Justyna Kowalczyk druga w biegu, pierwsza w klasyfikacji generalnej

Justyna Kowalczyk druga w biegu, pierwsza w klasyfikacji generalnej

Justyna Kowalczyk zajęła drugie miejsce w biegu narciarskim na 10 km techniką klasyczną zaliczanym do Pucharu Świata. W estońskim Otepaeae zwyciężyła Norweżka Marit Bjoergen. Polka jest nadal liderką klasyfikacji generalnej.
Podopieczna trenera Aleksandra Wierietielnego, startująca w barwach AZS AWF Katowice, straciła do triumfatorki 32 sekundy.

Na 23. pozycji uplasowała się Paulina Maciuszek, a na 45. Martyna Galewicz (obie LKS Poroniec Poronin). Kolejne punkty zdobyła córka Józefa Łuszczka. Dzięki ośmiu przesunęła się z 57. na 55. miejsce w pucharowej klasyfikacji.

Bieg ukończyło 49 zawodniczek, które startowały co pół minuty. Jako pierwsza na trasę wyruszyła Kanadyjka Emily Nishikwa, a stawkę zamknęła ubrana w żółtą koszulkę liderki klasyfikacji PŚ Kowalczyk.

Mistrzyni olimpijska i świata po 2,5 km wyprzedzała Bjoergen o  2,8 s oraz kolejną Norweżkę Therese Johaug o 8,1. Po 7,5 km na prowadzenie wyszła Bjoergen. Kowalczyk, która spadła na drugie miejsce traciła do niej 10,5 s. Trzecią lokatę utrzymywała Johaug. Bardzo dobrze dysponowana Bjoergen stale powiększała przewagę nad rywalkami, aby na mecie wyprzedzić Kowalczyk o 32, a Johaug o 41,6 s.

"Czułam się znakomicie. Trasa była bardzo trudna; ostatnio miałam nieco problemów, aby dojść do formy. Jestem zadowolona przede wszystkim z postawy na podjazdach, a  uskrzydlała mnie fantastyczna atmosfera zawodów" - mówiła mediom Bjoergen.