Nicolas Almagro - Jerzy Janowicz

Nicolas Almagro - Jerzy Janowicz

Jerzy Janowicz (fot. Dubreuil Corinne / newspix.pl) Źródło:Newspix.pl
Jerzy Janowicz przegrał w III rundzie Australian Open 6:7 (3:7), 6:7 (4:7), 1:6 z Nicolasem Almagro i zakończył swój udział w turnieju. Polak grał jak równy z równym z wysoko notowanym Hiszpanem przez dwa pierwsze sety, ale oba przegrał po tie-breakach. W trzecim secie Janowiczowi w grze zaczęła przeszkadzać kontuzja dłoni i Almagro łatwo zakończył całe spotkanie wygrywając trzeciego seta ze stratą tylko jednego gema.
 07:44
Hiszpan spotka się w 1/8 finału z Janko Tipsareviciem. Szkoda, że nie będzie kolejnego pojedynku Polaka z tym tenisistą.
 6-1
Dwa punkty szybkie dla Almagro - Hiszpan nastrzelał już siedemnaście asów w tym spotkaniu. Po chwili as numer 18, trzeci w tym gemie. Trzy piłki meczowe. Pierwsza obroniona - Hiszpan trafił w siatkę. Druga obroniona w ten sam sposób. Trzeciej nie zmarnował - Janowicz kończy Australian Open zagraniem w siatkę. Polak pożegnał się z Hiszpanem i pokazał mu swoją dłoń. Almagro go poklepał po plecach. Brawo dla Polaka za walkę!
 5-1
Pierwszy punkt dla Almagro. Drugi również - Hiszpan umiejętnie rozprowadził Janowicza po korcie i skończył smeczem. Polak zdobywa pierwszy punkt przy swoim podaniu. Kolejną wymianę wygrywa świetnym lobem - choć było to ryzykowne przy tej wietrznej pogodzie. Hiszpan po chwili jednak świetnie returnuje i ma okazję na przełamanie. I tak się dzieje - Jerzyk trafia w siatkę.
 4-1
Janowicz schodzi do siatki, ale Almagro go mija. Po chwili Polak wyrzuca. Dalej trafia w siatkę i jest 40:0. Dobry serwis daje gema na sucho Hiszpanowi - łodzianin nie jest w stanie returnować w dobry sposób.
 3-1
Coś nowego - pierwszy podwójny błąd serwisowy w meczu. Polak odpowiada dokładnym serwisem prosto w Almagro. Kolejny punkt znowu zdobywa Hiszpan. Następnie dobrze Almagro returnuje, ale Jerzyk sprytnie schodzi i trafia w kort. Hiszpan następnie returnuje w siatkę. Polak wyrzuca i jest równowaga. Drugi podwójny błąd serwisowy Janowicza - coś się dzieje. Czyżby dłoń? I mamy pierwsze przełamanie w meczu - Jerzyk trafił po wymianie w siatkę.
 2-1
Pierwszy punkt dla Almagro. Dalej Janowicz gra w nogi rywala i ten uderza w siatkę. Polak zdobywa drugi punkt minięciem. Niestety dalej wyrzuca za linię boczną. Polak znowu wyrzuca - wiatr wywiał mu piłkę. Na koniec Jerzyk gra w siatkę.
 1-1
Dwa punkty dla Hiszpana na start - piękny zwłaszcza drugi, po świetnym returnie. Janowicz po chwili wyrzuca i Almagro będzie miał trzy break-pointy. Pierwsza piłka na przełamanie obroniona bardzo dobrym serwisem - Almagro zdążył tylko dostawić rakietę i uderzyć w siatkę. Druga obroniona asem serwisowym. Trzecia również - po wymianie Hiszpan wyrzuca i jest równowaga. Polak ma przewagę - znowu pomógł serwis. Kolejną wymianę wygrywa Almagro i znowu jest po 40. Przewaga dla Almagro - Janowicz ma otwarty cały kort, ale chce grać po linii i nie mieści się w polu gry. Czwarty break-point obroniony - Hiszpan wyrzuca returnem. Przewaga Janowicza - Almagro broni dropshot, ale do poprawki nie startuje. Zresztą wpadł w siatkę. Polak przewagę wykorzystuje i ma swojego gema.
 1-0
Pierwszy punkt w secie dla Polaka, ale Almagro szybko zdobywa kolejne trzy. Na koniec gema Janowicz gra w siatkę.
 0-0
Podaje pierwszy Almagro.
 7-6 (7:4)
Niestety - Polak przegrywa drugiego seta. Znowu w tie-breaku.
 6-6 (6:4)
Almagro jak nigdy - w dogodnej pozycji gra poza kort.
 6-6 (6:3)
Trzeci punkt Janowicza - ale teraz będzie serwował Almagro.
 6-6 (6:2)
Janowicz gra skrótem. Almagro wyrabia się i odgrywa na samą linię końcową.
 6-6 (5:2)
Polak baardzo mocno wyrzuca. Piąty punkt Almagro.
 6-6 (4:2)
Niestety mini-break dla Hiszpana.
 6-6 (3:2)
Almagro mądrze rozrzuca Polaka po korcie i ma trzeci punkt.
 6-6 (2:2)
Almagro gra prosto w Janowicz. Polak gra w siatkę. Mini-break odebrany...
 6-6 (1:2)
