Historyczny sukces polskich skoczków narciarskich w Lillehamer

Historyczny sukces polskich skoczków narciarskich w Lillehamer

Kamil Stoch (fot. EXPA/ JFK / newspix.pl) Źródło: Newspix.pl
Konkurs Pucharu Świata w Lillehamer okazał się niezwykle szczęśliwy dla polskich skoczków. Kamil Stoch zajął pierwsze, a Maciej Kot drugie miejsce. Ponadto, dobry rezultat Kota sprawił, że awansował on na trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej PŚ.

Kwalifikacji do niedzielnego konkursu indywidualnego na dużej skoczni (Lysgardsbakken HS 138) nie przebrnął Klemens Murańka. W sumie w zawodach wzięło udział pięciu polskich reprezentantów. Po pierwszej serii Kamil Stoch, który skoczył 134 metry zajmował pierwsze miejsce. Na drugiej pozycji uplasował się Słoweniec Jurij Tepes, a na trzeciej Niemiec Andreas Wellinger. Maciej Kot skokiem na odległość 129,5 metra wywałczył piątą pozycję. Duży wpływ na wyniki skoczków narciarskich miał wiatr. W związku ze zmianą kierunku podmuchów jury konkursu w Lillehamer było zmuszone podnieść belkę startową z 6. na 8. Mimo trudnych warunków (większość zawodników z czołówki nie przekroczyła 130 metrów) dobrze poradził sobie Maciej Kot.

W drugiej serii zawodnicy startowali z 12. belki startowej. Kamil Stoch skoczył 130,5 metra i utrzymał prowadzenie i wyprzedził Macieja Kota, który skoczył 136 metrów o 0,6 punkta. Drugie miejsce w konkursie pozwoliło Kotowi na awans na trzecie miesjce w klasyfikacji generealnej Pucharu Świata. Na trzeciej pozycji w Lillehamer uplasował się Niemiec Markus Eisenbichler. Pozostali Polacy również zdobyli punkty Pucharu Świata. Dawid Kucacki był 14., Stefan Hula 19., a Aleksander Zniszczoł 22.

Źródło: Wirtualna Polska