Brytyjskie media oburzone. Saudyjczycy nie uszanowali minuty ciszy dla ofiar zamachów?

Brytyjskie media oburzone. Saudyjczycy nie uszanowali minuty ciszy dla ofiar zamachów?

Ustawienie piłkarzy podczas minuty ciszy
Ustawienie piłkarzy podczas minuty ciszy Źródło: Twitter
Duża część mediów oraz rzesze internautów z Australii i Wielkiej Brytanii wyraziły oburzenie zachowaniem piłkarzy reprezentacji Arabii Saudyjskiej podczas rozgrywanego w czwartek meczu z Australią. Saudyjczykom zarzuca się brak poszanowania dla ofiar zamachów.

Tuż przed czwartkowym meczem Australii z Arabią Saudyjską, organizatorzy spotkania postanowili oddać hołd ofiarom londyńskiego zamachu terrorystycznego i uczcić ich pamięć minutą ciszy. Gest ten był szczególnie ważny dla gospodarzy, ponieważ w zamachu zginęły 2 obywatelki Australii. Zawodnicy reprezentacji tego kraju zebrali się przy środkowej strefie boiska i stanęli w linii z pochylonymi głowami. Tym, co oburzyło internautów i dziennikarzy, było zachowanie Saudyjczyków.

Trudno ocenić, czy Saudyjczycy umyślnie zademonstrowali obojętność wobec ofiar zamachu, czy też oddawali im hołd na swój sposób, odmienny od przyjętego na Zachodzie. Nie stanęli oni w linii naprzeciwko Australijczyków, tak jak jest to zwyczajowo przyjęte, a rozproszyli się przy linii środkowej boiska. Zdaniem wielu brytyjskich i australijskich komentatorów był to brzydki gest. I chociaż piłkarze Arabii Saudyjskiej zachowali milczenie oraz powagę, to internauci dopatrzyli się w ich zachowaniu prowokacji.

Zachęcamy do obejrzenia zamieszczonego poniżej materiału wideo i wyrobienia sobie własnej opinii.Opisywane zdarzenie zaczyna się około 18. minuty nagrania.

Spotkanie pomiędzy Australią i Arabią Saudyjską rozgrywano w ramach azjatyckich kwalifikacji do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, które odbędą się w Rosji w 2018 roku. Mecz wygrali Australijczycy, w stosunku 3:2. Tym samym Australia zrównała się punktami z drugą Arabią Saudyjską i ma szanse na bezpośredni awans do turnieju w Rosji. W grupie B strefy azjatyckiej prowadzi Japonia, która ma tyle samo punktów (16), ale jeden mecz do rozegrania w zanadrzu. W sobotę 10 czerwca swój mecz w eliminacjach do turnieju rozgrywa reprezentacja Polski pod wodzą Adama Nawałki. Przeciwnikiem Polaków będzie zespół z Rumunii.