Rok pożegnań: kard. Glemp, Kaczyńska, Mazowiecki, Mrożek, Thatcher...

Rok pożegnań: kard. Glemp, Kaczyńska, Mazowiecki, Mrożek, Thatcher...

Dodano:   /  Zmieniono: 6
Kard. Józef Glemp, Tadeusz Mazowiecki i Sławomir Mrożek (fot. Wprost/Newspix.pl) / Źródło: Newspix.pl
Co roku 1 i 2 listopada wspominamy tych, których nie ma już obok nas - rodziców, krewnych, przyjaciół, ale także osoby, które - choć nie poznaliśmy ich nigdy osobiście - były częścią naszego świata. W 2013 roku pożegnaliśmy wiele takich osób: kard. Józefa Glempa, Margaret Thatcher, Sławomira Mrożka, Edmunda Niziurskiego, Teresę Torańską...
2.01.2013
2 stycznia zmarła Teresa Torańska

Torańska w latach 70-tych współpracowała z tygodnikiem "Kultura", później także z paryską "Kulturą". W 2000 roku za książkę "Oni", która zawierała wywiady z byłymi komunistycznymi decydentami i dygnitarzami otrzymała Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego. W 2001 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

17.01.2013
17 stycznia zmarła Jadwiga Kaczyńska

Kaczyńska z domu Jasiewicz urodziła się 31 grudnia 1926 roku w Starachowicach. W czasie okupacji niemieckiej była sanitariuszką Szarych Szeregów na Kielecczyźnie. Od 1953 roku pracowała w Instytucie Badań Literackich PAN, a także jako nauczycielka języka polskiego. Kaczyńska była matką prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego i prezesa PiS oraz byłego premiera Jarosława Kaczyńskiego. Kaczyńska chorowała już poważnie w 2010 roku - po katastrofie smoleńskiej przez kilka tygodni nie informowano ją o śmierci prezydenta, ponieważ lekarze obawiali się o jej zdrowie.

23.01.2013
23 stycznia zmarł kard. Józef Glemp

Józef Glemp święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1956 roku. Pracował w kurii i Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Od 1967 roku do 1979 roku był osobistym sekretarzem prymasa Stefana Wyszyńskiego. Był wykładowcą prawa rzymskiego w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. 21 kwietnia 1979 roku otrzymał z rąk kardynała Prymasa Stefana Wyszyńskiego, arcybiskupa metropolity krakowskiego Franciszka Macharskiego i biskupa Jana Obłąka, ówczesnego sufragana warmińskiego sakrę biskupią. 7 lipca 1981 roku został mianowany przez papieża Jana Pawła II arcybiskupem-metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim oraz prymasem Polski. Od marca 1992 roku w związku z rozwiązaniem dotychczasowej unii personalnej arcybiskupstwa gnieźnieńsko-warszawskiego tytuł prymasa pozostał przy arcybiskupie warszawskim Józefie Glempie. Po jego śmierci (lub ustąpieniu) tytuł ten ma jednak na powrót zostać przywiązany do Gniezna. Do 2004 roku był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. 7 stycznia 2007 kard. Józef Glemp został mianowany administratorem apostolskim archidiecezji warszawskiej. W czerwcu 2007 zrezygnował z funkcji ordynariusza wiernych obrządków: ormiańskiego i bizantyjsko-słowiańskiego w Polsce. 18 grudnia 2009 ukończył 80 lat i tym samym stracił prawo udziału w konklawe. Tego samego dnia zgodnie z decyzją papieża Benedykta XVI zakończył 28-letnią posługę jako urzędujący prymas Polski. Jego następcą został abp Henryk Muszyński. Sam tytuł prymasa powrócił do gnieźnieńskiej stolicy biskupiej, z którą jest historycznie związany. Postanowieniem prezydenta RP z dnia 18 grudnia 2009 został odznaczony Orderem Orła Białego.

