Instytut Pamięci Narodowej Ukrainy w 2024 r. zaczął otrzymywać prośby od polskich obywateli o poszukiwanie i ekshumację szczątków członków ich rodzin, które były ofiarami rzezi wołyńskiej. W szczególności apelowano o przeprowadzenie takich prac w obwodzie rówieńskim. Po rozpatrzeniu wniosku, który wpłynął we wrześniu 2024 r., ukraiński IPN poinformował o zamiarze włączenia prac poszukiwawczych w tym regionie do swojego planu pracy i wydarzeń na przyszły rok.
– Instytut Pamięci Narodowej Ukrainy pozostaje otwarty na współpracę z polskimi instytucjami w zakresie poszukiwania, konserwacji i opieki nad miejscami pamięci Ukraińców w Polsce i Polaków w Ukrainie – zaczął szef ukraińskiego IPN. Anton Drobowycz dodał, że „oficjalne, międzyinstytucjonalne mechanizmy rozwiązywania problematycznych kwestii z Polską ws. przywracania i utrwalania miejsc pamięci od dłuższego czasu nie funkcjonują”.
Rzeź wołyńska. IPN Ukrainy odpowiada Polakom ws. przeprowadzenia poszukiwań szczątków ofiar
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Ukrainy dodał, że chodzi mu szczególnie o „grupy robocze instytutów pamięci i ministerstw odpowiedzialnych za kwestie kulturowe”. – Ukraiński IPN jest skłonny wyjść naprzeciw interesom obywateli Polski i – w wyjątkowych przypadkach – bezpośrednio przyjąć rolę koordynatora w prowadzeniu działań poszukiwawczych na wniosek Polaków oraz zaproszenie strony polskiej w roli obserwatora – kontynuował Drobowycz.
Szef Instytutu Pamięci Narodowej Ukrainy podsumował, że „jeśli Polacy udzielą niezbędnych wyjaśnień dotyczących lokalizacji potencjalnych miejsc poszukiwań, ukraiński IPN postara się im pomóc pomimo wojny i trudnej sytuacji gospodarczej”. Instytut Pamięci Narodowej Ukrainy podsumował, że „ze względu na ograniczoną liczbę specjalistów i wojnę skuteczność poszukiwań będzie również zależeć od dostępnych zasobów”.
Czytaj też:
Szef MSZ Ukrainy o sprawie Wołynia. Padła deklaracjaCzytaj też:
Sławomir Mentzen skrytykował polskie władze. Poszło o Wołyń