Mini-break dla Polaka. Almagro wyrzucił.
 6-6 (1:1)
Hiszpan też dobrze serwuje - Janowicz gra w siatkę.
 6-6 (0:1)
Punkt dla Polaka - Almagro źle returnuje.
 6-6
Almagro wyrzuca na początek. Po chwili trafia w siatkę i jest 0:30 dla Polaka! Dalej pechowo - mogły być trzy break-pointy! Janowicz zagrał skrótem, Almagro dobiegł, a Polak źle zagrał smeczem. Po chwili Janowicz wyrzuca i zamiast 40:0 jest 30:30. Janowicz znowu wyrzuca. I niestety - szósty gem dla Hiszpana i tie-break. Janowicz przegrał pięć piłek z rzędu, a mógł mieć trzy setowe...
 PRZERWA
Fizjoterapeuta poprawia opatrunek na dłoni Janowiczowi.
 5-6
Błąd Polaka - dobrze serwuje, ale kiedy ma rywala na widelcu, smeczuje poza kort. Hiszpan oddaje punkt - trafia w siatkę. Następnie Almagro nieźle returnuje, ale tuż poza linię boczną. Kolejny serwis Hiszpan źle przyjmuje. Na koniec as serwisowy. Teraz albo przełamanie, albo tie-break.
 5-5
Pierwszy punkt dla Polaka - Almagro wyrzuca. Odpowiada Hiszpan asem serwisowym numer 14. As numer 15. Polak returnuje poza kort i jest 40:15. Analogiczna sytuacja i jest 5-5. Zmierzamy do kolejnego tie-breaka...
 PRZERWA
Kamery podczas krótkiej przerwy skupiają się na Janowiczu opatrującym swoją dłoń. Widać, że cierpi.
 4-5
Pierwszy punkt dla Almagro po złym ataku Polaka. Janowicz schodzi następnie do siatki, ale wolej jest nieudany. 0:30 dla Almagro. Polak wraca do gry dropshotem. Dobry serwis - Almagro wyrzuca returnem i jest po 30. Podobna sytuacja po chwili i Polak prowadzi. Na koniec płaski backhand Janowicza - Almagro odbija, ale mocno wyrzuca.
 4-4
Na początek Janowicz returnuje poza kort. Drugi punkt też dla Hiszpana - po krótkiej wymianie szczęśliwie trafił pod linię. Dobry wyrzucający serwis i jest 40:0. Polak ma pierwszy punkt - Almagro gra w siatkę. Zmylił go wiatr, spodziewał się autu Janowicza. Na koniec Janowicz gra w siatkę. 4-4.
 3-4
Szalona wymiana na początek - obaj skończyli pod siatką. Almagro pokpił sprawę - wyłożył zbyt lekko piłkę Janowiczowi. Drugi punkt Janowicz zdobywa dzięki serwisowi. Trzeci punkt po mocnym smeczu. Gem na sucho - Almagro wyrzuca.
 3-3
Na początek Janowicz schodzi do środka, ale Almagro go skutecznie mija. Po chwili drugi punkt dla Hiszpana po asie. W kolejnej akcji Almagro zmusza Polaka do obrony i smeczuje spod siatki. Gem na sucho - Janowicz wyrzuca.
 2-3
Almagro returnuje poza kort. Drugi lepszy, ale Hiszpan chce skończyć akcję skrótem, który nie mieści się w polu gry. Kolejna akcja popisowa w wykonaniu Hiszpana - Janowicz zaserwował na wyrzucenie, ale return po skosie doskonały. Kolejną wymianę wygrywa Polak - Almagro wyrzuca. Na koniec Hiszpan forehandem w siatkę.
 2-2
Janowicz returnuje na początek w siatkę. Kolejnym returnem wyrzuca poza kort. Dalej krótka wymiana przegrana przez Jerzyka - kolejna siatka. Almagro kończy asem.
 1-2
Serwis i wolej na początek podania Janowicza. Po drugim podaniu Hiszpan źle returnuje. Dobry return Almagro daje mu pierwszy punkt w tym gemie. Polak kolejnym serwisem wypracowuje sobie pozycję do ataku i gra w narożnik kortu. Na koniec Almagro schodzi do środka, Janowicz gra minięcie i ma drugiego gema.
 1-1
Almagro zaczyna podanie od asa serwisowego. Poprawia drugim. I trzecim. Polak odpowiada dropshotem. Hiszpan wyrabia się do piłki, ale nie trafia w kort. Następnie Janowicz returnuje i błyskawicznie schodzi do siatki. Smecz i drugi punkt. Na koniec w końcu jakaś wymiana, ale Polak trafia w siatkę.
 0-1
Almagro zaczyna od trzech złych returnów. Przy stanie 40:0 returnuje już doskonale i ma pierwszy punkt. Janowicz szybko kończy gema.
 0-0
Janowicz serwuje.
 7-6 (7:3)
Almagro wygrywa pierwszego seta po tie-breaku. W poprzednim meczu Polak też tak zaczął spotkanie - i wygrał.
 6-6 (6:3)
Jeszcze jeden, dobry, wyrzucający serwis. Almagro blisko wygranej w pierwszym secie.
 6-6 (5:3)
As serwisowy Almagro.
 6-6 (4:3)
Krótka wymiana - Almagro trafia w siatkę.
 6-6 (4:2)
