Wydawcy najważniejszych amerykańskich publikacji dotyczących gier wybrali najlepsze gry, prezentowane podczas majowych targów Electronic Entertainment Expo.
Nagrody przyznano w 13 kategoriach:
Najlepsza gra imprezy: Doom III (id Software/Activision; platforma: PC); drugie miejsce: The Legend of Zelda (Nintendo, GameCube)
Najbardziej oryginalny pomysł: Psychonauts (Double Fine Productions/Microsoft; platforma: Xbox); drugie miejsce: Blinx: The Time Sweeper (Artoon/Microsoft; Xbox)
Najlepsza gra PC: Doom III (id Software/Activision); drugie miejsce: Neverwinter Nights (Bioware/Atari)
Najlepsza gra na konsole: The Legend of Zelda (Nintendo; platforma: Gamecube); drugie miejsce: The Getaway (Team SOHO/Sony Computer Entertainment; PS2)
Najlepsza gra akcji: Doom III (id Software/Activision; platforma: PC); drugie miejsce: Metroid Prime (Retro Studios/Nintendo; GameCube)
Najlepsza gra przygodowa: Splinter Cell (UbiSoft; platforma: różne); drugie miejsce: Super Mario Sunshine (Nintendo; GameCube)
Najlepsza bijatyka: Tekken 4 (Namco; platforma: PS2); drugie miejsce: Godzilla: Destroy All Monsters Melee (Infogrames; GameCube)
Najlepsza gra RPG: Neverwinter Nights (Bioware/Atari; platforma: PC); drugie miejsce: Star Wars Galaxies: An Empire Divided (Sony Online/LucasArts; PC)
Najlepsze wyścigi: Auto Modellista (Capcom; platforma: PS2); drugie miejsce: Colin McRae Racing 3 (Codemasters; platforma: różne)
Najlepsza symulacja: The Sims Online (Maxis/Electronic Arts; platforma: PC); drugie miejsce: Simcity 4 (Maxis/Electronic Arts; PC)
Najlepsza gra sportowa: NFL 2K3 (Visual Concepts/SEGA; platforma: różne); drugie miejsce: Madden NFL 2003 (Electronic Arts; platforma: różne)
Najlepsza gra strategiczna: Command and Conquer Generals (EA Pacific/Electronic Arts; platforma: PC); drugie miejsce: Age of Mythology (Ensemble Studios/Microsoft; PC)
Najlepsza gra logiczna: Super Monkey Ball 3 (Amusement Vision/Sega; platforma: GameCube); drugie miejsce: Chu Chu Rocket (Sonic Team/Sega; GBA).
Przyznano też dwa wyróżnienia - za dźwięk i grafikę. Obydwa otrzymała gra Doom III (id Software/Activision; platforma: PC).
Nagrodzono także sprzęt. Za najlepszy sprzęt konsolowy uznano bezprzewodowy joypad WaveBird (Nintendo; GameCube), a na drugim miejscu uplasował się kontroler do gry Steel Battalion (Capcom; Xbox)
Najlepszym sieciowym multiplayerem uznano Star Wars Galaxies (Sony Online Entertainment/LucasArts; platforma: PC); drugie miejsce otrzymał The Sims Online (Maxis/Electronic Arts; PC).
em, 4D
Najlepsza gra imprezy: Doom III (id Software/Activision; platforma: PC); drugie miejsce: The Legend of Zelda (Nintendo, GameCube)
Najbardziej oryginalny pomysł: Psychonauts (Double Fine Productions/Microsoft; platforma: Xbox); drugie miejsce: Blinx: The Time Sweeper (Artoon/Microsoft; Xbox)
Najlepsza gra PC: Doom III (id Software/Activision); drugie miejsce: Neverwinter Nights (Bioware/Atari)
Najlepsza gra na konsole: The Legend of Zelda (Nintendo; platforma: Gamecube); drugie miejsce: The Getaway (Team SOHO/Sony Computer Entertainment; PS2)
Najlepsza gra akcji: Doom III (id Software/Activision; platforma: PC); drugie miejsce: Metroid Prime (Retro Studios/Nintendo; GameCube)
Najlepsza gra przygodowa: Splinter Cell (UbiSoft; platforma: różne); drugie miejsce: Super Mario Sunshine (Nintendo; GameCube)
Najlepsza bijatyka: Tekken 4 (Namco; platforma: PS2); drugie miejsce: Godzilla: Destroy All Monsters Melee (Infogrames; GameCube)
Najlepsza gra RPG: Neverwinter Nights (Bioware/Atari; platforma: PC); drugie miejsce: Star Wars Galaxies: An Empire Divided (Sony Online/LucasArts; PC)
Najlepsze wyścigi: Auto Modellista (Capcom; platforma: PS2); drugie miejsce: Colin McRae Racing 3 (Codemasters; platforma: różne)
Najlepsza symulacja: The Sims Online (Maxis/Electronic Arts; platforma: PC); drugie miejsce: Simcity 4 (Maxis/Electronic Arts; PC)
Najlepsza gra sportowa: NFL 2K3 (Visual Concepts/SEGA; platforma: różne); drugie miejsce: Madden NFL 2003 (Electronic Arts; platforma: różne)
Najlepsza gra strategiczna: Command and Conquer Generals (EA Pacific/Electronic Arts; platforma: PC); drugie miejsce: Age of Mythology (Ensemble Studios/Microsoft; PC)
Najlepsza gra logiczna: Super Monkey Ball 3 (Amusement Vision/Sega; platforma: GameCube); drugie miejsce: Chu Chu Rocket (Sonic Team/Sega; GBA).
Przyznano też dwa wyróżnienia - za dźwięk i grafikę. Obydwa otrzymała gra Doom III (id Software/Activision; platforma: PC).
Nagrodzono także sprzęt. Za najlepszy sprzęt konsolowy uznano bezprzewodowy joypad WaveBird (Nintendo; GameCube), a na drugim miejscu uplasował się kontroler do gry Steel Battalion (Capcom; Xbox)
Najlepszym sieciowym multiplayerem uznano Star Wars Galaxies (Sony Online Entertainment/LucasArts; platforma: PC); drugie miejsce otrzymał The Sims Online (Maxis/Electronic Arts; PC).
em, 4D