Temat: Lech Poznań

Lech Poznań

Stadion Lecha Poznań (fot. KRZYSZTOF DZIERZAWA / newspix.pl) / Źródło: Newspix.pl
Lech Poznań to polski klub piłkarski z siedzibą w Poznaniu. Działa od 1920 r. Bywa nazywany Kolejorzem, Dumą Wielkopolski i Poznańską Lokomotywą.

Lech Poznań – początki

Klub został założony przez byłych członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w sierpniu 1920 r. w miejscowości Dębiec, która obecnie znajduje się na terenie Poznania. Jego założycielami byli: Jan Nowak, Antoni Dyzman, Jan Dyzman, Leon Nowicki, Józef Magdziak, Kazimierz Zmuda, Stanisław Nowicki, Stefan Fiedler, Józef Gośliński, Leon Stachowski, Józef Blumreder i Jan Wojtek. Początkowo nosił nazwę Lutnia Dębiec. Jej pomysłodawcą był Jan Dyzman, który hobbystycznie śpiewał w chórze o nazwie Lutnia.

Klub został zarejestrowany 19 marca 1922 r. Później zmienił nazwę na Towarzystwo Sportowe Liga Dębiec. W styczniu 1925 r. – po tym, jak osada Dębiec została administracyjnie włączona do Poznania – nazwę klubu zmieniono na Towarzystwo Sportowe Liga Poznań.

W 1927 r. klub wygrał 17 z 22 meczów, a trzy z nich zremisował. W listopadzie tego samego roku awansował do B-klasy.

Od 1 maja 1930 r. działał jako Klub Sportowy Kolejowego Przysposobienia Wojskowego Poznań Dworzec pod patronatem Polskich Kolei Państwowych. W 1931 r. klub awansował do A-klasy. W pierwszym meczu w A-klasie pokonał Polonię Leszno 3:2.

W 1933 r. nazwę klubu skrócono do KS KPW Poznań. Kolej została wtedy także głównym sponsorem klubu na 64 lata.

Lech Poznań po II wojnie światowej

Na czas II wojny światowej rozgrywki ligowe zostały zawieszone. Od 1940 r. rozgrywano jednak nieoficjalne mistrzostwa miasta. Tuż po zakończeniu walk w Poznaniu – w marcu 1945 r. – Kolejowy Klub Sportowy Poznań był pierwszym reaktywowanym klubem w tym mieście. W 1946 r. w rozgrywkach A-klasy pokonał Polonię Poznań 18:2.

W 1947 r. klub po raz kolejny zmienił nazwę – na Klub Sportowy Związku Zawodowego Kolejarzy Poznań. W 1948 r. Klub Sportowy Związku Zawodowego Kolejarzy zadebiutował w ekstraklasie. W kolejnym roku znów zmienił nazwę – na Zrzeszenie Sportowe Kolejarz Poznań.

Słowo „Lech” po raz pierwszy pojawiło się w nazwie klubu 16 stycznia 1957 r. Nazwę klubu zmieniono wówczas na Klub Sportowy Lech Poznań, a 15 grudnia 1957 r. – na Kolejowy Klub Sportowy Lech Poznań.

W 1978 r. Lech po raz pierwszy zagrał w europejskich pucharach – w Duisburgu przegrał z MSV 5:0, a w rewanżu – 2:5.

19 maja 1982 r. Lech wygrał swój pierwszy Puchar Polski. Pokonał Pogoń Szczecin 1:0. W 1983 i 1984 r. Lech został mistrzem Polski, a w 1984 r. zdobył kolej ny Puchar Polski. W 1990 r. po raz trzeci został mistrzem Polski i zdobył pierwszy Superpuchar Polski. W 1992 i 1993 r. Lech Poznań po raz czwarty i piąty został mistrzem Polski.

16 czerwca 1994 r. zarejestrowano stowarzyszenie Poznański Klub Piłkarski Lech Poznań. Uchwałą Zarządu Kolejowego Klubu Sportowego „Lech” z 20 czerwca 1994 r. sekcja piłki nożnej została przekazana stowarzyszeniu. W 1998 r. po raz kolejny zmieniono nazwę klubu – na Wielkopolski Klub Piłkarski Lech Poznań.

W 2000 r. Lech Poznań spadł z I ligi. Powrócił do niej w 2002 r. W 2004 r. po raz kolejny zdobył Puchar Polski.

W 2006 r. doszło do połączenia KS Amica Wronki z WKP Lech Poznań. Powstał klub pod nazwą KKS Lech Poznań, który na licencji Amiki wystartował w nowym sezonie ekstraklasy.

W 2008 r. Lech awansował do III rundy Pucharu UEFA, zajął trzecie miejsce w grupie.

W 2009 r. Lech po raz kolejny zdobył puchar Polski i Superpuchar Polski. W 2010 r. po raz szósty został mistrzem Polski. Ten sam tytuł zdobył po raz siódmy w 2015 r. W 2015 i 2016 r. zdobył także Superpuchar Polski.

