Piłkarskie MŚ kobiet: Japonki powalczą o złoto z Brazylią

Piłkarskie MŚ kobiet: Japonki powalczą o złoto z Brazylią

Piłkarki nożne Japonii po raz pierwszy w historii awansowały do finału mistrzostw świata w Niemczech - w półfinale pokonały we Frankfurcie Szwecję 3:1 (1:1). W meczu o złoto ich rywalem będzie ekipa USA, która wygrała z Francją również 3:1.
Japonki są największą rewelacją turnieju. W ćwierćfinale sensacyjnie wyeliminowały reprezentację gospodarzy. Poradziły sobie także w spotkaniu z silną Szwecją, choć przegrywały od 10. minuty 0:1. Bohaterką w drużynie z Kraju Kwitnącej Wiśni okazała się Nahomi Kawasumi, zdobywczyni dwóch bramek (w 19 i 64 minucie). To jej premierowe trafienia na mundialu - w poprzednich meczach pełniła rolę rezerwowej.

Mundial kobiet jest organizowany co cztery lata, począwszy od  1991 roku. Po dwa tytuły mistrzowskie wywalczyły Amerykanki (1991, 1999) i Niemki (2003, 2007), a raz triumfowały Norweżki (1995).