Niestety Janowicz minimalnie wyrzuca i jest mini-break.
 6-6 (3:2)
Janowicz znowu w siatkę i Almagro prowadzi.
 6-6 (2:2)
Almagro szczęśliwie gra forehandem w narożnik boiska. Janowicz trafia w siatkę.
 6-6 (1:2)
As serwisowy Janowicza!
 6-6 (1:1)
Atomowy i precyzyjny serwis Polaka - Almagro returnuje, ale Janowicz momentalnie rozprowadza go po korcie i punktuje.
 6-6 (1:0)
Polak schodzi do siatki, ale smeczuje poza linię końcową.
 6-6
Almagro zbiega do siatki i smeczuje. Janowicz broni, ale wyrzuca. Po chwili Almagro szczęśliwie returnuje. Janowicz chce grać... i wiatr podwiewa piłkę, przez co Polak nie trafia dobrze w nią. Janowicz znowu nie trafia i ma trzy break-pointy do odrobienia. Pierwsza piłka setowa obroniona - Hiszpan wyrzucił. Druga obroniona stopbolem. I trzecia obroniona! Dropshot, Almagro odbija, ale Polak smeczuje. Równowaga. Hiszpan trafia w siatkę i jest przewaga Janowicza. Bardzo mocny serwis na koniec - Almagro returnuje poza kort. Będzie tie-break!
 6-5
Wymiana na początek. Polak ma piłkę na biodrze i trafia w siatkę. Przy kolejnej wymianie nie mieści się w korcie - gra w aut. Następnie Hiszpan punktuje ósmym asem serwisowym. Almagro wygrywa na sucho - Janowicz nie mieści się w korcie po backhandzie. 29 minut i jedenaście gemów!
 5-5
Pierwszy punkt dla Janowicza - świetnie gra Polak w okolice linii bocznej. Drugi punkt zdobywa po złym returnie Almagro. Trzeci punkt to dziewiąty as serwisowy. Po chwili Janowicz trafia w siatkę po krótkiej wymianie. Wszystko kończy Almagro - trafia w siatkę i jest po 5-5.
 5-4
Almagro zaczyna swoje podanie od - uwaga, niespodzianka - asa serwisowego. Kolejne podanie Polak odbiera, ale nieczysto. Janowicz trafia w siatkę i jest 0:40. Na koniec Polak wyrzuca i jest odpowiedź - gem na sucho.
 4-4
Janowicz zaczyna od asa serwisowego. Po chwili jest drugi. Następnie... trzeci z rzędu as. I jeszcze raz! Fenomenalny Janowicz, cztery asy serwisowe, gem na sucho!
 4-3
Świetna obrona Polaka na początek gema i Almagro wyrzuca. Hiszpan odpowiada asem serwisowym. Po chwili Jerzyk trafia w siatkę. Doprowadza jednak do stanu po 30. Hiszpan serwuje 215 km/h i ma już szóstego asa w tym meczu! Kolejny świetny serwis sprowadza Polaka do obrony. Almagro schodzi do siatki i wygrywa gema.
 3-3
Janowicz dalej nie do zatrzymania przy swoim podaniu. Tym razem oddał Almagro tylko jeden punkt.
 3-2
Teraz Almagro wygrywa na sucho. Co ciekawe, ma już cztery asy serwisowe - o dwa więcej od Polaka.
 2-2
I znowu bez kompromisów - widać, że wyżej notowany Hiszpan nie lubi się bronić. Janowicz wygrywa drugiego gema na sucho.
 2-1
Na korcie na razie bez kompromisów. Almagro również idzie po gema na sucho - ale przy stanie 40:0 punkt zdobywa Janowicz. Po chwili gem jest już dla Hiszpana, który zaprezentował dwa asy serwisowe.
 1-1
Polak zaczyna od asa serwisowgo. Po chwili zdobywa drugi punkt. Mocny serwis pozwala mu zdobyć również trzeci punkt. Polak wygrywa gema na sucho.
 1-0
Almagro wygrywa swoje podanie na początek. Szkoda - Janowicz prowadził nawet 30:15.
 0-0
Pierwszy będzie podawał Hiszpan.
 05:31
Wygrała para Anabel Medina Garrigues i Bruno Soares 6-4 6-7(7) [10-3]. Wkrótce mecz Polaka.
 05:07
Wciąż trwa mecz gry mieszanej - Bojana Bobusic i Chris Gucciona kontra Anabel Medina Garrigues i Bruno Soares. Za chwilę zacznie się trzeci set. Janowicz czeka.
 04:02
Mecz Janowicza rozpocznie się po zakończeniu spotkania gry mieszanej. Para Bojana Bobusic i Chris Gucciona gra z dwójką Anabel Medina Garrigues i Bruno Soares. Trwa pierwszy set.
Janowicz do trzeciej rundy Australian Open dostał się po wygranej w meczu z Hindusem Somdevem Devvarmanem (551 ATP) 3:2 (6:7 (10:12), 3:6, 6:1, 6:0, 7:5). Polak przegrał w tym spotkaniu dwa pierwsze sety, ale następnie w niesamowity sposób podniósł się z kolan i wygrał trzy kolejne. Imponujące były zwłaszcza trzeci i czwarty - łodzianin stracił w nich tylko jednego gema.

