Narciarskie MŚ - złoty medal Kowalczyk!

Narciarskie MŚ - złoty medal Kowalczyk!

Justyna Kowalczyk zdobyła złoty medal narciarskich mistrzostw świata w Libercu w biegu łączonym - 7,5 km techniką klasyczną + 7,5 km techniką dowolną. Drugie miejsce zajęła Norweżka Kristin Steira, a trzecie Finka Aino Kaisa Saarinen.

To drugi medal Kowalczyk w mistrzostwach - w czwartek była trzecia na 10 km techniką klasyczną. Jest pierwszą Polką, która została mistrzynią świata w  narciarstwie klasycznym.

Poprzedni złoty medal w biegach dla Polski zdobył niemal równo 31 lat temu Józef Łuszczek - 22 lutego 1978 roku w Lahti na dystansie 15 km. "Justyna biegła spokojnie i bardzo mądrze. Ona jest w życiowej formie, jak ja 31 lat temu" -  powiedział obecny w Libercu Łuszczek.

Kowalczyk od początku biegu utrzymywała się w czołówce. Po pięciu kilometrach rywalizacji techniką klasyczną na czele stawki znajdowało się pięć zawodniczek -  prowadziła Saarinen, która minimalnie wyprzedzała Steirę, Włoszkę Mariannę Longę, Kowalczyk oraz Ukrainkę Walentynę Szewczenko.

Taka kolejność utrzymywała się w połowie dystansu, po zmianie nart na te do  techniki dowolnej. Na trzy kilometry przed metą zaatakowała Steira. Narzuconego przez nią tempa kolejno nie wytrzymywały Szewczenko, Longa i Saarinen, za  plecami Norweżki zdołała się utrzymać tylko Kowalczyk.

Polka próbowała minąć Steirę na ostatnim podjeździe, ale Norweżka odparła jej atak. Na finiszowych metrach była już jednak bezradna - Kowalczyk w sprinterskim pojedynku okazała się zdecydowanie lepsza i o blisko dwie sekundy wyprzedziła wyraźnie zmęczoną Skandynawkę.

Sobotni bieg ukończyły jeszcze trzy Polki - 31. miejsce zajęła Sylwia Jaśkowiec, 40. Kornelia Marek, a 58. Paulina Maciuszek.

W Libercu Kowalczyk wystąpi jeszcze w biegu na 30 km i w sztafecie.