Derby Poznania

Derbami Poznania nazywa się pojedynki Lecha z Wartą. Wcześniej w derbowych spotkaniach brała też udział nieistniejąca już Olimpia.

Pierwszy derbowy mecz pierwszoligowy odbył się w 1948 r., a ostatni – w 1995 r.

Trenerzy Lecha

  • Stanisław Kwiatkowski (01.1932 – 10.05.1938)
  • A. Klemens Pawlak (11.05.1938 – 08.1939)
  • Franciszek Bródka (07.1945 – 15.08.1946)
  • Pavel Lovas (15.08.1946 – 31.03.1947)
  • Franciszek Bródka (01.04.1947 – 05.1948)
  • Marcel Demunyck (06.1948 – 28.02.1949)
  • Antoni Böttcher (01.03.1949 – 31.12.1949)
  • Artur Walter (01.01.1950 – 31.05.1950)
  • Antoni Böttcher (01.06.1950 – 31.07.1950)
  • Antoni Böttcher, Franciszek Bródka (01.08.1950 – 08.06.1951)
  • Mieczysław Balcer (08.06.1951 – 31.12.1952)
  • Artur Woźniak (01.01.1953 – 31.07.1953)
  • Edmund Białas (01.08.1953 – 1953)
  • Mieczysław Tarka (01.01.1954 – 20.05.1957)
  • Edmund Białas (21.05.1957 – 31.07.1957)
  • Wilhelm Lugr (01.08.1957 – 30.11.1958)
  • Henryk Czapczyk (01.12.1959 – 10.09.1961)
  • Mieczysław Tarka (10.09.1961 – 15.11.1962)
  • Zygfryd Słoma (16.11.1962 – 30.06.1963)
  • Edward Drabiński (01.08.1963 – 14.04.1964)
  • Henryk Czapczyk (15.04.1964 – 15.06.1964)
  • Zygfryd Słoma (16.07.1964 – 05.09.1965)
  • Edmund Białas (12.09.1965 – 10.05.1966)
  • Edward Brzozowski (10.05.1966 – 03.07.1966)
  • Edmund Białas (04.07.1966 – 10.10.1966)
  • Mieczysław Tarka (10.10.1966 – 31.12.1968)
  • Edmund Białas (01.09.1969 – 30.06.1972)
  • Edmund Białas, Mieczysław Chudziak (01.07.1972 – 16.08.1972)
  • Augustyn Dziwisz (16.08.1972 – 06.04.1973)
  • Janusz Pekowski (07.04.1973 – 30.06.1975)
  • Aleksander Hradecki (01.07.1975 – 31.03.1976)
  • Mieczysław Chudziak, Edmund Białas (01.04.1976 – 15.09.1976)
  • Mieczysław Chudziak (16.09.1976 – 30.09.1976)
  • Wojciech Wąsikiewicz (01.10.1976 – 05.10.1976)
  • Jerzy Kopa (01.10.1976 – 25.08.1978)
  • Roman Łoś (26.08.1978 – 26.08.1978)
  • Jerzy Kopa (27.08.1978 – 20.10.1979)
  • Roman Łoś (20.10.1979 – 31.12.1979)
  • Wojciech Łazarek (01.01.1980 – 31.12.1984)
  • Leszek Jezierski, Jacek Machciński (01.01.1985 – 25.05.1986)
  • Włodzimierz Jakubowski (27.05.1985 – 30.11.1986)
  • Bronisław Waligóra (01.12.1986 – 08.05.1987)
  • Jerzy Kasalik, Teodor Napierała (09.05.1987 – 23.05.1987)
  • Bronisław Waligóra (24.05.1987 – 31.08.1987)
  • Jerzy Kasalik, Teodor Napierała (05.09.1987 – 05.09.1987)
  • Grzegorz Szerszenowicz (07.09.1987 – 30.06.1988)
  • Henryk Apostel (01.06.1988 – 30.11.1988)
  • Andrzej Strugarek (12.12.1988 – 22.08.1989)
  • Jerzy Kopa, Andrzej Strugarek (22.08.1989 – 19.09.1990)
  • Andrzej Strugarek (20.09.1990 – 01.10.1990)
  • Jerzy Kopa, Andrzej Strugarek (02.10.1990 – 05.05.1991)
  • Andrzej Strugarek (06.05.1991 – 19.05.1991)
  • Henryk Apostel (20.05.1991 – 05.04.1993)
  • Roman Jakóbczak (06.04.1993 – 19.11.1993)
  • Jan Stępczak (20.11.1993 – 30.06.1994)
  • Ryszard Matłoka (19.03.1994 – 19.03.1994)
  • Romuald Szukiełowicz (01.07.1994 – 30.06.1995)
  • Zbigniew Franiak (01.07.1995 – 09.05.1996)
  • Remigiusz Marchlewicz (09.05.1996 – 30.06.1996)
  • Ryszard Polak (01.07.1996 – 15.05.1997)
  • Remigiusz Marchlewicz (16.05.1997 – 30.06.1997)
  • Krzysztof Pawlak (01.07.1997 – 18.03.1998)
  • Remigiusz Marchlewicz (18.03.1998 – 23.03.1998)
  • Jerzy Kopa (24.03.1998 – 29.04.1998)
  • Remigiusz Marchlewicz (29.04.1998 – 16.05.1998)
  • Adam Topolski (17.05.1998 – 05.09.1999)
  • Marian Kurowski (09.09.1999 – 09.04.2000)
  • Zbigniew Franiak (10.04.2000 – 17.04.2000)
  • Wojciech Wąsikiewicz (17.04.2000 – 28.05.2000)
  • Adolf Pinter (29.05.2000 – 28.08.2000)
  • Adam Topolski (29.08.2000 – 01.04.2001)
  • Bogusław Baniak (02.04.2001 – 28.09.2002)
  • Czesław Jakołcewicz (29.09.2002 – 26.11.2002)
  • Bohumil Páník (26.11.2002 – 30.06.2003)
  • Libor Pala (30.06.2003 – 14.09.2003)
  • Czesław Michniewicz (14.09.2003 – 30.06.2006)
  • Franciszek Smuda (30.06.2006 – 04.06.2009)
  • Jacek Zieliński (05.06.2009 – 23.09.2010)
  • Ryszard Kuźma (24.09.2010 – 03.10.2010)
  • Jacek Zieliński (04.10.2010 – 03.11.2010)
  • José Mari Bakero (03.11.2010 – 25.02.2012)
  • Mariusz Rumak (25.02.2012 – 12.08.2014)
  • Krzysztof Chrobak (12.08.2014 – 31.08.2014)
  • Maciej Skorża (01.09.2014 – 12.10.2015)
  • Jan Urban (12.10.2015 – 29.08.2016)
  • Nenad Bjelica (30.08.2016 – 09.03.2017)
  • Rene Poms (10.03.2017 – 10.03.2017)
  • Nenad Bjelica (11.03.2017 – 30.09.2017)
  • Rene Poms (01.10.2017 – 13.10.2017)
  • Nenad Bjelica (14.10.2017 – 09.12.2017)
  • Rene Poms (10.12.2017 – 13.12.2017)
  • Nenad Bjelica (14.12.2017 – 10.05.2018)
  • Jarosław Araszkiewicz, Tomasz Rząsa, Rafał Ulatowski (10.05.2018 – 20.05.2018)
  • Ivan Đurđević (21.05.2018 – 04.11.2018)
  • Dariusz Żuraw (05.11.2018 – 25.11.2018)
  • Adam Nawałka (25.11.2018 – 31.03.2019)
  • Dariusz Żuraw (od 31.03.2019)

