Przywódca serbskich chuliganów skazany

Dodano:
(fot. Forum)
Ivan Bogdanov, przywódca serbskich chuliganów, którzy 12 października w Genui uniemożliwili rozegranie eliminacyjnego meczu piłkarskich mistrzostw Europy 2012 Włochy - Serbia, został skazany na trzy lata i trzy miesiące pozbawienia wolności.
Wraz z Bogdanovem wyroki, ale w niższym wymiarze, w Genui usłyszało jeszcze trzech pseudokibiców. Cała czwórka ostatnie miesiące spędziła we włoskim areszcie. Feralnego dnia Serbowie zarzucili boisko racami i świecami dymnymi. Decyzję o przerwaniu meczu po zaledwie siedmiu minutach podjęli wspólnie szkocki sędzia Craig Thomson i delegat UEFA Dawid Petriaszwili z  Gruzji. Już przed spotkaniem przybysze z Bałkanów starli się z policją, co  spowodowało opóźnienie rozpoczęcia gry o 40 minut. Serbska policja aresztowała na granicy 19 pseudokibiców, którzy wracali z przerwanego meczu.

Pod koniec października Europejska Unia Piłkarska (UEFA) postanowiła, że przerwany mecz zostanie zweryfikowany jako walkower 3:0 na korzyść gospodarzy, czyli Włoch. Poza tym reprezentacja Serbii została ukarana jednym spotkaniem bez udziału publiczności. Nałożono również kary finansowe dla obu federacji.