Morgenstern wygrał w Villach

Morgenstern wygrał w Villach

Austriak Thomas Morgenstern wygrał konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich rozegrany w austriackim Villach. Adam Małysz uplasował się na 9. miejscu.

Morgenstern wygrał piąty z rzędu konkurs Pucharu Świata w sezonie. Drugie miejsce zajął jego rodak Gregor Schlierenzauer, trzecie Fin Janne Ahonen.

Organizatorzy konkursu z powodu zbyt silnego wiatru odwołali kwalifikacje do konkursu i do pierwszej serii dopuścili wszystkich zgłoszonych zawodników. Nie wystartował tylko Norweg Sigurd Pettersen.

Po pierwszej serii ex aequo prowadzili Thomas Morgenstern i Szwajcar Andreas Kuettel. Morgenstern oddał skok na odległość 95,0 m, Kuettel wylądował o dwa metry dalej, ale obaj otrzymali taką sama notę 128,0 pkt.

Adam Małysz z Finem Janne Ahonenem byli sklasyfikowani ex aequo na 6. miejscu z notą 116,0 pkt. Obaj uzyskali taką samą odległość 91,0 m.

Do serii finałowej nie awansował żaden z pozostałych polskich skoczków. Maciej Kot uzyskał 81,5 m (52. miejsce), Marcin Bachleda 83,5 m (39. miejsce), Kamil Stoch 84,5 m (34. miejsce).

W finale wysoką formą błysnął Francuz Emmanuel Chedal, zajmujący po pierwszej serii 24. miejsce. Chedal oddał skok na odległość 95,0 m, później tak daleko udało się skoczyć tylko Morgensternowi.

Wielkiego pecha miał prowadzący po pierwszej serii Andreas Kuettel. W drugiej Szwajcar miał krótki skok 86,5 m, po wylądowaniu wypięła mu się narta, Kuettel się przewrócił i ostatecznie ukończył konkurs na 21. pozycji.

Adam Małysz w swoim drugim skoku uzyskał 90,0 m i był w konkursie na 4. miejscu. Polak przegrał pojedynek z Ahonenem, który w tej serii w dobrym stylu wylądował na 94,0 metrze i na krótko objął w konkursie prowadzenie.

Pech Kuettela pozwolił awansować na drugie miejsce w konkursie Schlierenzauerowi, który w drugiej serii oddał skok na odległość 93,0 m. Mniej szczęścia miał Szwajcar Simon Ammann, który po 1. serii był ze Schlierenzauerem ex aequo na trzeciej pozycji. W drugiej próbie Ammann uzyskał tylko 88,5 m i spadł na 6. miejsce.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata liderem jest Morgenstern - 500 pkt. Austriak wygrał wszystkie dotychczas rozegrane w sezonie konkursy Pucharu Świata. Małysz jest na 10. miejscu - 138 pkt.

Kolejne konkursy Pucharu Świata odbędą się w dniach 22-23 grudnia w szwajcarskim Engelbergu