Ludzie uciekają. Tak źle nie było od 15 lat
"Ciężar spada na najbiedniejszych"
"Lęk przed spodziewanym napływem uchodźców w krajach uprzemysłowionych jest rozdęty lub mylony z kwestiami migracyjnymi" - stwierdza w oświadczeniu komisarz ds. uchodźców Antonio Guterres. "Jednocześnie to na barki najbiedniejszych krajów świata spada ten ciężar" - dodał Guterres. Kraje najbiedniejsze goszczą ogromne rzesze uchodźców, tak w kategoriach absolutnych, jak i w stosunku do wielkości ich gospodarek - wynika z raportu "Trendy globalne 2010". Dzieci do lat 18 stanowią nieco więcej niż połowę całej liczby uchodźców.
Najwięcej uciekinierów to Afgańczycy
Najwięcej uchodźców goszczą Pakistan, Iran i Syria - odpowiednio 1,9 mln, 1,1 mln i 1 mln. Największą grupą uchodźców są Afgańczycy - 3 mln ludzi, z których część opuściła kraj lata temu - a po nich plasują się Irakijczycy, Somalijczycy i Kongijczycy - z krajów od lat pogrążonych w konfliktach.
- Przyczyny uchodźstwa nie znikną. Jak dotąd w tym roku widzieliśmy konflikty w Afryce Północnej, na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Syrii, Sudanie i innych miejscach na świecie, które zmuszają ludzi do ucieczki przed niebezpieczeństwami - powiedział zastępca komisarza Alexander Aleinikoff. Jego zdaniem mamy do czynienia z "nierówną dystrybucją uchodźców" i "czasem wydaje się, że najgłośniejsze obiekcje zgłaszają kraje, które nie dźwigają wcale największego ciężaru".
1,6 mln uchodźców w Europie
Tysiące uciekinierów z krajów Afryki Północnej zmierzają w ostatnich miesiącach na zdezelowanych statkach do Włoch, co doprowadziło do kryzysu imigracyjnego na Lampedusie. W pierwszym kwartale tego roku Włochy wyprzedziły Grecję jako kraj będący główną bramą do Unii Europejskiej dla nielegalnych imigrantów - podano w zeszłym tygodniu. W Europie pod koniec 2010 roku było według UNHCR 1,6 mln uchodźców, o 40,7 tys. mniej niż w roku poprzednim, głównie dzięki rejestracji i weryfikacji prowadzonej na Bałkanach.
UNHCR założono 60 lat temu, by pomogła 2,1 mln uchodźców po II wojnie światowej. W Azji znajdują się 4 mln uchodźców, w Afryce 2,1 mln, na Bliskim Wschodzie jest ich blisko 7 mln, a w obu Amerykach 800 tys. Około 100 tys. uchodźców, którzy nie mogą wrócić do domów ani dostać azylu w pierwszym kraju, osiedliło się w zeszłym roku w 22 krajach, z czego ponad 70 tys. w USA.
zew, PAP