Grecy, Rosjanie, Szwedzi, Duńczycy, Francuzi - znamy kolejnych finalistów Euro 2012

Grecy, Rosjanie, Szwedzi, Duńczycy, Francuzi - znamy kolejnych finalistów Euro 2012

Grecja po zwycięstwie na wyjeździe nad Gruzją 2:1; Rosja, która rozgromiła 6:0 Andorę, a także Francja, Szwecja i Dania są kolejnymi zespołami, które wywalczył awans do mistrzostw Europy. Wcześniej dokonali tego Niemcy, Hiszpanie, Włosi, Holendrzy i Anglicy. Prawo gry w finałach jako gospodarze mają Polska i Ukraina.
Grecy - mistrzowie Europy z 2004 roku - przez długi czas meczu w Tbilisi przegrywali 0:1. Taki wynik dawał bezpośredni awans z grupy F Chorwatom. W ostatnich 11 minutach piłkarze z Hellady zdobyli jednak dwa gole (ich strzelcami byli Giorgos Fotakis i Angelos Charisteas) i zapewnili sobie bezpośredni awans do Mistrzostwa Europy.

Rosjanom do awansu z pierwszego miejsca w grupie B wystarczył w Moskwie remis, ale taki wynik w starciu z jedną z najsłabszych drużyn Europy byłby ogromną niespodzianką. Podopieczni Dicka Advocaata nie dali żadnych szans Andorze - już do przerwy prowadzili 4:0. W drugich 45 minutach dorzucili jeszcze dwie bramki.

Z kolei Szwedzi po zwycięstwie 3:2 nad Holandią w Sztokholmie zajęli wprawdzie drugie miejsce w grupie E, ale wywalczyli bezpośredni awans jako drużyna z najlepszym bilansem spośród wszystkich wicemistrzów grup. Natomiast Duńczycy wygrali w Kopenhadze z Portugalią 2:1 i dzięki temu na koniec eliminacji wyprzedzili piłkarzy z Półwyspu Iberyjskiego, którzy o udział w Euro 2012 będą walczyć w barażach.

Do 78 minuty meczu Francja - Bośnia i Hercegowina finalistami Euro 2012 byli piłkarze z Bałkanów, którzy prowadzili 1:0 po bramce Edina Dżeko. O awansie Francuzów zadecydował wyrównujący gol Samira Nasriego z rzutu karnego. Bośnia i Hercegowina o szansę gry w Euro 2012 powalczy w barażach.