14.02.2013
14 lutego zmarł Aleksander Gudzowaty

Aleksander Gudzowaty jako nastolatek i student imał się różnych prac (pochodził z niezamożnej rodziny - ojciec był robotnikiem w fabryce maszyn) - m.in. pucował buty i mył okna w Studenckiej Spółdzielni Pracy Puchatek. Przed 1989 rokiem był dyrektorem centrali handlu zagranicznego Kolmex. Został wybrany na to stanowisko w głosowaniu akcjonariuszy - szefów fabryk. Odnosił tam znaczące sukcesy - m. in. wynegocjował rekordowy kontrakt na dostawę wagonów towarowych do Iraku. Odszedł z firmy po otrzymaniu kilkuset milionów starych złotych premii za umowę na cysterny kolejowe. Po odejściu z Kolmeksu założył małą firmę Garo (nazwaną tak na cześć psa), która została następnie przekształcona w Bartimpex. Firma zajęła się w latach 90. handlem barterowym - za gaz eksportowała do Rosji polskie towary (Rosja przeżywała wówczas perturbacje w związku z próbą przejścia na gospodarkę wolnorynkową) i na wiele lat zmonopolizowała handel gazem z Rosją. W 2007 roku trafił na czołówki gazet, ale nie w związku z biznesowymi sukcesami, lecz ze śledztwem, które Prokuratura Apelacyjna w Warszawie prowadziła w sprawie gróźb kierowanych pod jego adresem. Materiałem dowodowym były słynne taśmy z rozmów Gudzowatego z Adamem Michnikiem i Józefem Oleksym, nagrane przez ochronę biznesmena.

23.02.2013
23 lutego zmarł Wojciech Inglot

W 1983 r. Wojciech Inglot założył firmę kosmetyczną, która z czasem znacznie się rozrosła. Inglot Cosmetics ma ok. 350 sklepów w 50 krajach. Firma produkuje i sprzedaje m.in. lakiery do paznokci, cienie do powiek i pomadki. Większość produktów Inglot powstaje w Przemyślu.

5.03.2013
5 marca zmarł Hugo Chavez

Przyszły prezydent Wenezueli urodził się w rodzinie robotniczej w Sabanecie w Barinas. Po ukończeniu akademii wojskowej brał udział w walkach z leninowskimi rebeliantami i został awansowany na stopień oficerski. Szybko stał się krytykiem panującego w Wenezueli systemu politycznego i założył tajny Boliwariański Ruch Rewolucyjny. W 1992 roku zorganizował nieudany zamach stanu - w efekcie został uwięziony. Po wyjściu na wolność utworzył Ruch Piątej Republiki, a w 1998 roku został wybrany na prezydenta kraju. Początkowo prowadził politykę gospodarczą zbliżoną do tzw. trzeciej drogi, jednak po wymierzonym w jego rządy zamachu stanu w 2002 roku przyjął socjalistyczny kurs w gospodarce. W trakcie kolejnych kadencji wprowadził Misje Boliwariańskie, Rady Komunalne, przeprowadził reformę rolną, nacjonalizację wielu kluczowych gałęzi przemysłu, wspomagał budowę spółdzielni. Dzięki funduszom pozyskanym z ropy naftowej zwiększył wydatki publiczne na opiekę zdrowotną i edukację, a jego administracji udało się znacznie zmniejszyć ubóstwo. Polityka ta doprowadziła jednak kraj na krawędź załamania gospodarczego - doprowadziła do znacznego wzrostu inflacji oraz niedoborów wielu artykułów użytku codziennego (w Wenezueli zaczęło np. brakować... papieru toaletowego). Chavez od kilku lat walczył z nowotworem.

