Zwycięstwo Ahonena, Małysz 12.

Fin Janne Ahonen wygrał konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskim Kuopio. Za skoki na odległość 122,5 i 126 metrów uzyskał notę 248,3 pkt. Jedyny z Polaków w finałowej serii Adam Małysz zajął 12. miejsce - 226,0 pkt (skoki 116 i 121,5).

Na drugim miejscu sklasyfikowany został Norweg Anders Bardal - 240,4 (117,5 i 128), a trzeci był jego rodak Tom Hilde - 237,2 (121,5 i 122,5). Zwycięzca klasyfikacji generalnej PŚ Austriak Thomas Morgenstern uplasował się na ósmym miejscu - 231,0 (116 i 124).

Kamil Stoch zakończył zawody na 32. miejscu, Maciej Kot na 48, a Piotr Żyła - na 49. Stoch skoczył zaledwie 105,5 m otrzymując notę 84,9 pkt. O występie w Kuopio powinni jak najszybciej zapomnieć Kot i Żyła. Pierwszy wylądował na 93,5 m (nota 61,3), natomiast drugi osiem metrów bliżej (nota 40,9). Za Polakami znalazł się jedynie reprezentant Korei Południowej Hyun-Ki Kim lądując na 80 metrze (ocena tylko 31 punktów).

Po pierwszej serii, w której tylko dwóch zawodników przekroczyło granicę 120 metrów, prowadził Ahonen 121 pkt za skok na 122,5 m. Drugi ze stratą 2,8 pkt był Norweg Tom Hilde, który uzyskał 121,5 pkt. Trzecie miejsce zajmował Niemiec Martin Schmitt, którego od lidera dzieliło po skoku na 118,5 m 9,7 pkt. Małysz dzielił dziesiąte miejsce z Thomasem Morgensternem. Obaj lądowali 116 metrze otrzymując notę 107,8 pkt.

Wynik 126 metrów w drugiej serii zapewnił Ahonenowi zwycięstwo. Najdłuższy skok finału 129 metrów pozwolił Austriakowi Gregorowi Schlierenzauerowi przesunąć się z 14 na 4 miejsce. Metr bliżej od "Schlierego" lądował Norweg Andersal Bardal wskakując z siódmego na trzecie miejsce. Szansy na pierwsze podium w sezonie nie wykorzystał Martin Schmitt kończąc konkurs po skoku na 123 m na szóstym miejscu. Oprócz Małysza (skoczył 121,5 m) z czołową dziesiątką pożegnał się jeszcze tylko zajmujący szóstą lokatę Niemiec Michael Neumayer. Ostatecznie uplasował się na 17 miejscu.

Było to czwarte zwycięstwo Janne Ahonena w sezonie 2007/2008. Poprzednio triumfował w obu konkursach w Bischofshofen zaliczanych do klasyfikacji Turnieju Czterech Skoczni oraz w Harrachovie. W poniedziałek, także w Kuopio, zwyciężył jego imiennik i rodak Happonen. Na najwyższym stopniu stawali jeszcze skoczkowie z Austrii (12 wygranych, 10 razy Thomas Morgenstern i dwukrotnie Gregor Schlierenzauer), Norwegii 5 razy (dwukrotnie Tom Hilde oraz Anders Bardal, Anders Jacobsen i Bjoern Einar Romoeren) oraz Szwajcarii (Andreas Kuettel).

Po 23 konkursach pucharowych zajmujący pierwsze miejsce Morgenstern wyprzedza o 525 pkt swojego rodaka Schlierenzauera oraz o 588 triumfatora wtorkowych zawodów Ahonena. Małysz, tracący do Morgensterna 1153 pkt, jest trzynasty.