Australijskie media z tego spotkania zapamiętały jednak nie wspaniały powrót do gry polskiego tenisisty, a jego niekontrolowany wybuch złości w tie-breaku kończącym pierwszego seta po niekorzystnej decyzji prowadzącej spotkanie Chorwatki Mariji Cicak. Zły Janowicz rzucił rakietą o kort i pokłócił się z prowadząca spotkanie kobietą. Otrzymał za to ostrzeżenie.

Zobacz co Janowicz powiedział w odpowiedzi na decyzję sędziego [WIDEO]

Polak radzi sobie dobrze również w deblu - w nocy ze środy na czwartek polskiego Janowicz razem z Tomaszem Bednarkiem pokonał Brytyjczyków Jamiego Delgado i Kena Skupskiego 6:0, 6:7 (2-7), 6:3 i awansował do drugiej rundy tych rozgrywek. Polacy zmierzą się w niej z hiszpańską parą David Marrero i Fernando Verdasco, którzy są rozstawieni z numerem 11.

Dzisiaj w nocy przed Polakiem staje jednak nie byle kto - Hiszpan Nicolas Almagro, sklasyfikowany na jedenastym miejscu w rankingu ATP. Hiszpan w drugiej rundzie odprawił z kwitkiem swojego rodaka Daniela Gimeno-Travera 6:4, 6:1, 6:2. Przypomnijmy, że w pierwszej rundzie Gimeno-Traver pokonał... Łukasza Kubota. Z tak dobrym rywalem Janowicz w tym roku jeszcze nie grał i tym razem na pewno faworytem nie będzie. Łodzianin jednak udowodnił nam już - i to nie jeden raz - że ogrywanie zawodników z pierwszej dwudziestki światowego rankingu to jego hobby. Wszyscy pamiętamy jego drogę do finału turnieju Masters w Paryżu.

Janowiczowi w dobrej grze może przeszkodzić... odcisk na prawej dłoni, w której tenisista trzyma rakietę. Ból sprawiał Polakowi duże trudności pod koniec meczu z Somdevem Devvarmanem. Ostatniej nocy Janowicz skutecznie rywalizował jednak w deblu.