11.03.2013
11 marca zmarł gen. Florian Siwicki

Gen. Florian Siwicki był bliskim współpracownikiem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Uczestniczył w przygotowaniu stanu wojennego. Był członkiem Biura Politycznego KC PZPR i posłem w latach 1976-1989. W styczniu 2012 r. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że generałowie Wojciech Jaruzelski, Czesław Kiszczak, Florian Siwicki oraz Tadeusz Tuczapski stanowili związek przestępczy o charakterze zbrojnym, który przygotował i doprowadził do nielegalnego wprowadzenia stanu wojennego w 1981 r. Sąd potwierdził wcześniejszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, że dekrety i uchwała o wprowadzeniu stanu wojennego z 12 grudnia 1981 r. były nielegalne.

13.03.2013
13 marca zmarł Władysław Stachurski

Stachurski w latach 60-tych i 70-tych był zawodnikiem Legii Warszawa. W późniejszym czasie był trenerem Legii - w 1991 roku doprowadził zespół do półfinału rozgrywek o Puchar Zdobywców Pucharów, a sześć lat później zdobył z warszawskim zespołem Puchar Polski. Od listopada 1995 do maja 1996 roku był selekcjonerem reprezentacji Polski.

23.03.2013
23 marca zmarł Borys Bieriezowski

W latach 90-tych w krótkim czasie zgromadził olbrzymią osobistą fortunę. Zaliczano go do tzw. rodziny kremlowskiej. Był bliskim współpracownikiem prezydenta Borysa Jelcyna - finansował jego kampanię wyborczą. W późniejszym okresie znalazł się w konflikcie z obecnym prezydentem Rosji Władimirem Putinem. 29 listopada 2007 roku sąd w Moskwie skazał zaocznie Bieriezowskiego na sześć lat robót w kolonii karnej.

26.03.2013
26 marca zmarł Krzysztof Kozłowski

Minister spraw wewnętrznych w 1990 r. i pierwszy szef Urzędu Ochrony Państwa. Urodził się w 1931 r. Był dziennikarzem (m.in. redaktorem "Tygodnika Powszechnego), filozofem i politykiem. Z ramienia Komitetu Obywatelskiego, Unii Demokratycznej i Unii Wolności był senatorem I, II, III i IV kadencji.

26.03.2013
26 marca zmarł Jerzy Wyrobek

Wyrobek to legendarny piłkarz i trener Ruchu Chorzów, który zdobywał z "Niebieskimi" mistrzostwo zarówno jako piłkarz, jak i jako trener (w 1989 r. - to ostatni mistrzowski tytuł w historii Ruchu). Wyrobek rozegrał 15 meczów w reprezentacji Polski. Jako trener prowadził m.in. Pogoń Szczecin, Odrę Wodzisław i KSZO Ostrowiec, a ostatnio był szkoleniowcem Zagłębia Sosnowiec.

8.04.2013
8 kwietnia zmarła Margaret Thatcher

Thatcher była pierwszą kobietą stojącą na czele brytyjskiego rządu (wcześniej zajmowała m.in. stanowisko ministra edukacji). W Wielkiej Brytanii zasłynęła z wygranej wojny z Argentyną o Falklandy, a także z ostrej walki ze związkami zawodowymi, którym odbierała przywileje oraz z bezwzględnego zwalczania terrorystów z Irlandzkiej Armii Republikańskiej. Thatcher rządziła Wielką Brytanią w latach 1979-1990 - w 1990 zrezygnowała z ponownego ubiegania się o funkcję szefa Partii Konserwatywnej co oznaczało automatyczne ustąpienie ze stanowiska premiera rządu tworzonego w tamtym czasie przez konserwatystów. Sylwetce Thatcher, nazywanej Żelazną Damą, poświęcony był film z 2011 roku z Meryl Streep w roli brytyjskiej premier. Streep za rolę Thatcher została uhonorowana Oscarem.

