Małysz już wiceliderem Pucharu Świata

Adam Małysz wygrywając w Lahti niedzielny konkurs Pucharu świata w skokach narciarskich odniósł 33. zwycięstwo w karierze.
Adam Małysz wygrywając w Lahti niedzielny konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich odniósł 33. zwycięstwo w karierze, a czwarte w sezonie. Za skoki na odległość 125 i 128 metrów otrzymał notę 265,8 pkt. Drugie miejsce zajął Austriak Andreas Kofler - 258,3 (124 i 121,5), a trzecie Niemiec Martin Schmitt - 255,7 (121,5 i 124,5).

Kamil Stoch sklasyfikowany został na dwunastej pozycji - nota 234,2 (skoki 121 i 115 m), a Piotr Żyła na dwudziestej siódmej - nota 206,7 (114 i 109,5 m).

Małysz skorzystał z faktu, iż zajmujący drugie miejsce w PŚ Austriak Gregor Schlierenzauer nie wszedł do finału w Lahti i awansował na pozycję wicelidera. Od prowadzącego Norwega Andersa Jacobsena (także zabrakło go w drugiej serii) Polaka dzielą 134 punkty.

Zmieniające się warunki podczas konkursu spowodowały szereg niespodzianek, których "ofiarami" padli czołowi skoczkowie. Jacobsen skoczył 109,5 m i zajął 31. miejsce. Do awansu zabrakło mu zaledwie 2,7 pkt. Schlierenzauer był 38. uzyskując 107 metrów.

Z czołowej dziesiątki PŚ w finale zabrakło także kolejnego Austriaka - Thomasa Morgensterna. Skoczył 107,5 i zajął 37. lokatę, Fina Arttu Lappi (42. miejsce - 105 m) i kontuzjowanego Niemca Michaela Uhrmanna.

Po pierwszej serii Małysz zajmował czwarte miejsce (skoczył 125 metrów), za Norwegiem Tomem Holde (127,5), Rosjaninem Denisem Korniłowem (125,5) i Austriakiem Andreasem Koflerem (124). Na wysokim ósmym miejscu plasował się Kamil Stoch, Piotr Żyła był 22.

W drugiej serii Polak poszybował najdalej osiągając 128 m, co dało mu zwycięstwo. Stoch skaczył o 9 metrów bliżej niż w pierwszej próbie i nie utrzymał miejsca w czołowej dziesiątce. Także bliżej o 4,5 m lądował Żyła spadając z 22. na 27. lokatę.

Niespodzianką była postawa Czecha Antonina Hajka, który zajął szóste miejsce i Rosjanina Dmitrija Ipatowa - piąte.

Rekord obiektu (HS 130) - 135,5 m należący od 4 marca 2006 roku do Austriaka Andreasa Widhoelzla pozostał w niedzielę niezagrożony.

Kolejny konkurs PŚ odbędzie się 13 marca na obiekcie HS 127 w fińskim Kuopio.