Ukraina rozgromiła Saudyjczyków

4:0 wygrała Ukraina z Arabią Saudyjską w meczu grupy H mistrzostw świata w piłce nożnej.
Pierwsza bramka padła już w 4. minucie gry. Po rzucie rożnym wykonywanym przez Andrija Nesmacznego, do piłki dobiegł jego imiennik, Rusoł i strzelił, zaskakując saudyjskiego bramkarza, który przepuścił futbolówkę między nogami.

Po straconej bramce do akcji ruszyła drużyna z Azji, chcąc szybko doprowadzić do wyrównania; następne minuty na boisku należały do Saudyjczyków. Ukraińcy wytrzymali napór przeciwnika i stopniowo przeszli do ofensywy. Kilkakrotnie w dobrej sytuacji znaleźli się Andrij Szewczenko i Andrij Woronin. Wreszcie, w 36. minucie udało się strzelić gola Serhijowi Rebrowowi. Pomocnik ukraiński otrzymał piłkę na połowie rywali, przebiegł z nią kilka metrów, po czym zdecydował się na strzał. Broniący bramki saudyjskiej Mabrouk Zaid poślizgnął się i nie zdołał sparować uderzenia.

Trzecia bramka, podobnie jak pierwsza, padła zaraz po wejściu przeciwników na boisko. Kilkadziesiąt sekund po wznowieniu gry najlepszy snajper Ukrainy, Szewczenko, zwany "Szewą", wykorzystał podanie Maksima Kaliniczenki i z bliska pokonał bramkarza Arabii Saudyjskiej.

W 64. minucie Kaliniczenko trafił zza pola karnego w poprzeczkę, ale 20 minut później już się nie pomylił - po dokładnym podaniu Szewczenki ustalił na 4:0 wynik spotkania.

Mecz zdecydowanie należał do drużyny ukraińskiej. Zawodnicy z Azji gorzej czuli się na mokrym boisku. Ustępowali też Ukraińcom umiejętnościami technicznymi. Choć ambitnie dążyli do strzelenia choć honorowej bramki, to rywale tworzyli groźniejsze sytuacje.

Bramki: 0:1 Andrij Rusoł (4), 0:2 Serhij Rebrow (36), 0:3 Andrij Szewczenko (46), 0:4 Maksim Kaliniczenko (84).

Żółta kartka, Arabia Saudyjska: Ahmed Dokhi, Omar al-Ghamdi, Saud Khariri. Ukraina: Andrij Niesmaczny, Maksim Kaliniczenko, Wiaczesław Swiderski.

Sędzia: Graham Poll (Anglia).

Widzów 45 000.

Arabia Saudyjska: Mabrouk Zaid - Ahmed Dokhi (55. Abdul Aziz al- Khathran), Hussein Sulaimani, Hamad al-Montashari, Redha Tuker - Saud Khariri, Omar al-Ghamdi, Mohammed Noor (77. Sami al-Jaber), Mohammed Ameen (55. Malek al-Hawsawi), Khaled Aziz - Yasser al- Qahtani.

Ukraina: Oleksander Szowkowski - Andrij Rusoł, Andrij Niesmaczny, Wiaczesław Swiderski - Oleg Gusiew, Anatoli Tymoszcziuk, Oleg Szełajew, Maksim Kaliniczenko, Serhij Rebrow (71. Rusłan Rotan) - Andrij Szewczenko (86. Artiom Milewski), Andrij Woronin (79. Andrij Husin).