15.04.2013
15 kwietnia zmarł prof. Andrzej Garlicki

Andrzej Garlicki zajmował się historią najnowszą Polski.Przez wiele lat był dziekanem Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1963-1981 był członkiem kolegium tygodnika "Kultura", a od 1982 r. pracował w "Polityce". Garlicki był autorem pierwszej w powojennej Polsce biografii Józefa Piłsudskiego "Przewrót majowy". Napisał także książki "Rycerze Okrągłego Stołu" oraz "Z tajnych archiwów".

18.05.2013
18 maja zmarł Marek Jackowski

Jackowski w grudniu 1975 roku w Krakowie wraz z Milo Kurtisem założył zespół Maanam, którego został liderem. Później był mężem Kory, wokalistki Maanamu. Oprócz albumów nagranych z grupą nagrał też dwa solowe albumy No1 (1994) oraz Fale Dunaju (1995) oraz jedną składankę z serii Złota Kolekcja (2002). Najsłynniejszym zaśpiewanym przez niego utworem jest piosenka "Oprócz błękitnego nieba"

21.05.2013
21 maja zmarł Ray Manzarek

Rodzice Raya - Helena i Raymond Manczarek byli dziećmi emigrantów z Polski. Ray Manzarek studiował muzykę w chicagowskim konserwatorium muzycznym. W Los Angeles studiował na University of California w Los Angeles na wydziale filmu. Przed założeniem The Doors grał i śpiewał w zespołach: Rick And The Ravens i The White Trash Quintet. Wydał też solową płytę Golden Scarab. Później nagrał dwie płyty z nowo założoną grupą Nite City. W 1993 roku stworzył muzykę do wierszy amerykańskiego poety Michaela McClure'a. Jest autorem powieści "The Poet In Exile". Od września 2002 roku wraz z Robbiem Kriegerem, Ianem Astburym i Tya Dennisem grał jako The Doors of the 21st Century.

28.05.2013
28 maja zmarł marszałek Wiktor Kulikow

Kulikow był w przeszłości szefem Sztabu Generalnego ZSRR. Dowodził również wojskami Układu Warszawskiego nadzorując m.in. przygotowania do wprowadzenia w Polsce stanu wojennego w 1981 roku.

20.06.2013
20 czerwca zmarł James Gandolfini

Gandolfini znany był najbardziej z roli Tony'ego Soprano w serialu HBO "Rodzina Soprano". Oprócz roli w "Rodzinie Soprano", miał na swoim koncie również występy w filmach "Osiem milimetrów", "W sieci zła", "Prawdziwy romans", "Mexican", "Ostatni Bastion" i "Dorwać małego".

7.07.2013
7 lipca zmarł Artur Hajzer

Polski taternik, alpinista i himalaista, twórca projektu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015, kierownik wypraw działających w ramach tego projektu, współzałożyciel i były prezes (wraz z Januszem Majerem) nieistniejącej już firmy ADD będącej właścicielem marki Alpinus produkującej odzież outdoorową oraz sprzęt turystyczny i wspinaczkowy, współtwórca (również z Majerem) firmy w tej samej branży: HiMountain. Zginął w czasie wyprawy na Gaszerbrum I

22.07.2013
22 lipca zmarł Dennis Farina

Dennis Farina był policjantem, karierę aktora rozpoczął w latach 80. ubiegłego wieku. Grywał głównie stróżów prawa lub przestępców. Największą popularność przyniosły mu role w serialach "Law & Order", "Crime Story" czy "Policjanci z Miami". Polscy widzowie mogli go oglądać m.in. jako Aviego w komedii kryminalnej Guy'a Ritchiego "Przekręt" (Snatch) z Bradem Pittem i Jasonem Stathamem.

5.08.2013
5 sierpnia zmarł gen. broni Stanisław Targosz

Gen. broni Stanisław Targosz był za sterami różnych rodzajów maszyn spędził 3404 godziny. Najwięcej latał na LiM-6 (około 1200 godzin) i Su-22 (prawie 2000 godzin). Był jednym z pierwszych polskich pilotów wyszkolonych na Su-22. W latach 2005-2007 zajmował stanowisko dowódcy Sił Powietrznych.

