NA ŻYWO: Polska - Litwa

NA ŻYWO: Polska - Litwa

Radość po golu Milika, MICHAL NOWAK / newspix.pl Źródło:Newspix.pl
Biało-Czerwoni pokonali na PGE Arenie reprezentację Litwy 2:1 po golach Milika i Lewandowskiego. Choć do przerwy przegrywali 0:1, w drugiej części spotkania wzięli się do odrabiania strat. Najpierw po kapitalnej akcji Piszczka i Grosickiego bramkę strzelił Milik, a później Lewandowski wywalczył rzut karny, który zamienił na gola. Wynik mógł być zdecydowanie bardziej okazały, ale w pierwszej połowie Lewy w świetnej sytuacji główkował wprost w Arlauskisa, natomiast w doliczonym czasie gry nie wykorzystał doskonałego podania na wolne pole i fatalnie uderzył nad poprzeczką. Polacy wygrali, jednak styl pozostawia wiele do życzenia. Biało-Czerwoni momentami grali bez pomysłu i choć częściej utrzymywali się przy piłce, w kluczowych sytuacjach brakowało im dokładności. Gra zdecydowanie poprawiła się w drugiej części, gdy Grosicki przeniósł się na prawe skrzydło. Współpraca z Piszczkiem zaowocowała nie tylko strzeloną bramką, ale kilkoma groźnymi akcjami. Kibice powinni być jednak dalecy od optymizmu, ponieważ Litwini wystąpili bez ośmiu podstawowych zawodników swojej reprezentacji. Przed Nawałką jeszcze sporo pracy, jednak selekcjoner nie będzie mieć już żadnej okazji do prowadzenia eksperymentów. Kolejne spotkanie Polacy rozegrają już w ramach eliminacji do mistrzostw Europy. We wrześniu zmierzą się na wyjeździe z Gibraltarem.
 90+4 min.
Koniec meczu. Polska - Litwa 2:1.
 90+3 min.
Szczęsny chciał być jak Messi. Polski bramkarz sporo ryzykował w narożniku boiska, kiwając się z rywalem. Uratował go sędzia, odgwizdując faul, ale... czy arbiter słusznie przerwał grę?
 90+2 min.
Ależ pudło Lewandowskiego! Świetna kontra Polaków, Lewy dostał piłkę na wolne pole, ale zamiast uderzać z pierwszej piłki, próbował minąć bramkarza. Strzał nad poprzeczką - bez komentarza...
 89 min.
Schodzi Chvedukas, wchodzi Stankievicius. Litwini wykorzystali przerwę w grze spowodowaną urazem Glika. Kapitan Torino jednak się pozbierał i wrócił do gry.
 87 min.
Milik faulowany przed polem karnym. Lewy próbował strzelać z rzutu wolnego, ale trafił wprost w ręce litewskiego bramkarza.
 85 min.
Schodzi Cernych, wchodzi Radavicius.
 83 min.
Schodzi Spalvis, wchodzi Beniusus.
 79 min.2:1
GOOOOOL!!! Lewandowski pewnie wykorzystał jedenastkę. Polska - Litwa 2:1.
 79 min.
Arlauskis ukarany kartką za dyskusje.
 78 min.
Karny! Lewy był ewidentnie faulowany.
 76 min.
Piszczek schodzi, Żyro wchodzi.
 75 min.
Błąd japońskiego arbitra. Lewandowski wychodził na czystą pozycję, jednak sędzia pomylił się i przerwał grę.
 72 min.
Poczwórna zmiana w reprezentacji Polski. Schodzą Klich, Krychowiak, Rybus i przy gromkich brawach Grosicki. Wchodzą: Linetty, Mączyński, Sobota i Olkowski.
 70 min.
Ponownie uderza Grosicki, ale świetnie broni Arlauskis.
 69 min.
Glik próbował po dośrodkowaniu z głębi pola, ale bramkarz rywali łapie piłkę. Kibice zgromadzeni na trybunach PGE Arena zdecydowanie się ożywili.
 68 min.
Vicius schodzi, Kuklys wchodzi.
 66 min.
Znów ładna akcja dwójki Grosicki-Piszczek. Uderzał Grosicki, ale minimalnie spudłował. Odkąd Grosik wrócił na prawą stronę, gra Biało-Czerwonych zdecydowanie się ożywiła.
 65 min.
Chvedukas ukarany kartką za utrudnianie rozpoczęcia gry przez Glika.
 61 min.
Rożny dla Polaków, ale odważnie piąstkuje Arlauskis. Litwin ucierpiał jednak podczas wyjścia do piłki.
 59 min.
GOOOOOOOOL!!! Kapitalna dwójkowa akcja Grosickiego i Piszczka. Grosik wykłada piłkę Milikowi, a ten z najbliższej odległości pakuje futbolówkę do bramki. Polska - Litwa 1:1.
