Dudek bohaterem finału Ligi Mistrzów!

Liverpool z Jerzym Dudkiem w składzie zdobył Puchar Europy. W finale piłkarskiej Ligi Mistrzów rozegranym w Stambule pokonał w serii rzutów karnych AC Milan 3:2. Po 90 minutach gry i dogrywce był remis 3:3.
AC Milan - Liverpool FC 3:3 (3:3, 3:0), karne 2:3

Bramki: dla Milanu - Hernan Crespo dwie (39, 43), Paolo Maldini (1); dla Liverpoolu - Steven Gerrard (54-głową), Vladimir Smicer (56), Xabi Alonso (60).

Żółte kartki: Jamie Carragher, Milan Baros (Liverpool). Sędziował: Manuel Enrique Mejuto Gonzalez (Hiszpania). Widzów: 68 000.

AC Milan: Dida - Cafu, Jaap Stam, Alessandro Nesta, Paolo Maldini - Gennaro Gattuso (112-Rui Costa), Andrea Pirlo, Clarence Seedorf (85-Serginho) - Kaka - Hernan Crespo (85-Jon Dahl Tomasson), Andrij Szewczenko

Liverpool: Jerzy Dudek - Steve Finnan (46-Dietmar Hamann), Jamie Carragher, Sami Hyypia, Djimi Traore - Luis Garcia, Steven Gerrard, Xabi Alonso, John Arne Riise - Harry Kewell (23-Vladimir Smicer), Milan Baros (85-Djibril Cisse).

O zwycięstwie decydowały rzuty karne. Jako pierwszy podszedł do  piłki Serginho - spudłował. Hamann - trafił. W drugiej serii Dudek obronił strzał Andrei Pirlo. Djibril Cisse - pewny strzał i  Liverpool prowadził już 2:0. Tomasson wykorzystał jedenastkę jako pierwszy z graczy Milanu. Po chwili Dida obronił uderzenie Johna Arne Riise. Kaka doprowadził do remisu 2:2. Nie pomylił się Smicer i "The Reds" ponownie byli bliżej triumfu w Lidze Mistrzów. Dzieła dokończył polski bramkarz, który obronił uderzenie Szewczenki.

Na pierwszego gola prawie 70 tysięcy kibiców na stadionie w  Stambule czekało zaledwie 53 sekundy. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Paolo Maldini, który już po raz siódmy zagrał w finale rywalizacji o Puchar Europy, strzałem z powietrza nie dał szans Jerzemu Dudkowi.

Ten gol miał zasadniczy wpływ na przebieg spotkania w pierwszej połowie. Co prawda podopieczni trenera Rafaela Beniteza próbowali odrabiać straty, ale napotkali na doskonale zorganizowaną defensywę Milanu i nie potrafili poważniej zagrozić bramce rywali.

Najładniejszą akcję zespół angielski przeprowadził w 32. minucie, jednak strzał Hiszpana Luisa Garcii zza pola karnego był niecelny.

Z kolei królujący w środku pola Brazylijczyk Kaka i Andrea Pirlo raz po raz prostopadłymi podaniami uruchamiali duet napastników Milanu. W 39. minucie po składnej kontrze Argentyńczyk Hernan Crespo po zagraniu Ukraińca Andrija Szewczenki po raz drugi umieścił piłkę w bramce Liverpoolu. Warto podkreślić, że kilka sekund wcześniej piłkarze "The Reds" domagali się rzutu karnego za  rzekome zagranie ręką przez interweniującego wślizgiem w polu karnym Alessandro Nesty.

Jeszcze przed przerwą piłkarze Milanu zadali trzeci cios. Po  efektownym podaniu z głębi pola Kaki w sytuacji sam na sam z  Dudkiem znalazł się Crespo i technicznym strzałem pokonał polskiego bramkarza.

Dudek popisał się udaną interwencją sześć minut po przerwie, kiedy efektownie obronił uderzenie Szewczenki z rzutu wolnego. Ta  interwencja jakby odmieniła zespół angielski.

Między 54. a 60. minutą każdy atak piłkarzy Liverpoolu kończył się golem, a gracze Mediolanu sprawiali wrażenie kompletnie zaskoczonych wydarzeniami na boisku.

Najpierw po dośrodkowaniu z lewej strony boiska strzałem głową Didę pokonał Steven Gerrard. W 56. minucie koledzy Dudka strzelili drugiego gola - uderzeniem z pola karnego do siatki trafił Czech Vladimir Smicer.

W kolejnym ataku "The Reds" szarżującego w polu karnym Gerrada przewrócił Gennaro Gattuso i sędzia podyktował rzut karny. Wykonawcą był Xabi Alonso. Jego intencje wyczuł jednak Brazylijczyk Dida, jednak zdołał jedynie odbić piłkę przed siebie, a wobec dobitki Hiszpana był już bezradny.

W 70. minucie o dużym szczęściu może mówić Jerzy Dudek. Po jego błędzie bliski zdobycia czwartego gola dla Milanu był Kaka. Po  strzale Brazylijczyka piłkę z linii bramkowej zdołał wybić Francuz Djimi Traore.

Dwie minuty przed końcem regulaminowego czasu gry minimalnie niecelnym strzałem głową popisał się Holender Jaap Stam, ale 90 minut gry nie wystarczyło, by wyłonić triumfatora 50. finału Pucharu Europy.