Prezesi Lecha

  • Jan Nowak (08.1920 – 04.1922)
  • Antoni Stachowski (04.1922 – wiosna 1925)
  • Leon Nowicki (wiosna 1925 – 03.1926)
  • Stanisław Dereziński (03.1926 – 09.1933)
  • Józef Chrobak (09.1933 – 12.01.1935)
  • Wojciech Pater (12.01.1935 – 01.1937)
  • Michał Małaczyński (01.1937 – 09.1937)
  • Wojciech Pater (09.1937 – 09.1939)
  • Józef Chrobak (16.03.1945 – 23.06.1945)
  • Tadeusz Zawiślak (23.06.1945 – 12.1946)
  • Stanisław Nawrocki (12.1946 – 09.01.1948)
  • Tadeusz Bronowski (09.01.1948 – 02.1951)
  • Jan Szafrański (02.1951 – 05.1954)
  • Franciszek Ciastko (05.1954 – 12.1954)
  • Tadeusz Bronowski (12.1954 – 12.1956)
  • Tadeusz Wrona (12.1956 – 12.1958)
  • Zygmunt Sobczak (17.02.1959 – 12.02.1962)
  • Wacław Drab (12.02.1962 – 21.09.1975)
  • Mirosław Sadowski (27.10.1975 – 11.1977)
  • Stanisław Chełstowski (11.1977 – 01.08.1978)
  • Stanisław Stachnik (27.11.1978 – 06.03.1980)
  • Bogdan Zeidler (06.03.1980 – 15.02.1991)
  • Stanisław Chełstowski (15.02.1991 – 01.10.1993)
  • Stanisław Stachnik (27.11.1993 – 29.03.1994)
  • Ryszard Dolata (29.03.1994 – 18.06.1998)
  • Jakub A. Grajewski (18.06.1998 – 11.12.1998)
  • Ryszard Dolata (11.12.1998 – 07.07.1999)
  • Stanisław Butka (07.07.1999 – 02.06.2000)
  • Radosław Majchrzak (02.06.2000 – 09.05.2006)
  • Andrzej Kadziński (09.05.2006 – 31.10.2011)
  • Karol Klimczak (od 01.11.2011)

Powiązane teksty