MŚ w lotach: Małysz dziewiąty

MŚ w lotach: Małysz dziewiąty

Austriak Gregor Schlierenzauer zdobył w Oberstdorfie tytuł mistrza świata w lotach narciarskich. Na drugiej pozycji został sklasyfikowany Austriak Martin Koch, na trzeciej Fin Janne Ahonen. Adam Małysz zajął dziewiąte miejsce.

Po pierwszym dniu mistrzostw i rozegraniu dwóch serii skoków, liderem był Norweg Bjoern Einar Romoeren, rekordzista świata w długości skoku (239,0 m). Drugi był Austriak Gregor Schlierenzauer, a trzeci jego rodak Martin Koch, który oddał najdłuższe skoki w obu seriach - 215,5 i 221 m, ale otrzymał niższe niż rywale noty za styl. Adam Małysz był piąty.

Drugi dzień zawodów nie był jednak dla Romoerena szczęśliwy. Norweg stracił pozycję lidera po trzeciej serii, gdy skoczył na odległość 198,5 m i spadł na trzecie miejsce. Liderem mistrzostw został Martin Koch oddając najdłuższy skok trzeciej serii - 213,0 m. Na drugą pozycję awansował Gregor Schlierenzauer, który uzyskał 208,5 m.

Piątego miejsca nie utrzymał także Adam Małysz. Polak wylądował na 192,5 m i był siódmy. W serii finałowej miał skok o 3,5 m dłuższy, ale to wystarczyło do zajęcia w zawodach 9. pozycji.

W ostatniej, czwartej serii wielką klasę pokazał 18-letni Schlierenzauer, który oddał skok 211,5 m i zapewnił sobie tytuł mistrzowski. Występujący po raz pierwszy na "mamuciej" skoczni Austriak został najmłodszym mistrzem świata w lotach narciarskich.

"To jest niesamowite, jeszcze dwa lata temu podziwiałem najlepszych skoczków świata i marzyłem, aby im dorównać. Dzisiaj spełniły się moje najskrytsze marzenia, zwyciężyłem" - powiedział po zakończeniu mistrzostw, które obserwowało ponad 27 tysięcy kibiców, Gregor Schlierenzauer.

W czwartej serii finałowej miejsce na podium "rzutem na taśmę" zapewnił sobie Fin Janne Ahonen. Triumfator tegorocznego Turnieju Czterech Skoczni uzyskał 208,5 m i zajął trzecie miejsce. Na czwarte spadł Bjoern Einar Romoeren uzyskując tylko 196,5 m.

Norweg drugiego dnia mistrzostw nie był już w tak dobrej dyspozycji, jak podczas dwóch pierwszych serii rozegranych w piątek, gdy miał skoki po 214,5 i 213,5 m. W sobotę nie przekroczył granicy 200 m - uzyskał 198,5 i 196,5 m.

Podobne do Romoerena wyniki miał Adam Małysz. Pierwszego dnia mistrzostw dwa razy przekroczył granicę 200 m (207,5 i 211,5), w sobotę skoczył 192,5 i 196,0 m.

Z wyniku uzyskanego w Oberstdorfie zadowolony nie będzie chyba także triumfator Pucharu Świata w sezonie 2007/2008 Thomas Morgenstern, który uplasował się w zawodach na siódmej pozycji. Morgenstern - podobnie jak Małysz i Romoeren w sobotę - nie pokonał granicy 200 m (skoki na odległość 194,5 i 193,5 ), gdy pierwszego dnia w piątek lądował na 205,0 i 213,5 m.