NA ŻYWO: Sevilla - Benfica

NA ŻYWO: Sevilla - Benfica

Tegoroczny finał Ligi Europy odbywa się na stadionie Juventusu Turyn (fot. Franco Romano / newspix.pl)Źródło:Newspix.pl
Zawodnicy Sevilli po serii rzutów karnych wygrali tegoroczny finał Ligi Europy. Ich rywale z Benfiki ulegli w finale... po raz drugi z rzędu.
 4:2
GOOOOOOOOOL! GAMERO! LEWE OKIENKO, LIGA EUROPY DLA SEVILLI! A BENFICA PRZEGRYWA DRUGI FINAŁ Z RZĘDU!
 3:2
Luisao w prawy róg bramki. Teraz i tak Benfica potrzebuje cudu.
 3:1
COKE! Znowu mocno, znowu w lewy róg, Oblak nie ma szans.
 2:1
BETO ZNOWU BRONI! Tym razem zatrzymany Rodrigo, który strzelał w prawy róg. Klątwa Guttmana znowu działa?!
 2:1
MBIA! Huknął w lewy róg, Sevilla prowadzi!
 1:1
CARDOZO PRZEKOMBINOWAŁ! Wziął długi rozbieg, hamował, przyspieszał, hamował, w końcu uderzył po ziemi w lewy róg. A Beto wyszedł metr z bramki i obronił!
 1:1
Bacca bardzo mocno pod poprzeczkę. Po jeden.
 0:1
LIMA! Pewny strzał w lewy róg bramki.
 23:36
Pierwszy strzela Lima, broni Beto.
 120+3 min.
A WIĘC RZUTY KARNE!
 120+2 min.
Potworne zmęczenie jednych i drugich. Część zawodników gra, niektórzy... leżą na murawie. Garay długo nie mógł się podnieść, teraz Bacca opuszcza boisko na noszach.
 120 min.
Dwie minuty doliczone.
 118 min.
Gaitan nie będzie strzelał karnych. Zienia go Cavaleiro.
 115 min.
Kolejna próba Gomesa, znowu niecelnie. Tymczasem Bacca nie może grać, a Emery nie ma zmiany... ostatecznie napastnik Sevilli podnosi się.
 111 min.
Vitolo schodzi z urazem. Zmienia go Figueiras.
 110 min.
Gameiro w odpowiedzi. Z ostrego kąta uderza w boczną siatkę.
 107 min.
Gomes uderza z 30 metrów. Celuje kolejne 10 nad bramką.
 106 min.
Wracamy do gry.
 105+1 min.
Koniec pierwszej części dogrywki. Sytuacja Bakki... można go wytłumaczyć tylko zmęczeniem.
 105 min.
Minutka doliczona.
 104 min.
Gameiro zastępuje... Marina, który wcale nie grał od pierwszej minuty.
 102 min.
BACCA! ALE PRZESTRZELIŁ! Po wyrzucie z autu na wysokości własnej bramki Sevilla z początku spokojnie wychodziła z piłką, aż Rakitić... zagrał prostopadłe podanie przez ponad pół boiska... z woleja! Bacca wyszedł sam na sam z Oblakiem i z dość ostrego kąta uderzył obok słupka!
 100 min.
Żółta kartka dla Almeidy.
 99 min.
Rzut wolny dla Portugalczyków. Lima uderza z 25 metrów, piłka przelatuje przez mur i odbija się od zaskoczonego Beto! Jeden z Hiszpanów szybko ją wybija.
 99 min.
Druga zmiana w Benfice - Cardozo zmienia Siquieirę.
 98 min.
Żółty kartonik ogląda Coke.
 96 min.
Dogrywka odbiega poziomem od regulaminowego czasu gry. Piłkarze są już zmęczeni - mają prawo, ponieważ temp spotkania było szalone, zwłaszcza w drugiej połowie.
 93 min.
Dogrywka zaczęła się od bolesnego starcia Mbii z Gomesem. Obaj chwilę poleżeli na murawie.
 91 min.
Wracamy do gry. Rozpoczyna Sevilla.
 90+3 min.
Koniec regulaminowego czasu gry. Dogrywka!
 90+2 min.
Rzut rożny dla Benfiki. Pereira nabiega na piłkę, uderza, futbolówka odbija się od kolejnych zawodników, trafia do Garaya, który od razu uderza - ponad poprzeczką.
 90+1 min.
Sędzia Brych dolicza dwie minuty.
 90 min.
Rzut wolny dla Benfiki. Gaitan dorzuca w pole karne, Sevilla wybija. Za chwilę dogrywka.
 87 min.
Benfica dociska rywali. Hiszpanie czekają już na dogrywkę.
 84 min.
LIMA! ALEŻ UDERZENIE! Schodzi od linii bocznej do środka... nie, nie schodzi! Nagle uderza z 30 metrów, co za bomba! Beto z problemami przenosi futbolówkę nad bramką.
 82 min.
Benfica przyspiesza - Portugalczycy ewidentnie boją się, że przegrają kolejny finał. Dogrywka i karne to loteria.
 80 min.
Lima wpada w pole karne Sevilli. Nie ma jak uderzać, więc wykładać piłkę Rodrigo. Kolejne uderzenie zablokowane. Będzie dogrywka?
 78 min.
Zmiana w Sevilli. Marin melduje się na murawie, grę kończy Reyes.
 73 min.
Świetna kontra Benfiki! Cóż z tego, skoro Lima dostał piłkę kilka metrów przed bramką i... skiksował.
 70 min.
Dwadzieścia minut do końca. To wręcz niesamowite, że przy takiej ilości okazji nie padły jeszcze żadne bramki.
 65 min.
Szkoleniowiec Sevilli Unai Emery nie wytrzymuje chyba nerwowo tego meczu. Kręci się przy linii bocznej i bardzo, ale to bardzo żywiołowo gestykuluje.
 64 min.
Przy okazji poprzedniej interwencji urazu doznał właśnie bramkarz Benfiki. Gra została wznowiona dopiero po 3 minutach.
 61 min.
I znowu nie ma gola! Teraz piłkę w polu karnym dostaje Reyes. Zawodnik Sevilli ma luz, uderza z pierwszej piłki... i Oblak broni.