 58 min.
Pierwsza żółta kartka w tym meczu. Spalvis ukarany za faul na Gliku.
 56 min.
Rożny dla Polaków. Arlauskis złapał piłkę, ale ostro potraktował go Milik. Litewski bramkarz jest wściekły. Wcześniej w ten sposób starł się z Lewandowskim.
 55 min.
Pierwsza zmiana w reprezentacji Litwy. Mikoliunas schodzi, Luksa wchodzi.
 53 min.
Starcie Lewandowskiego z Arlauskisem. Polski napastnik strącił piłkę w kierunku bramki. Czy był gol? Obrońca Litwy wybijał piłkę chyba już zza linii bramkowej... Sędzia jednak nakazał grać dalej.
 52 min.
Znów Milik nieco przypadkowo stanął przed szansą, ale radzą sobie Litwini.
 51 min.
Cernych strzelał głową, ale Szczęsny spokojnie łapie piłkę.
 50 min.
Litwini groźnie, ale Glik w ekwilibrystyczny sposób wybija piłkę z pola karnego Szczęsnego.
 49 min.
Grosicki przeszedł na prawą stronę i od razu zrobiło się groźniej pod bramką Litwinów.
 47 min.
Rożny po akcji Grosickiego. Litwini ruszają z kontrą.
 45 min.
Nawałka zdecydował się na zmianę. Szczęsny zmienił Boruca.
 45 min.
Zaczynamy drugą połowę.
 45 min.
Koniec pierwszej połowy. Sędzia nie doliczył ani minuty. Polacy przegrywają z Litwą 0:1.
 44 min.0:1
GOL! Spalvis najpierw trafił w słupek, piłka spadła mu pod nogi i z najbliższej odległości wpakował piłkę do bramki. Boruc był bezradny. Błąd w ustawieniu Glika i Wilusza.
 40 min.
Lewandowski domagał się rzutu karnego. Czy słusznie? Raczej nie... Gramy dalej, walka w środku pola trwa.
 37 min.
Oblężenie bramki Arlauskisa. Najpierw Lewandowski uderzył wprost w golkipera gości, później zza pola karnego huknął Klich. Bramkarz Litwy radzi sobie jednak ze strzałami Polaków.
 35 min.
Kolejny strzał Milika. Napastnik znów się poślizgnął, a piłka minęła słupek bramki rywali...
 34 min.
Grosicki z pierwszej piłki do Milika, ale ten znów zbyt lekko uderza na bramkę Arlauskisa.
 30 min.
Lewandowski usiłował przedrzeć się lewą stroną. Wywalczył korner, ale Litwini znów radzą sobie z dośrodkowaniem.
 28 min.
Litwini świetnie wymienili kilka podań, przedostając się w pobliże pola karnego Polaków, ale japoński liniowy podniósł chorągiewkę. Spalony.
 26 min.
Vaitkunas dośrodkowywał, ale żaden z kolegów nie zamknął akcji. Boruc od bramki.
 24 min.
Korner dla Litwy. Chvedukas uderzał potężnie na bramkę Boruca, ale jego strzał został zablokowany.
 23 min.
Choć to Biało-Czerwoni częściej są w posiadaniu piłki, zdecydowanie brakuje im dokładności. Litwini bez przerywają akcje Polaków.
 23 min.
Dośrodkowanie Klicha w pole karne, ale Lewandowski niecelnie główkuje.
 20 min.
Piszczek wywalczył rzut rożny, ale litewska defensywa radzi sobie z dośrodkowaniem Klicha. Polacy przerywają kontrę rywali.
 18 min.
Rzut rożny dla Litwinów. Spalvis uderzał głową, ale piłka przeleciała wysoko nad poprzeczką.
 15 min.
Lewandowski szukał Milika w polu karnym, ale napastnik Ajaxu otrzymał podanie za plecy.
 11 min.
Lewandowski doskonale poradził sobie z obrońcą gości, podał Piszczkowi, ale ten nie trafił w bramkę.
 10 min.
Krychowiak uderzał zza pola karnego. Obrona rywali zostawiła zbyt dużo miejsca Polakom, jednak strzał minął bramkę Arlauskisa.
 8 min.
Kontra Litwinów, ale Spalvis uderzał bardzo niecelnie.
 8 min.
Litwini poradzili sobie z dośrodkowaniem Rybusa.
 7 min.
Rożny dla Polaków. Litwini wybijają i mamy kolejny korner.
 5 min.
Milik uderzał na bramkę po podaniu od Grosickiego, ale polski napastnik poślizgnął się. Arlauskis bez problemów złapał piłkę.
 3 min.
Klich dośrodkowywał z rzutu wolnego po faulu na Rybusie, ale Litwini wybijają piłkę z pola karnego.
 2 min.
Polacy od początku utrzymują się przy piłce.

