Kubot jak Fibak

Polski tenisista Łukasz Kubot jako pierwszy polski tenisista od 22 lat wystąpi w 1/16 wielkoszlemowego turnieju US Open. O awans do 1/8 finału zmierzy się z Rosjaninem Nikołajem Dawidienką, rozstawionym z numerem siódmym.
W 1984 roku na kortach ziemnych im. Rolanda Garrosa w Paryżu dokonał tego Wojtek Fibak, który przegrał wówczas z Węgrem Balazsem Taroczym.

W drugiej rundzie turnieju rozgrywanego na twardych kortach w Nowym Jorku (z pulą nagród 19,789 mln dol.) Kubot pokonał Noama Okuna z Izraela 7:6 (9-7), 6:4, 2:6, 2:6, 6:4. Już w pierwszej partii Polak pokazał siłę charakteru, bowiem przegrywał w nim 2:5, zanim doprowadził do tie-breaka, a następnie wygrał drugiego seta dzięki jednemu przełamaniu serwisu rywala. Dwa następne jednak okazały się szczęśliwe dla Okuna, zajmującego miejsce w trzeciej setce rankingu ATP. W decydującym secie Polak, sklasyfikowany na 138. miejscu na świecie, miał pierwszą piłkę meczową przy stanie 5:3, ale nie wykorzystał tej szansy, natomiast zakończył spotkanie przy drugim meczbolu w dziesiątym gemie.

W Nowym Jorku Kubot wygrał już piąty mecz, bowiem wcześniej do turnieju głównego przebijał się przez eliminacje, pokonując trzech rywali. Natomiast w pierwszej rundzie wyeliminował w pięciu setach Belga Kristofa Vliegena. Teraz Kubota czeka ciężkie zadanie, bowiem jego kolejny rywal - Dawidienko przed przyjazdem do Nowego Jorku triumfował w turnieju ATP na twardych kortach w New Haven. Z drugiej strony Rosjanin należy do czołowych specjalistów od gry na nawierzchni ziemnej, na której w sierpniu wygrał sopocki Orange Prokom Open. Natomiast swoje pierwsze zwycięstwo w karierze odniósł - także w Polsce - w 2002 roku, triumfując w szczecińskim challengerze Pekao Open.

Oprócz Kubota i Dawidienki awans do trzeciej rundy wywalczyli w piątek m.in.: lider obydwu rankingów ATP - Szwajcar Roger Federer, Amerykanin Rob Blake (5.) i Chilijczyk Fernando Gonzalez (10.). Federer, który wygrywał US Open w ostatnich dwóch sezonach, bez straty seta uporał się z Brytyjczykiem Timem Henmanem. W meczu o awans do 1/8 finału Szwajcar zmierzy się z Amerykaninem Vincentem Spadeą.

Oprócz Kubota w nowojorskiej imprezie występuje jeszcze trójka Polaków, ale wszyscy w grze podwójnej. W piątek do trzeciej rundy awansował debel Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski, natomiast Marta Domachowska z Chorwatką Jeleną Kostanic osiągnęła drugą rundę.

Fyrstenberg wystartował w US Open także w mikście, z Kolumbijką Cataliną Castano, ale zakończyli swój występ na pierwszej rundzie.