6.08.2013
6 sierpnia zmarła Lidia Korsakówna

Korsakówna u progu kariery była solistką Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze”. Przygodę z aktorstwem rozpoczęła od słynnej "Przygody na Mariensztacie". Od 1955 roku była związana z Teatrem Syrena w stolicy (ostatni raz na deskach teatru pojawiła się w 1999 roku). Korsakówna grała u boku m.in.: Adolfa Dymszy, Hanki Bielickiej, Ireny Kwiatkowskiej.

15.08.2013
15 sierpnia zmarł Sławomir Mrożek

Sławomir Mrożek urodził się 29 czerwca 1930 roku. Swoją karierę zaczynał jako rysownik w Przekroju w 1950 roku. W tym samym roku wydał dwa zbiory opowiadań. Największą sławę przyniosły mu jednak dramaty. Jego pierwszą sztuką teatralną był dramat "Policja", wydany w 1958 roku. Najsłynniejsze dramaty Mrożka to - wydane w 1964 roku - "Tango", "Letni Dzień z 1983" oraz "Miłość na Krymie" z 1993 roku. W 1963 roku wyemigrował. W następnych latach mieszkał we Francji (w Paryżu), następnie osiadł w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Włoszech i Meksyku. W 1968 roku na łamach prasy francuskiej opublikował list protestujący przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, a w grudniu 1981 roku zaprotestował przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. W 1996 roku powrócił do Polski. W 2002 roku przeżył udar mózgu, którego wynikiem była afazja. Skutkiem tego utracił możliwość posługiwania się językiem zarówno w mowie, jak i w piśmie. Dzięki terapii, która trwała około trzy lata, odzyskał zdolność pisania i mówienia. 6 maja 2008 roku Sławomir Mrożek ponownie zdecydował się opuścić kraj "na zawsze" i osiąść w Nicei na południu Francji. Swoje zapowiedzi spełnił dokładnie miesiąc później - 6 czerwca 2008 roku. Mrożek ostatni raz odwiedził Polskę w czerwcu 2013 roku - wziął wówczas udział w premierze swojej najnowszej sztuki "Karnawał, czyli pierwsza żona Adama". Mrożek został uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi, m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

23.08.2013
23 sierpnia zmarł Konstanty Miodowicz

Miodowicz z wykształcenia był etnografem, absolwentem Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończył też podyplomowe studium z zakresu dydaktyki i pedagogiki w krakowskiej AWF. Jego ojciec Alfred Miodowicz był członkiem PZPR i szefem OPZZ - tymczasem Konstanty Miodowicz działał w opozycji demokratycznej, należał do Niezależnego Zrzeszenia Studentów, wspólnie z m.in. Janem Rokitą założył pacyfistyczny Ruch Wolność i Pokój. W latach 1990-1996 Miodowicz pracował w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Urzędzie Ochrony Państwa, gdzie, jako szef kontrwywiadu (w stopniu pułkownika), uczestniczył w budowie polskich służb specjalnych. Zasiadł następnie w radzie nadzorczej Fundacji Instytut Lecha Wałęsy. W 1997 roku został wybrany na posła do Sejmu III kadencji z listy Akcji Wyborczej Solidarność. Był członkiem rady politycznej Chrześcijańskiej Demokracji III RP. Następnie wstąpił do Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. Z kolei do Sejmu IV i V kadencji uzyskiwał mandat z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu kieleckim. W wyborach parlamentarnych w 2007 r. po raz czwarty został posłem, otrzymując 33 229 głosów. Do sierpnia 2008 r. przewodniczył zarządowi PO w województwie świętokrzyskim. W 2009 r. bez powodzenia kandydował do Parlamentu Europejskiego w okręgu małopolsko-świętokrzyskim. W wyborach w 2011 r. z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, dostał 14 202 głosy.