W dziesiątej minucie pierwszej części dogrywki, po dalekim podaniu Brazylijczyka Serginho, w polu karnym Liverpoolu znalazł się Duńczyk Jon Dahl Tomasson, ale nie sięgnął piłki. Dwie minuty przed końcem dogrywki dwoma doskonałymi i instynktownymi interwencjami popisał się Dudek, który zdołał odbić dwa strzały Szewczenki z bliskiej odległości.

Dudek został trzecim polskim piłkarzem, po Zbigniewie Bońku i  Józefie Młynarczyku, który zdobył Puchar Europy.

*********************************************

Liverpool Footbal Club, zwycięzca tegorocznej edycji Ligi Mistrzów, 18-krotny mistrz Anglii, powstał w 1892 r. i od razu zarejestrowany został jako klub profesjonalny. Piłkarze angielskiego klubu pięciokrotnie triumfowali w rozgrywkach o  klubowy Puchar Europy (1977, 78, 81, 84, 2005).

Liverpool FC założył 15 marca 1892 r. John Houlding, właściciel tak znanego dziś stadionu Anfield Road. Stadion był użytkowany przez lokalnego rywala, Everton FC, ale po nieporozumieniach dotyczących wynajmowania, piłkarze Evertonu wynieśli się na  Goodison Park. Stadion kupił Houlding i stworzył własny klub.

Po "kwarantannie" w drugiej lidze, "The Reds" awansowali do  pierwszej ligi w sezonie 1893-94, a siedem lat później zdobyli mistrzostwo Anglii (1901). Kolejne tytuły mistrzowskie przypadły klubowi w l. 1906 i 1922 i 1923. Potem było różnie, a dopiero po  II wojnie światowej znowu (1947) byli najlepsi. Jednak już w 1954 r. spadli do drugiej ligi.

Przybycie do klubu, w grudniu 1959 r. Billa Shankly'ego zmieniło sytuację diametralnie. Shankly, niemal jak Napoleon, postawił sobie najwyższe cele. "Moim celem jest zbudowanie wielkiego Liverpoolu i każdy musi się temu podporządkować lub odejść" -  mówił. Pod kierunkiem tak ambitnego trenera Liverpool awansował do  I ligi, wywalczył trzy tytuły mistrza kraju, dwa Puchary Anglii i  zdobył w 1976 r. Puchar UEFA, pokonując Club Brugge (3:2 i 1:1).

Następcy Shankly'ego, Bobowi Paisleyowi nie pozostało nic innego, jak przewyższyć osiągnięcia poprzednika. Za jego czasów Liverpool wygrał sześć razy rozgrywki ligowe i trzy razy triumfował w  rozgrywkach Pucharu Europy, pierwszy raz w 1977 r. (3:1 z Borussią Moenchengladbach), drugi w 1978 r (1:0 z Club Brugge KV), trzeci raz w 1981 r. (1:0 z samym Realem Madryt). Dziełem kolejnego szkoleniowca Liverpoolu, Joe Fagana był tytuł mistrza Anglii już w  pierwszym roku jego pracy z zespołem, w 1984 r. i zwycięstwo w PE -  w finale nad AS Roma (1:1, rzuty karne 4:2).

Rok 1985 zapisał się żałobnymi literami w dziejach klubu, którego fani wszczęli bójki na brukselskim stadion Heysel, przed finałowym meczem PE z Juventusem Turyn. W wyniku tych zamieszek zginęło 39 osób, głównie włoskich kibiców. Mecz zakończył się przegraną 0:1 Liverpoolu. Angielskie kluby zawieszono na pięć lat w rozgrywkach o europejskie trofea. Pozostała im rywalizacja w kraju.

Liverpool, pod kierunkiem następnego trenera Kenny'ego Dalglisha (od 1985 r. grającego szkoleniowca) wygrał rozgrywki ligowe i o  Puchar Anglii w 1986 r. Do tych sukcesów piłkarze Dalglisha dodali dwa tytuły mistrzowskie w 1988 i 1990 r. W następnym Dalglish nagle zrezygnował z posady. Tę dobrą passę przyćmiła kolejna tragedia, gdy 96 kibiców klubu straciło życie, po zawaleniu się tarasowej trybuny podczas półfinałowego meczu o Puchar Anglii, na  stadionie w Hillsborough w Sheffield, 15 kwietnia 1989 r.

W ostatnich latach dominacja Manchesteru United usunęły w cień klub z portowego miasta. Odrodzenie Liverpoolu nastąpiło z chwilą przybycia do klubu francuskiego trenera Gerarda Houlliera, z  którym piłkarze zdobyli Puchar Ligi i Puchar Anglii, koronując te  dobre lata zwycięstwem w finale Pucharu UEFA-2001 nad Deportivo Alaves 5:4.

Obecnie trenerem Liverpoolu jest Rafael Benitez, a od września 2001 r. w bramce "The Reds" gra reprezentant Polski, Jerzy Dudek.

Najważniejsze sukcesy Liverpoolu:
Mistrz Anglii 18 razy (1901,1906, 22, 23, 47, 64, 66, 73, 76, 77, 79, 80, 82, 83, 94, 86, 88, 90).
Puchar Anglii (1965, 74, 86, 89, 92).
Puchar Ligi Angielskiej (7): 1981, 1982, 1983, 1984, 1995, 2001, 2003).
Puchar Europy: 1977, 78, 81, 84, 2005.
Puchar UEFA: 1973, 76, 2001.
Superpuchar Europy: 1977.
W rozgrywkach PE i LM Liverpool startował 15 razy; rozegrał 114 meczów; wygrał 65, zremisował 26, przegrał 23; bilans bramkowy 214- 94.
Stadion: Anfield Road (45 tys. miejsc)