Kołecki najlepszy

Szymon Kołecki (Górnik Polkowice) wynikiem 397 kg w dwuboju (177+220) zwyciężył w kategorii 94 kg w rozgrywanych we włoskim Lignano Sabbiadoro mistrzostwach Europy w podnoszeniu ciężarów. To piąty tytuł mistrzowski Polaka.

Drugie miejsce zajął Rosjanin Andriej Demianow - 385 kg (172+213), trzecie jego rodak Mukhamat Sozajew - 384 kg (174+210).

Kołecki objął prowadzenie po rwaniu, w którym uzyskał 177 kg. W pierwszym podejściu zaliczył 173 kg, drugie do 177 kg spalił, trzecie było udane.

Drugi był Ormianin Edgar Geworgjan - 176 kg, trzeci Rosjanin Mukhamat Sozajew - 174 kg. Z dziewięciu startujących w rwaniu zawodników czterech spaliło wszystkie podejścia i nie byli klasyfikowani w dwuboju. Odpadł m.in. trzeci i czwarty zawodnik ME w ubiegłym roku reprezentant Mołdawii - Jewgenij Bratan i Turcji - Hakan Yilmaz.

W podrzucie spore problemy miał zajmujący drugie miejsce po rwaniu Geworgjan. Ormianin w drugim podejściu zaliczył 195 kg, trzecie do 206 kg spalił i ostatecznie zajął w mistrzostwach 5. miejsce.

Szymon Kołecki jako ostatni ze startujących zawodników rozpoczął podrzut. Zaczął od sztangi ważącej 220 kg i pierwsze podejście spalił. Ciężar zaliczył w drugiej próbie zapewniając sobie tytuł. Na zakończenie przymierzył się do 226 kg, ale próba nie była udana.

O zwycięstwo w podrzucie z Polakiem próbował walczyć Andriej Demianow. Rosjanin zaliczył 208, spalił 213 i przymierzył się do 220 kg. Podejście spalił, ale i tak z rezultatem 385 kg zajął w mistrzostwach drugie miejsce.

Szymon Kołecki wraca do kraju z trzema złotymi medalami mistrzostw Europy - jednym w dwuboju i dwoma "małymi" w bojach.