26.08.2013
26 sierpnia zmarł Gilmar

Gilmar rozegrał 398 meczów w barwach Corinthians Sao Paolo i 331 w barwach Santos FC. W Santosie grał m.in. u boku Pele, Pepe, Zito czy Coutinho. Z drużyną tą zdobył cztery tytuły mistrza Brazylii, a także 2 puchary Copa Libertadores i 2 Puchary Interkontynentalne. W reprezentacji Brazylii Gilmar rozegrał 103 mecze. W 1958 i w 1962 reprezentacja Brazylii z Gilmarem między słupkami sięgnęła po mistrzostwo świata.

1.09.2013
1 września zmarł David Frost

Sławę i uznanie przyniósł mu szereg wywiadów z prezydentem USA Richardem Nixonem, podczas których przywódca USA przyparty do muru przyznał się do nadużycia władzy. Kulisy ich rozmów zostały przedstawione w filmie Rona Howarda zatytułowanym "Frost/Nixon". David Frost współpracował z telewizjami BBC i Al-Dżazira.

23.09.2013
23 września zmarł Stanisław Szozda

Szozda był idolem kibiców w latach siedemdziesiątych. Zdobył dwa złote, srebrny i dwa brązowe medale mistrzostw świata, z kolei na igrzyskach olimpijskich w Monachium i Montrealu zdobył srebrne medale w wyścigu drużynowym.

1.10.2013
1 października zmarł Tom Clancy

W 1984 r. opublikował swoją pierwszą książkę - "Polowanie na Czerwony Październik". Ta powieść przyniosła mu międzynarodową sławę. Clancy stworzył postać Jacka Ryana, historyka, analityka CIA, a później nawet prezydenta Stanów Zjednoczonych. Ryan występuje w najbardziej znanych książkach autora, takich jak: "Czas patriotów", "Polowanie na Czerwony Październik", "Stan zagrożenia" czy "Suma wszystkich strachów". Tom Clancy brał również czynny udział w tworzeniu gier komputerowych; na motywach jego powieści pt. Rainbow Six powstała cała seria znanych produkcji. Swoim nazwiskiem firmował też m.in. serię gier Splinter Cell, serię taktycznych gier akcji Ghost Recon, strategię EndWar czy zręcznościowy symulator lotu H.A.W.X.

4.10.2013
4 października zmarł gen. Vo Nguyen Giap

Giap był bliskim współpracownikiem Ho Chi Minha, wspólnie z którym utworzył Viet Minh - komunistyczną partyzantkę walczącą z Japończykami. W 1944 roku Giap został dowódcą Wietnamskiej Armii Ludowej. Sławę przyniosła mu jego rola w wojnie toczonej po 1945 roku z kolonialnymi oddziałami Francji, która chciała odzyskac kontrolę nad Wietnamem. W czasie trwającego do 1954 roku konfliktu Giap prowadził partyzanckie działania przeciw Francuzom, którzy - po klęsce w czasie bitwy w dolinie Dien Bien Phu - ostatecznie opuścili Wietnam. W latach 60-tych i na początku lat 70-tych Giap dowodził armią Wietnamu Północnego w czasie wojny z Wietnamem Południowym i wojskami amerykańskimi. Podczas długotrwałej wojny partyzanckiej wojska Giapa nie dały się pokonać armii USA co w efekcie doprowadziło do zjednoczenia Wietnamu.

10.10.2013
10 października zmarł Edmund Niziurski

Niziurski znany jest przede wszystkim jako autor popularnych książek dla młodzieży. Najbardziej znane to: "Księga urwisów" (1954 – szkolna lektura w 1978 wpisana na Listę Honorową IBBY), "Sposób na Alcybiadesa" (1964 – szkolna lektura w 1978 wpisana na Listę Honorową IBBY), "Niewiarygodne przygody Marka Piegusa" (nagroda "Orle Pióro" przyznana przez czytelników "Płomyka" w 1970 r.), "Klub włóczykijów".