Zaczynamy.

Składy:

Polska: Boruc - Piszczek, Glik, Wilusz, Wojtkowiak - Grosicki, Krychowiak, Klich, Rybus - Milik, Lewandowski

Litwa: Arlauskis - Vaitkunas, Kijanskas, Vicius, Freidgeimas - Vilkaitis, Mikoliunas, Cernych, Zulpa - Chvedukas - Spalvis

Reprezentacja Polski w meczu z Litwą będzie miała okazję poprawić nastroje kibiców. Polacy od października ubiegłego roku na sześć rozegranych spotkań wygrali tylko dwa. W piątkowym spotkaniu selekcjoner Adam Nawałka będzie miał do dyspozycji najsilniejszą na chwilę obecną jedenastkę. Być może w takim samym wyjściowym składzie zobaczymy biało-czerwonych we wrześniowym meczu z Gibraltarem.

Litwa zajmuje 106. miejsce w rankingu FIFA. Sparing z niżej notowanym rywalem może być okazją do eksperymentów. Trener Adam Nawałka w piątkowym meczu ma zamiar dać szansę gry od pierwszych minut dwójce napastników – Robertowi Lewandowskiemu i Arkadiuszowi Milikowi, co będzie nowością w ustawieniu w polskiej kadrze.

O tym, jak ważny to mecz, świadczy fakt, że mimo urlopów przyjechali na niego najlepsi polscy piłkarze mówił Arkadiusz Milik. Na trybunach PGE Areny w piątek zasiądzie ponad 30 tys. kibiców, którzy chcieliby w końcu na własne oczy zobaczyć zwycięstwo reprezentacji Polski.

Mecz z Litwą będzie miał szczególne znaczenie dla Roberta Lewandowskiego, który założy opaskę kapitana. Napastnik podkreślił jednak, że najważniejsza w drużynie jest postawa na boisku i jaką wartość wnosi do zespołu.

Początek meczu Polska – Litwa w piątek o 17:30.