Australia chce medali sprzed 100 lat

Australia twierdzi, że powinna mieć w swym dorobku olimpijskim cztery medale więcej, bowiem ponad 100 lat temu (IO 1904 r.) przyznano je omyłkowo pływakowi USA.

Tę pomyłkę odkryła ostatnio międzynarodowa grupa historyków i statystyków olimpizmu, a Australijski Komitet Olimpijski (AOC) ogłosił w piątek, że cztery medale, zdobyte przez Francisa Gaileya w pływaniu podczas igrzysk 1904 r. w St. Louis zostały błędnie przyznane USA zamiast Australii.

Historyk z AOC Harry Gordon powiedział, że Gailey, wychowany w australijskim stanie Queensland, został umieszczony na liście reprezentantów USA, bo startował ubrany w kostium o barwach klubu Olympic Club of San Francisco. Gailey zdobył w St. Louis srebrne medale w pływaniu w stylu dowolnym na dystansie 220, 440 i 880 jardów oraz brązowy medal na jedną milę.

"To znaczące odkrycie, ponieważ zawsze było wiele wątpliwości na temat zawodów olimpijskich w St. Louis. Igrzyska były częścią wystawy światowej, dlatego wyniki nie były właściwie ewidencjonowane. Można więc przypuszczać, że w wielu przypadkach zwycięzcami ogłaszano Amerykanów, bowiem nosili oni amerykańskie barwy" - powiedział Reutersowi Harry Gordon.

Pomyłkę odkryto, gdy statystycy zbadali narodowość uczestników igrzysk 1900 r. (Paryż) i 1904 (St. Louis.). Gordon powiedział, że grupa statystyków odkryła kilkanaście pomyłek, dotyczących narodowości i pracuje nad poprawkami w tabeli medalowej wszech czasów.

Odkrycie prawdziwej narodowości Gaileya spowoduje, że dorobek medalowy Australii w letnich igrzyskach olimpijskich musi ulec korekcie na - 135 złotych, 144 srebrnych i 170 brązowych medali. "Nie ma wątpliwości, że Gailey był Australijczykiem, tak więc medale powinny być przyznane Australii" - zakończył naukowiec.

Gailey, który w latach 20. został w końcu obywatelem USA, może być zaliczany do grona najlepszych pływaków-olimpijczyków Australii. Jako jedyny zdobył cztery medale w olimpijskich zawodach w konkurencjach indywidualnych. Shane Gould pozostaje rekordzistką pod tym względem wśród kobiet - pięć medali, w tym trzy złote w 1972 r. w Monachium.