Małysz 17., Morgenstern znów zwyciężył

Lider Pucharu Świata, Austriak Thomas Morgenstern wygrał pierwszy konkurs Turnieju Czterech Skoczni w niemieckim Oberstdorfie. Adam Małysz uplasował się na 17. miejscu, Kamil Stoch był 22.

To siódme zwycięstwo Morgensterna w ośmiu dotychczas rozegranych konkursach PŚ. Austriak tylko w drugim konkursie w Engelbergu nie stanął na najwyższym stopniu podium, był trzeci, a wygrał wówczas Szwajcar Andreas Kuettel.

W Oberstdorfie Morgnestern po 1. serii zajmował trzecie miejsce, choć oddał najdłuższy skok - 136,5 m, ale otrzymał niższe noty za styl. Prowadził jego rodak Gregor Schlierenzauer, który miał skok o pół metra krótszy, drugi był Wolfgang Loitzl - 134,5 m.

Adam Małysz po pierwszej serii był 14. - 126,0 m, Kamil Stoch plasował się na 25. pozycji - 119,5 m. Maciej Kot, skaczący w parze z Małyszem, wylądował na 118,0 m, zajął 38. pozycję i nie awansował do finałowej "30".

Rywalem Stocha w parze był Czech Martin Cikl, który oddał skok o pół metra krótszy - 119,0 m i nie awansował do drugiej serii.

Groźny wypadek miał skaczący w parze z Czechem Jakubem Jandą Austriak Andreas Kofler. Lądując po skoku na odległość 126,0 m przewrócił się i uderzył w bandę okalającą zeskok skoczni. Służby medyczne przetransportowały go do szpitala, gdzie lekarze nie stwierdzili u niego żadnych poważnych obrażeń. Czy jednak Kofler będzie mógł wystartować w kolejnych konkursach TCS? - nie wiadomo.

Upadek miał także Norweg Bjoern Einar Romoeren, skaczący w parze ze Schlierenzauerem, ale uzyskana odległość 121,5 m i tak nie dawała mu awansu do drugiej serii, gdyż Austriak miał 136,0 m.

Pierwsza seria TCS rozgrywana jest według odmiennych reguł niż konkursy Pucharu Świata, ale wyniki z Turnieju zaliczane są do klasyfikacji PŚ. Na podstawie rezultatów kwalifikacji zawodnicy kojarzeni są w pary (1-50, 2-49 itd.), w których rywalizują w pierwszej serii konkursu głównego. Do finałowej trzydziestki awansują zwycięzcy par oraz pięciu spośród pokonanych z najlepszymi notami.

Wśród pięciu zawodników, którzy awansowali do finału, choć przegrali rywalizację w parach byli Norwegowie Tom Hilde i Roar Ljoekelsoey, Fin Matti Hautamaeki, Rosjanin Ilia Rosliakow i Japończyk Shohhei Tochimoto.

W finale Morgenstern jako jedyny skoczek przekroczył granicę 140 metrów - uzyskał 141,5 m. Za dwa skoki na odległość 136,5 i 141,5 Austriak otrzymał notę 295,9. Drugie miejsce zajął Austriak Greger Schlierenzauer - 280,7 (136,0/130,5), trzeci był Fin Janne Ahonen -  279,0 (130,5/137,0).

Adam Małysz miał drugi skok o 1,5 metra krótszy od pierwszego. Lepiej w serii finałowej wypadł Stoch poprawiając się o ponad 6 metrów w stosunku do pierwszego skoku.

W klasyfikacji PŚ prowadzi Morgenstern - 760 pkt, Adam Małysz jest 11. - 198 pkt, Kamil Stoch 41. - 22 pkt.