Zwycięstwo Polek bez awansu

Dodano:
Polskie siatkarki pokonała Dominikanę 3:2 (22:25, 25:23, 25:14, 13:24, 15:11) w ostatnim meczu grupy G turnieju Grand Prix rozgrywanego w Hongkongu. Wygrana Polek nie daje im jednak przepustki do turnieju finałowego w Tokio.
Zwycięstwem nad Dominikaną 3:2 Polki zakończyły udział w tegorocznej edycji Grand Prix. Mimo wygranej polskie siatkarki nie awansowały do turnieju finałowego, który w następny weekend odbędzie się w Tokio.Z finału wyeliminowały je wcześniejsze przegrane.

Polki, podobnie jak dzień wcześniej w meczu z Chinkami, do zwycięstwa potrzebowały pięć setów. O ile przeciwko Chinkom podopieczne Jerzego Matlaka pokazały się z bardzo dobrej strony, to z Dominikaną zagrały bardzo nierówno. Mecz stał na przeciętnym poziomie, a oba zespoły popełniły ogromną ilość błędów.

Pierwszy set Polki rozpoczęły bardzo ospale i zanosiło się na prawdziwy pogrom. Dopiero przy stanie 17:9 Milenę Sadurek-Mikołajczyk zastąpiła Izabela Bełcik i "biało-czerwone" systematycznie odrabiały straty. Po udanych atakach Anny Barańskiej Polki przegrywały już tylko 22:23, ale końcówka należała już do Dominikany.

Kolejne dwie partie przebiegały zdecydowanie pod dyktando Polek. W drugim secie dobra gra w bloku oraz mocne uderzenia Joanny Kaczor dały polskiej drużynie prowadzenie 18:12. Kłopoty rozpoczęły się, gdy na zagrywce stanęła Altagracia Mambru - po jej serwisach Dominikana zdobyła aż siedem punktów z rzędu. W końcówce nie pomyliły się Aleksandra Jagieło i Katarzyna Gajgał i Polska wyrównała stan rywalizacji.

Łatwa wygrana w trzecim secie znów uśpiła Polki, bo w kolejnej odsłonie role się odwróciły. "Złotka" w czwartej partii popełniły aż 17 błędów, a zmiany przeprowadzone przez Matlaka nie zmieniły sytuacji na boisku.

Tie-break początkowo układał się po myśli siatkarek Dominikany, które wygrywały 8:6. Po chwili było już 12:10 po udanych akcjach Jagieło i dwóch błędach rywalek. W końcówce skutecznie zaatakowała najlepsza na boisku Kaczor, a decydujący punkt zdobyła Dorota Pykosz.

Polska: Milena Sadurek-Mikołajczyk, Katarzyna Gajgał, Dorota Pykosz, Anna Barańska, Anna Woźniakowska, Joanna Kaczor, Paulina Maj (libero) oraz Izabela Bełcik, Aleksandra Jagieło, Klaudia Kaczorowska, Eleonora Dziękiewicz.

Dominikana: Niverka Marte, Elisa Eve, Bethania de la Cruz, Milagros Cabral, Mambru Altagracia, Annerys Vargas, Beanda Castillo (libero) oraz Carmen Caso, Carla Echenique, Dahiana Burgos.