Narciarskie MŚ - brąz Justyny Kowalczyk

Narciarskie MŚ - brąz Justyny Kowalczyk

Justyna Kowalczyk (AZS AWF Katowice) zdobyła brązowy medal 47. narciarskich mistrzostw świata w czeskim Libercu w biegu na 10 km techniką klasyczną. 26-letnia podopieczna trenera Aleksandra Wierietielnego jest pierwszą polską biegaczką, która zdobyła medal mistrzostw świata.

Wygrała 30-letnia Finka Aino Kaisa Saarinen, a druga była jej rówieśniczka Włoszka Marianna Longa. Koleżanka klubowa Kowalczyk Kornelia Marek zajęła 29. miejsce.

Finka uzyskała przewagę nad Włoszką 4,2 s i 11,5 s nad Polką.

Na 59. miejscu w stawce 71 sklasyfikowanych biegaczek rywalizację ukończyła Martyna Galewicz, a na 61. Paulina Maciuszek (obie LKS Poroniec Poronin).

To pierwszy medal 30-letniej Aino Kaisy Saarinen w imprezie najwyższej rangi. Finka wystartowała jako ostatnia w stawce 76 zawodniczek i nadawała cały czas ton rywalizacji. Na mecie pierwsza z gratulacjami pośpieszyła jej rodaczka Virpi Kuitunen, która zajęła czwarte miejsce. Dotychczas największym sukcesem Saarinen był brązowy medal igrzysk olimpijskich w Turynie w 2006 roku w sprincie drużynowym.

W czasie biegu w Libercu padał śnieg znacznie utrudniający rywalizację. W  ostatnim tygodniu spadło go aż 80 centymetrów.

Na pierwszym pomiarze czasu zlokalizowanym na 3,1 km prowadziła Saarinen wyprzedzając o 1,6 Kowalczyk i Longę o 41,1. Na czwartej pozycji biegła Ukrainka Walentyna Szewczenko - strata 6,5 s przed Kuitunen (8,4) i Norweżką Kristin Stoermer Steirą (11,2).

Po 8,15 km na czele nadal znajdowała się Saarinen. Jej przewaga nad Polką wzrosła do 15,6 s. Kowalczyk wyprzedzała zaledwie o 0,8 s Longę i o 10,3 s Kuitunen. Na ostatnich kilometrach późniejsza brązowa medalistka straciła pozycję wiceliderki na korzyść finiszującej Włoszki.

24-letnia Kornelia Marek sprawiła miłą niespodziankę awansując do czołowej trzydziestki. Lokatę w końcówce poprawiła młodsza od niej Martyna Galewicz kończąc bieg na 59. miejscu. Sztuka ta nie udała się 24-letniej Paulinie Maciuszek. Na dwóch pomiarach czasu plasowała się na 58.miejscu. Na mecie była 61., wyprzedzając dziesięć rywalek.