się rywalom i rusza z kontrą. Teodorczyk był jednak na spalonym i sędzia po jego podaniu musiał przerwać akcję.

52 min. Widzew próbuje podkręcać tempo swoich ataków i grać na jeden kontakt. Brakuje jednak precyzji.

49 min. Polonia dalej napiera - teraz z 20 metrów celnie, choć po rykoszecie, uderzał Wszołek. Mielcarz był zmuszony do interwencji.

48 min. Ależ wolej Dwaliszwilego! Brzyski z narożnika zagrał na osiemnasty metr, a tam już czekał Gruzin, który huknął z woleja lewą nogą! Tuż obok słupka.

47 min. Rzut rożny dla Polonii.

46 min. Widzew zaczyna drugą część spotkania.

II połowa:

45+2 min. Przerwa. Polonia prowadzi 1:0 po bramce Łukasza Teodorczyka.

45+1 min. Kaczmarek uderza - i nad murem, i nad bramką.

45 min. Bartoszewicz faulowany tuż przed szesnastką. Będzie dobra okazja dla gości.

44 min. Teraz kontra Polonii. Teodorczyk za daleko wypuszcza sobie piłkę i ta wylatuje za boisko.

42 min. Widzew rusza z kontrą. Kowalski próbuje dośrodkować, ale nie trafia w piłkę i się wywraca.

40 min. Pięć minut do przerwy. Łodzianie nie wyglądają jak drużyna, która chce wyrównać przed przerwą.

37 min. Bruno Alex schodzi z boiska. Zmienia go Kowalski. Zaskakująco szybka zmiana.

36 min. Świetna okazja Widzewa! Przerzut piłki nad wbiegającym w pole karne Ben Dhifallahem. Widzewiak od razu uderzył z pierwszej piłki, a Pawełek z największym trudem wybił piłkę lecącą w światło bramki.

34 min. Alex Bruno przewrócił się w szesnastce Polonii. Według sędziego nic nie było.

30 min. Dwa rzuty rożne dla Widzewa. Po drugim z nim piłka ląduje w rękach Pawełka.

27 min. Polonia atakuje dalej. Teraz lewą flanką ruszył Wszołek, ale dośrodkował bardzo źle.

23 min. GOOOOOOOL! ŁUKASZ TEODORCZYK! Koncertowa akcja gospodarzy! Zagranie do boku do Cotry, który z kolei mocno i po ziemi zagrał w pole karne. Futbolówka trafiła pod nogi Teodorczyka, który od razu uderzył z pierwszej piłki - równie płasko i równie mocno. Mielcarz bez szans.

22 min. Isidoro dośrodkowuje do Teodorczyka. Dokładnie, ale Polonista nie radzi sobie z rosłymi obrońcami Widzewa.

18 min. Dobra okazja dla Łodzian, ale Ben Dhifallah był na spalonym. Według sędziego, bo powtórki wykazały, że nie był.

13 min. Teraz gorąco pod bramką Widzewa. Pawełek nie zdążył odebrać piłki Ben Dhifallahowi i piłkarz spod linii końcowej dośrodkował na piąty metr, pod pustą bramkę. Stoperzy Polonii wybili piłkę najszybciej jak mogli.

11 min. Świetna parada Mielcarza! Nagła wrzutka w pole karne Widzewa i strzał głową Wszołka. Instynktowna interwencja bramkarza z Łodzi była jednak pierwszorzędna.

9 min. Kontra Polonii po odbiorze. Dwaliszwili świetnie zagrał do Teodorczyka, a ten wpadł w pole karne i uderzył. Piłka po rykoszecie nieomal przelobowała Mielcarza.

6 min. Brzyski wywalczył rzut rożny dla Polonii. Dośrodkowanie piłkarza z narożnika boiska było już jednak zbyt wysoko zawieszone, a przez to niegroźne.

5 min. Bardzo nieudane dośrodkowanie Kaczmarka.

4 min. Drugi i po chwili trzeci korner dla gości.

3 min. Strzał Kaczmarka z 25 metrów. Pawełek pewnie broni to celne uderzenie. Widzew od początku atakuje i czuje się pewnie.

2 min. Rzut rożny dla gości. Dudek krótko do Kaczmarczyka, a ten od razu dośrodkował. Poloniści wybili.

1 min. I już pierwsza okazja dla gospodarzy - dośrodkowanie Tomasza Brzyskiego z rzutu wolnego było jednak fatalne.

1 min. Gramy. Mecz poprzedziła mała uroczystość - Łukasz Piątek otrzymał statuetkę z okazji setnego meczu w barwach Czarnych Koszul.

Mecz rozpocznie się o godzinie 20:45.

Składy:

Polonia: Mariusz Pawełek - Jose Isidoro Gomez Torres, Dimitrije Injac, Adam Kokoszka, Dorde Cotra - Paweł Wszołek, Yahiya Dieme, Łukasz Piątek, Tomasz Brzyski - Władimir Dwaliszwili, Łukasz Teodorczyk

Widzew: Maciej Mielcarz - Łukasz Broź, Thomas Phibel, Hachem Abbes, Jakub Bartkowski - Radosław Bartoszewicz, Princewill Okachi - Alex Bruno, Sebastian Dudek, Marcin Kaczmarek - Mehdi Ben Dhifallah

Przed meczem:

Przed sezonem wszyscy skazywali Widzew raczej na spadek. Tymczasem jednak mijają kolejne kolejki, a łódzki zespół wciąż nie chce opuścić pierwszego miejsca w tabeli ekstraklasy. Piłkarze Radosława Mroczkowskiego mają cztery zwycięstwa i jeden remis. Zatrzymali się dopiero przed tygodniem - na własnym boisku zremisowali z Górnikiem Zabrze 1:1, który również w tym sezonie meczu jeszcze nie przegrał. Odniósł jednak mniej zwycięstw.

Dzisiaj Widzew również będzie miał ciężką przeprawę - jedzie do Warszawy na mecz z Polonią. Czarne Koszule zbierają w tym sezonie doskonałe noty - wydaje się, że ich pozycja w tabeli nie odzwierciedla potencjału zespołu. Warszawski klub imponuje swoją odważną grą w ataku, za którą odpowiedzialni są Łukasz Teodorczyk i Paweł Wszołek.

Na Konwiktorskiej wszyscy oczekują efektownego widowiska - żadnej z drużyn nie interesuje remis. Poloniści cały czas są żądni sukcesu i... popisania się przed byłym prezesem klubu, Józefem Wojciechowskim. Widzew z kolei dzięki swojemu doskonałemu startowi w lidze już niemal na pewno osiągnął swój cel - utrzymanie. Warto jednak się zastanowić czy Łodzianie nie mierzą już wyżej.