 60 min.
Teraz kontra Sevilli - też zatrzymana w ostatniej chwili. Po sekundzie piłka jest... pod drugą bramką. Sędzia Brych nie wyrabia się z bieganiem po murawie, pachnie golami z obu stron!
 59 min.
Rodrigo wychodzi z kontrą. Chce podać prostopadle, ale zagranie przecina Fazio... i niemal pakuje piłkę do własnej bramki.
 57 min.
Gaitan uderza w odpowiedzi z niemal 30 metrów. Strzał chytry, piłka niemal uciekła Beto, ale ten szybko ją złapał.
 55 min.
Benfica znowu się gubi, Reyes ma odrobinę przestrzeni i uderza z 25 metrów. Mocno, ale prosto w Oblaka.
 52 min.
Okazja dla Sevilli! Rakitić do Reyesa, Luisao się spóźnił, Reyes uderzył... obok słupka.
 51 min.
Benfica rozpędza się. Kolejna piłka w pole karne Sevilli, Beto znowu łapie.
 50 min.
Sevilla szuka odpowiedzi - na razie bardzo nieudana wrzutka w pole karne w wykonaniu Vitolo.
 48 min.
NIESAMOWITE OKAZJE DLA BENFIKI! Portugalczycy po rzucie rożnym dla rywali wyszli z kontrą, a Lima uderzył w sytuacji sam na sam. Futbolówka minęła Beto, ale między słupki zdążył wrócić jeden z obrońców! Po chwili jeszcze dwie dobitki, ale obie także zablokowane.
 47 min.
Druga odsłona spotkania zaczyna się jak pierwsza - nie ma odstawiania nóg.
 46 min.
Zaczynamy drugą połowę.
 45+2 min.
Przerwa. Mnóstwo emocji w Turynie, tylko... gdzie bramki?
 45+2 min.
Czy powinien być karny dla Benfiki? Po dość przypadkowej akcji Gaitan wpada w pole karne, ściera się z Fazio i upada na murawie jak rażony. Arbiter nie reaguje.
 45+1 min.
BETO! DWA RAZY RATUJE SWOJĄ DRUŻYNĘ! Najpierw chytra wrzutka w pole karne - Pereira nagle wpada w pole karne i trąca piłkę tuż przed Beto! Golkiper jednak radzi sobie, a po chwili odbija jeszcze jeden groźny strzał.
 45 min.
Sędzia dolicza dwie minuty.
 43 min.
Na boisku ciągle ostro. Zawodnicy obu klubów mają jeden sposób na nietracenie goli - eliminację zagrożenia w zarodku.
 40 min.
Groźna kontra Benfiki - Rodrigo mógł być nawet sam na sam z bramkarzem, ale nie minął ostatniego obrońcy.
 39 min.
Korner dla Sevilli. Rakitić dośrodkowuje, Benfica wybija, ale piłka szybko wraca w szesnastkę do Bakki, który wywraca się... i uderza dosłownie z parteru. Zostaje zablokowany.
 37 min.
Moreno wychodzi do prostopadłego podania, z narożnika pola karnego uderza na dalszy słupek. W praktyce uderza niemal w środek bramki, Oblak bez problemu łapie futbolówkę.
 34 min.
Okres przewagi optycznej Sevilli. Czy coś z tego wyniknie?
 31 min.
Mbia świetnie przejął piłkę w środku pola i uruchomił prostopadłym podaniem Bakkę. Ale Oblak był szybszy... albo podanie za mocne.
 30 min.
Siqueira z żółtą kartką. Felix Brych pokazał już trzeci raz kartonik, ale trudno mu się dziwić - obie drużyny grają agresywnie.
 29 min.
Znowu Rakitić - chciał zaskoczyć bramkarza ze środka pola. Nie trafił w bramkę.
 27 min.
Rakitić faulowany w środku pola - szybko wznawia grę, piłka trafia na skrzydło Vitolo, ten wchodzi w pole karne, ale zostaje zablokowany. Futbolówka znowu więc trafia do Rakiticia, który uderza z 18 metrów. Zostaje zablokowany.
 24 min.
Sulejmani po wcześniejszym starciu z Moreno nie może dalej grać. Zastępuje go Almeida. Wielka strata dla Benfiki - zmiana już na początku meczu.
 20 min.
Dwadzieścia minut za nami. Na razie doskonałe tempo meczu. Okazji też już było kilka i to dla obus tron.
 17 min.
Rakitić przejmuje piłkę w środku pola i rusza do linii końcowej. W końcu przeciąga wrzutkę, od bramki zacznie Oblak.
 15 min.
ALEŻ OKAZJA DLA BENFIKI! Dośrodkowanie z rzutu wolnego w pole karne, piłka nieoczekiwanie mija wszystkich i niemal wpada do bramki przy słupku! Beto w ostatniej chwili interweniuje.
 13 min.
Kolejny ostry faul - teraz kartka dla Moreno. Hiszpanie szybko zaczynają się kartkować.
 11 min.
Fazio ukarany żółtą kartą - arbiter szybko zaczął wyciągać kartoniki.
 9 min.
Doskonała akcja Rakiticia, który zgubił dwóch rywali i zagrał na skrzydło. Po chwili piłka trafiła w pole karne Benfiki i... Bacca na spalonym.
 6 min.
Teraz gubią się Portugalczycy. Bacca dostał piłkę 10 metrów przed bramką, ale sytuacja była na tyle przypadkowa, że nie zdążył oddać strzału.
 4 min.
Pierwsza niezła akcja Benfiki - Beto musiał się ratować dość rozpaczliwym wybiciem piłki.
 3 min.
Niesamowity doping na obiekcie Juventusu. Na boisku na razie spokojnie, obie drużyny badają się.
 1 min.
Zaczęli.
 20:45
Zawodnicy są już na murawie.

