Opisywanego tutaj niezwykłego odkrycia archeologicznego dokonano w Sakkarze, około 25 kilometrów na południe od Kairu. „Podczas prowadzenia wykopalisk odkryliśmy podziemne tunele, w których znaleźliśmy kolorowe trumny zawierające dobrze zachowane ludzkie mumie oraz wiele artefaktów z brązu” – poinformował podczas sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności Egiptu Mostafa Waziri.
Szczelnie zamkniętych trumien wydobyto spod ziemi około 250. Razem z nimi znaleziono też 150 posągów z brązu, przedstawiających m.in. Ozyrysa, Anubisa, Nefertum i innych egipskich bogów. – W jednym z drewnianych sarkofagów znaleźliśmy po raz pierwszy kompletny, szczelny papirus – przekazał Waziri dziennikarzom. Dokument natychmiastowo trafił do muzeum, gdzie zostanie poddany dalszym badaniom.
Podczas wykopalisk natrafiono również na dziesiątki figurek kotów, maski pokryte złotą farbą, biżuterię i narzędzia używane do odprawiania starożytnych rytuałów. Rząd Egiptu ma nadzieję, że kolejne odkrycia archeologiczne pomogą w przywróceniu siły miejscowej turystyce, tworząc nowe miejsca pracy i ściągając do kraju obcą walutę.
Egipt. Turystyka w odbudowie
W ostatniej dekadzie oparta na zagranicznych gościach gospodarka Egiptu mocno podupadła ze względu na chaos po Arabskiej Wiośnie z roku 2011. W przywróceniu turystyki na należne jej miejsce nie pomogła też pandemia koronawirusa oraz niedawna wojna pomiędzy Rosją i Ukrainą. Egipt był popularnym kierunkiem wycieczek dla obywateli obu tych krajów.
Czytaj też:
Prezydent w Kairze. „80 proc. zboża w Egipcie pochodzi z Ukrainy”, „powaga sytuacji”
Komentarze