Polska - Estonia 4:0

Polska - Estonia 4:0

Polska pokonała Estonię 4:0 (2:0) w towarzyskim meczu piłkarskim. Spotkanie rozegrano w hiszpańskiej miejscowości Jerez...
Bramki: Dariusz Dudka (25-głową), Adam Kokoszka (32), Maciej Iwański (70), Paweł Golański (76-wolny).

Żółte kartki: Adam Kokoszka, Wojciech Łobodziński, Dariusz Dudka (Polska); Teet Allas (Estonia). Czerwona kartka: Allas (86., za drugą żółtą).

Polska: Łukasz Fabiański (61. Mariusz Pawełek) - Paweł Golański, Adam Kokoszka, Dariusz Dudka, Grzegorz Bronowicki - Wojciech Łobodziński, Rafał Murawski, Radosław Sobolewski (67. Piotr Piechniak), Łukasz Garguła (61. Maciej Iwański), Jakub Wawrzyniak (61. Łukasz Piszczek) - Radosław Matusiak (61. Bartłomiej Grzelak).

Estonia: Mart Poom - Teet Allas, Aleksandr Dmitrijev, Alo B˝rengrub, Enar Jaeaeger (24. Siim Roops) - 7. Gert Kams (66. Oliver Konsa), Liivo Leetma, Aivar Anniste (80. Martin Reim), Sergei Terehhov (46. Ats Purje), Andrei Sidorenkov (46. Tihhon Sisov) - Tarmo Neemelo.

Udanie zainaugurowała występy w 2007 roku piłkarska reprezentacja Polski, pewnie pokonując w towarzyskim meczu Estonię.

"Biało-czerwoni" zagrali w składzie złożonym z zawodników występujących w klubach Orange Ekstraklasy. Jedynym wyjątkiem był Radosław Matusiak, który w poprzednim tygodniu zdążył podpisać kontrakt z włoskim Palermo. Mimo to ich przewaga nad rywalem nie podlegała dyskusji.

W pierwszej połowie gra polskiej drużyny na grząskim i nasiąkniętym wodą boisku w Jerez mogła się podobać. Wiele było akcji skrzydłami, dobrze z rywalami radzili sobie boczni pomocnicy, a szczególnie grający po prawej stronie Wojciech Łobodziński, którego wspierał obrońca Paweł Golański.

Pierwszą groźną akcję podopieczni Leo Beenhakkera przeprowadzili w 15. minucie. Po wymianie piłki między Pawłem Golańskim a Wojciechem Łobodzińskim z bliska strzelał na bramkę Radosław Matusiak, ale będący w trudnej sytuacji napastnik Palermo spudłował.

Dziesięć minut później "biało-czerwoni" zdobyli pierwszego gola. Z rzutu rożnego dośrodkował Łukasz Garguła, a Dariusz Dudka precyzyjnym uderzeniem głową pokonał Marta Pooma.

Siedem minut później było już 2:0 i po raz drugi bramka padła po kornerze wykonywanym przez pomocnika BOT GKS Bełchatów. Tym razem płaskim strzałem do estońskiej bramki trafił Adam Kokoszka. 21- letni obrońca Wisły Kraków w sobotę po raz drugi założył reprezentacyjną koszulką, a ma za sobą zaledwie trzy występy w polskiej ekstraklasie.

Polacy mogli jeszcze przed przerwą cieszyć się z trzeciego gola, ale po dośrodkowaniu z prawej strony boiska Radosława Matusiaka strzelając głową minimalnie chybił Jakub Wawrzyniak.

Piłkarze z Estonii praktycznie nie zagrozili polskiej bramce; Łukasz Fabiański skupiał się głównie na tym, by nie zmarznąć, choć raz udanie interweniował przerywając akcję Tarmo Neemelo.

Po przerwie gra była bardziej wyrównana, a Polacy na więcej pozwolili rywalom. W 63. minucie do siatki trafił nawet Alo Baerengrub, jednak sędzia gola nie uznał dopatrując się spalonego.

Wcześniej bliski zdobycia pierwszej bramki w drużynie narodowej był Paweł Golański, jednak w dogodnej sytuacji posłał piłkę nad bramką rywali. To, co nie udało mu się w 51. minucie, powiodło się 14 minut przed końcem gry. Zawodnik Kolportera Korony Kielce dokładnie przymierzył z rzutu wolnego i posyłając piłkę tuż nad murem trafił do estońskiej bramki.

Był to już czwarty gol uzyskany przez Polaków w tym meczu, gdyż w 70. minucie strzałem z ostrego kąta Marta Pooma pokonał wprowadzony na boisko w drugiej połowie Maciej Iwański.

Warto odnotować, że 35-letni Martin Reim zagrał w drużynie narodowej po raz 149.

Było to piąte z rzędu zwycięstwo kadry Beenhakkera. W środę, już w składzie z zawodnikami grającymi na co dzień w zagranicznych klubach, Polska spotka się w Jerez ze Słowacją. Będzie to ostatni sprawdzian przed marcowymi meczami w eliminacjach mistrzostw Europy.