Sevilla: Beto - Moreno, Fazio, Pareja, Coke - Carrico, Mbia - Vitolo, Rakitić, Reyes - Bacca

Benfica: Oblak - Pereira, Luisao, Garay, Siqueira - Amorim, Gomes, Gaitan - Sulejmani, Lima, Rodrigo
 20:40
Trwa ceremonia rozpoczęcia meczu finałowego. Zawodnicy obu drużyn już czekają w tunelu.
Benfica zagra w finale Ligi Europy (wcześniej Pucharu UEFA) już po raz trzeci. Portugalczycy grali w decydującym spotkaniu tych rozgrywek w 1983 roku oraz w poprzednim sezonie i za każdym razem przegrali. Dramatyczna była zwłaszcza porażka zeszłoroczna - Benfica przez całe spotkanie atakowała, ale broniąca się Chelsea potrafiła dowieźć do końcówki spotkania wynik 1:1. Kiedy wszyscy szykowali się na dogrywkę, gola na wagę końcowej wiktorii dla "The Blues" zdobył Branislav Ivanović.

W tym roku Benfica znowu gra w finale, a trener Jorge Jesus wierzy, że jego drużyna w tym roku odniesie sukces. Na razie jest ku temu na najlepszej drodze - w zeszłym sezonie Benfica na ostatniej prostej przegrała Ligę Europy i dwa krajowe trofea. W tym sezonie Benfica zdobyła już dwa krajowe puchary i ligę. Czy dorzuci do tego czwarty puchar?

O sile Sevilli przekonał się - jeszcze w zeszłym roku, w eliminacjach do rozgrywek - Śląsk Wrocław. Trzeci zespół poprzedniego sezonu T-ME w czwartej rundzie eliminacyjnej Ligi Europy przegrał z finalistą 1:4 na wyjeździe i aż 0:5 u siebie. Sevilla ponadto dwukrotnie grała w finale Ligi Europy - w 2006 i 2007 roku. I w przeciwieństwie do Benfiki za każdym razem wygrywała.

Czy portugalski zespół złamie dzisiaj klątwę Beli Guttmana? Nieżyjący od 1981 szkoleniowiec w 1962 roku zdobył z Benfiką Puchar Europy i poprosił o podwyżkę. Po odmowie zrezygnował z pracy i zapowiedział, że klub przez kolejne 100 lat nie wygra żadnego europejskiego trofeum. Od tego czasu, w latach 1963, 1965, 1968, 1983, 1988, 1990 i 2013, Benfica przegrywała wszystkie mecze finałowe europejskich pucharów.