Potrójne zwycięstwo Austriaków. Małysz ósmy

Na ósmej pozycji ukończył Adam Małysz drugi konkurs narciarskiego Pucharu Świata w norweskim Trondheim. Wygrał Austriak Thomas Morgenstern.
To trzecie zwycięstow Thomasa Morgensterna w tegorocznym sezonie. Pozostałe miejsca na podium także zajęli Austriacy. Drugi był Andreas Kofler, trzeci Wolfgang Loitzl.

Kamil Stoch nie zakwalifikował się do serii finałowej. Z odległością 108 m zajął 35. miejsce.

Thomas Morgenstern prowadził po pierwszej serii oddając najdłuższy skok na odległość 134 m. Adam Małysz osiągnął 114 m i zajmował 20. pozycję. Drugi był Norweg Bjoern Einar Romoeren - 127 m, a trzeci Słoweniec Jernej Damjan - 125 m.

W serii finałowej Polak uzyskał 124,5 m i został liderem konkursu. Skaczący po Małyszu m.in. Szwajcarzy Simon Ammann i Andreas Kuettel, Norweg Anders Bardal, Rosjanin Denis Korniłow i Czech Roman Koudelka mieli skoki krótsze i nie zdołali wyprzedzić Polaka.

Pozycję lidera w konkursie Małysz stracił dopiero po skoku Fina Janne Ahonena, który w obu seriach uzyskał po 123,0 m. Na trzecie miejsce Polak spadł po 130 metrach, które uzyskał Austriak Andreas Kofler, oddając najdłuższy skok w drugiej serii.

W serii finałowej miejsce na podium stracił Norweg Bjoern Einar Romoeren, który po pierwszej był na drugiej pozycji skacząc na odległość 127,0 m. Druga próba była o cztery metry krótsza, ostatecznie Romoeren uplasował się w konkursie na czwartym miejscu.

W finale z podium "spadł" także Słoweniec Jernej Damjan - trzeci po pierwszej serii, w której miał 125,0 m. W drugiej uzyskał taką samą odległość, ale to wystarczyło tylko na 5. miejsce w konkursie.

W Trondheim ponownie triumfował Thomas Morgenstern, który jest liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata z dorobkiem 300 pkt.

Adam Małysz, który po sobotnim konkursie w Trondheim awansował na 10. miejsce w PŚ, w niedzielę spadł na miejsce 11 i następnym konkursie w austriackim Villach, 13 grudnia będzie musiał uczestniczyć w kwalifikacjach.