10 rzeczy o kostce Rubika, o których nie wiedziałeś

10 rzeczy o kostce Rubika, o których nie wiedziałeś

fot. www.joe-ks.com
O Światowym Dniu Kostki Rubika dowiedziałeś się zapewne dzięki Google Doodle, którym jest - nie inaczej - najsłynniejsza zabawka świata. Dzięki jej wirtualnej wersji, każdy będzie mógł spróbować swoich sił w tej intelektualnej rozrywce. Poniżej prezentujemy kilka ciekawostek na temat kostki Rubika, o których nie wiedziałeś/-aś, a powinieneś/powinnaś!
Najmniejsza na świecie kostka Rubika
liczy 6 mm!

Tak prezentuje się światowa czołówka rekordzistów
Stawkę zamyka Polak Michał Pleskowicz.

Rekord Europy w układaniu kostki Rubika...
... z zawiązanymi oczami! Ville Seppänen potrzebował na to 49,83 sek.

Jak wynaleziono kostkę Rubika?
Kostka Rubika to dzieło węgierskiego architekta - Ernö Rubika. Powstała po to, by studentom łatwiej było wyobrazić sobie czym jest przestrzeń. Rubik nie był pewien, czy kiedykolwiek będzie w stanie przywrócić swojemu wynalazkowi pierwotną pozycję z równo ułożonymi kolorami. Niemniej jednak był wytrwały w poszukiwaniu rozwiązania. Ostatecznie kostkę ułożył w ciągu miesiąca.

Ile kostek sprzedano na całym świecie?
Liczba licencjonowanych produktów przekroczyła 300 mln. sztuk.

Kostka Rubika powoduje chorobę?
"Cubing", czyli układanie kostki, to hobby, którym wciąż zarażają się rzesze ludzi w każdym wieku na całym świecie. Obsesyjnych kostko-układaczy nazywa się "cubaholics", a wielu z nich mówi, że cierpi na "kubistyczne uszkodzenie" kciuka lub nadgarstka!

Ile jest kombinacji ułożenia?
Liczba kombinacji różnych ułożeń kostki 3x3x3 wynosi ponad 43 tryliony

Zabawkę sprzedawano pod nazwą "Magiczna kostka"
Choć pierwotnie miała nazywać się "The Gordian Knot" czyli "Węzeł Gordyjski".

Najdroższa kostka Rubika
Nazywa się Masterpiece Cube i została wykonana przez prestiżowy salon jubilerski Diamond Cutters International z okazji 15-lecia kostki Rubika. Wykonana z litego złota, wysadzana 22,5 tys. ametystami, 34 tys. rubinów i 34 tysiącami szmaragdu warta jest 1,5 mln dol.

Rekord w układaniu kostki Rubika na czas...
...należy do robota. Poradził sobie z zabawką w mniej niż 3,5 sek.

Czytaj także

 3
 •  
  Fajny artykuł, dużo się można dowidzieć ciekawych rzeczy o kostkach :) Ostatnio jak szukałam poradnika do układania kostki natrafiłam na fajny kurs https://rcube.pl/ może komuś się przyda. Mi pomógł ułożyć swoją pierwszą kostkę
  • Super :D Ja swoją codziennie układam w przerwach od pracy przy komputerze. Jak ktoś potrzebuje jakiś dziwnych kostek to polecam https://www.kostkirubika.pl
   • Kc cube IP
    Nie wiedziałem tylko o 5 :D