27.10.2013
27 października zmarł Lou Reed

W 1957 roku z zespołem The Jades wydał swój pierwszy singel pt. "So Blue", który jednak nie zdobył popularności. Ważnym zwrotem w jego życiu było poznanie Johna Cale'a - z nim to założył zespół pod nazwą The Warlocks. Wraz ze zmianami personalnymi zmieniały się nazwy zespołu. Muzycy występowali jako The Primitives, następnie jako The Falling Spikes. Niebawem przyjęli nazwę The Velvet Underground (nazwę zaczerpnięto z powieści pornograficznej). Obok Johna Cale'a, Lou Reed był w The Velvet Underground głównym kompozytorem.

28.10.2013
28 października zmarł Tadeusz Mazowiecki

Mazowiecki był współtwórcą i przewodniczącym Unii Demokratycznej i Unii Wolności; posłem na Sejm PRL III, IV i V kadencji oraz posłem na Sejm RP I, II i III kadencji (w latach 1991–2001). W 1989 roku stanął na czele rządu utworzonego przez Obywatelski Klub Parlamentarny (posłowie wywodzący się z opozycji związanej z "Solidarnością" Lecha Wałęsy) a także Stronnictwo Pracy i Zjednoczone Stronnictwo Ludowe. Był to pierwszy po 1945 roku rząd bez udziału partii komunistycznej. Mazowiecki znany był jako twórca tzw. polityki grubej kreski (dosłownie "grubej linii") - a więc przejścia z PRL do III RP bez dokonywania rozliczeń przedstawicieli władz z czasów rządów komunistów. Taka polityka miała uchronić Polskę przed niepokojami społecznymi i rewanżyzmem zwycięskiego obozu. W 1990 roku Mazowiecki ubiegał się o urząd prezydenta - w I turze przegrał jednak z Lechem Wałęsą i Stanem Tymińskim. W 2012 roku Mazowiecki został uhonorowany Nagrodą Kisiela przyznawanej pod patronatem tygodnika "Wprost". W ostatnich latach Mazowiecki był doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. polityki krajowej i międzynarodowej. Był kawalerem Orderu Orła Białego.
 6
 • plautilla   IP
  Czas też pożegnać się z poprawnością polityczną w/s prezydentury i  urzędem prezydenta w RP !

  Apeluję do władzy ustawodawczej o likwidację urzędu prezydenta w Polsce.
  Urząd ten jest zbędny, niepotrzebny, kosztowny, pełen darmozjadów. To kosztowna namiastka i zabawka w rządzenie dla odrzutów politycznych tej czy innej partii rządzącej.
  Polski nie stać na to.
  • piterson   IP
   Dziwny to kraj w którym wypowiada się że utrzymanie ludzi starych najwięcej kosztuje i pewna PO-wianka nawet opowiadała na temat ich leczenia a pierwszego listopada się żałuje że odeszli.
   • ajwaj aleluja i do przodu   IP
    cmentarze są pełne ludzi "niezastapionych" tak zwykł mawiac kaczmarek z sld
    • mas60   IP
     Bardzo przepraszam ze pytam, ale juz mnie ... cos trafilo po przeczytaniu tytulu, A KIMZE BYLA KACZYNSKA ZEBY USTAWIAC JA W JEDNYM RZEDZIE Z MROZKIEM; THATCHER; NIZIURSKIM; MAZOWIECKIM CZY NAWET (NIECH MU BEDZIE) GLEMPEM?! Jakiez to miala zaslugi ta osoba? Kimze wybitnym byla?!
     • katoliczka   IP
      Odszedł kardynał Józef Glemp. Kto będzie bronił Jezusa przed opluwaniem przez Leszka Nowaka?

      Czytaj także