Natalia Maliszewska wicemistrzynią świata. To największy sukces Polaków w tej dyscyplinie

Natalia Maliszewska wicemistrzynią świata. To największy sukces Polaków w tej dyscyplinie

Srebrny medal Mistrzostw Świata w short-tracku. Takiego sukcesu w tej dyscyplinie jeszcze nie mieliśmy. Krążek dla Polski wywalczyła Natalia Maliszewska.

Natalia Maliszewska

Natalia Maliszewska zdobyła pierwszy w historii naszego kraju srebrny medal w short-tracku, czyli wywodzącego się z Ameryki Północnej łyżwiarstwa szybkiego na torze krótkim. Na dystansie 500 metrów lepsza od Polki była tylko Koreanka Choi Min-jeong, złota medalistka Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu. Na trzecim stopniu podium stanęła Chinka Qu Chunyu.

Historyczne zawody odbywały się w Montrealu i zdaniem ekspertów nikt nie przewidywał tak dobrego startu Maliszewskiej. Komentatorzy byli wręcz zdziwieni, że udało jej się dostać do wyścigu finałowego kosztem utytułowanej Chinki Li Jinyu. W finałowym wyścigu polskiej zawodniczce „pomogła” też faworytka gospodarzy – Kanadyjka Kim Boutin, która przewróciła się na torze.

Do tej pory największym sukcesem Polaków w tej młodej dyscyplinie sportowej było srebro Mistrzostw Europy z 2011 roku. Co ciekawe, za tamten triumf odpowiada siostra Natalii, Patrycja Maliszewska. Polska sztafeta kobiet zdobywała też brąz Mistrzostw Europy w 2013 roku.

Kim jest Natalia Maliszewska?

Natalia Maliszewska łyżwiarstwo zaczęła uprawiać w 2007 roku. Na sukcesy musiała pracować przez kilka lat, jednak w końcu przebiła się do krajowej i światowej czołówki. Trzykrotnie zdobywała złoto na Mistrzostwach Polski (raz w sztafecie), raz srebro i raz brąz. Dwa razy przywoziła też brązowe medale z Mistrzostw Europy (jeden w sztafecie). W 2015 roku została pierwszą polską zawodniczką startującą w short tracku, która zajęła miejsce na podium podczas zawodów Pucharu Świata. Było to drugie miejsce na dystansie 500 m w Montrealu.