Czesi wygrywają z Grecją 2:1 i awansują na drugie miejsce w grupie!

Czesi wygrywają z Grecją 2:1 i awansują na drugie miejsce w grupie!

Vaclav Pilar cieszy się ze zdobytej bramki (fot. PAP/EPA/ARMANDO BABANI)
Reprezentacja Czech wygrała z Grecją 2:1 w trzecim meczu grupy A. Zadecydowało pierwsze sześć minut - w trzeciej minucie spotkania bramkę dla Czechów zdobył Jiracek, a już trzy minuty później Greków dobił Pilar. Honorową bramkę dla reprezentacji Grecji zdobył w 53 minucie Gekas, który wszedł na boisko po przerwie. Dzięki zwycięstwu Czesi przynajmniej do końca meczu Polska - Rosja będą zajmować drugie miejsce w grupie z dorobkiem trzech punktów.
Czesi rozpoczęli spotkanie w najlepszy możliwy sposób i wykorzystali już swoją pierwszą akcję w meczu. Jiracek dostał świetne prostopadłe podanie od Hubschmana za linię obrony i sam na sam bez problemu pokonał Chalkiasa już w trzeciej minucie spotkania! Grecy nie zdążyli się jeszcze otrząsnąć po stracie pierwszej bramki, kiedy drużyna Michala Bileka zadała drugi cios - w szóstej minucie drugą bramkę zdobył Pilar, który wykorzystał doskonałe podanie od wbiegającego prawą stroną Selassie i z pięciu metrów wepchnął piłkę do siatki Greków. Po pierwszych dziesięciu minutach - jakże zabójczych dla Greków - tempo meczu spadło. Obie drużyny skupiły się na walce w środku pola. Co ważne, Grecy nie potrafili sobie wypracować żadnej przekonującej sytuacji. Na dodatek nadal prześladował ich pech - tak jak w meczu z Polską, już w pierwszej połowie trener Fernando Santos musiał dokonać wymuszonej zmiany. Boisko opuścił kontuzjowany Chalkias, a zastąpił go między słupkami Sifakis. Pomimo trudności, pod koniec pierwszej połowy zawodnicy z Hellady zaczęli się rozkręcać. W 39. minucie w siatce Czechów piłkę umieścił po strzale głową Fotakis. Sędzia uznał jednak, że zawodnik był na spalonym.

W drugiej połowie na boisko wszedł Theofanis Gekas. Tak jak w meczu z Polską, trener Greków miał nosa do zmian. Gekas szybko odwdzięczył się za zaufanie i w 53. minucie umieścił piłkę w bramce Czechów. Trzeba jednak przyznać, że nie strzeliłby gola, gdyby nie kuriozalny błąd Cecha - bramkarz Chelsea wypuścił z rąk banalną piłkę, która upadła tuż pod nogami właśnie Gekasa. Napastnik bez problemu trafił do pustej bramki. Czesi po utracie gola - tak jak Polacy - kompletnie się pogubili. Na swoje szczęście mieli jednak dwie bramki przewagi po pierwszej połowie. Grecy - choć atakowali - nie zdołali zdobyć wyrównującego gola. Dzięki wygranej reprezentacja Czech awansowała na drugie miejsce w grupie A. Utrzyma je przynajmniej do końca spotkania Polska - Rosja.

Zapis naszej relacji:

93 min.
Koniec! Czechom udało się dowieźć korzystny wynik do końca. Dzięki wygranej Czesi awansują na drugie miejsce w grupie A.

90 min.
Z boiska schodzi Kolar. Zmienia go Frantisek Rajtoral.

88 min.
Czesi wywalczyli sobie rzut rożny. Grają jednak wybitnie na czas - przy kornerze krótko rozegrali piłkę i w ogóle nie ruszali się z narożnika boiska.

84 min.
Grekom nie sposób odmówić ambicji - starają się jak mogą. Czesi jednak wyraźnie odbudowali się po chaosie, który dotknął ich drużynę po stracie bramki.

81 min.
Szarża Pilara lewą stroną boiska. Czech jednak rozpędził się za bardzo - piłka uciekła mu za linię końcową.

80 min.
Grecy zamykają Czechów w polu karnym. Dośrodkowania zawodników z Hellady są jednak słabe - Grekom ewidentnie brakuje wykończenia.

76 min.
Kwadrans do końca spotkania. Grecy nie zważają na to i swoje ataki konstruują bardzo cierpliwie. Na razie jednak Czesi się bronią. Tempo meczu również nieco spadło w porównaniu z początkiem drugiej odsłony.

71 min.
Kostas
Mitroglou zmienia Fortounisa.

69 min.
Rzut rożny dla Greków -
obrońcy Czechów w ostatniej chwili wybili piłkę wrzuconą przez Karagounisa. Zawodnicy z Hellady przejęli inicjatywę po zdobyciu bramki, a Czesi tylko się bronią.

66. min.
Sędzia bez oporu sięga po żółty kartonik - teraz ogląda go Kolar.

64 min.
Zmiana: niewidoczny Baros schodzi, a zastępuje go Tomas Pekhart.

63 min.
Samaras chciał wymusić faul w okolicach pola karnego Czechów. Robił to jednak tak fatalnie, że piłka wyleciała poza boisko bez reakcji arbitra.

60 min.
Dośrodkowanie Karagounisa z rzutu wolnego. Cech z ledwością piąstkuje. Po chwili piłka ląduje pod nogami Papadopoulosa, którego strzał jest w ostatniej chwili zablokowany. Czesi gubią się w drugiej połowie jak Polacy w meczu z Grekami.

57 min.
Następny żółty kartonik - teraz dla Dimitrisa Salpingidisa.

56 min.
Żółtą kartkę otrzymuje Kyriakos Papadopoulos.

53 min. GOOOL! Gekas!
Znowu doskonała zmiana trenera Fernando Santosa. Niesamowity klops Petra Cecha - bramkarz Chelsea Londyn wypuścił z rąk banalną piłkę, która upadła tuż pod nogami Gekasa.  Napastnik bez problemu umieścił piłkę w pustej bramce.

50 min.
Grecy w drugiej połowie atakują większą ilością graczy. Na razie jednak ich ataki nie stanowią żadnego zagrożenia dla bramki Cecha.

46 min.
Gramy. Mamy na boisku dwie zmiany:  Daniel Kolar wchodzi za Rosickiego, a Theofanis Gekas zagra zamiast Fotakisa.

II połowa:

45+1 min.
Koniec pierwszej połowy. Do Wrocławia wracamy za kwadrans.

45 min.
Sędzia przedłuża pierwszą połowę o minutę.

44 min.
Grecy ewidentnie rozkręcają się - czyżby zanosiło się na podobny scenariusz jak w meczu z Polską?

42 min.
Jiracek strzela z ostrego kąta - wysoko ponad bramką.

39 min.
Gool? Jednak nie ma! Piłka po uderzeniu głową Fotakisa wpadła do siatki, ale sędzia uznał, że był spalony.

37 min.
Salpingidis nie gra tak dobrze jak z Polakami - napastnik Greków cały czas jest na spalonym - sędzia odgwizdał je już trzy razy.

36 min.
I następna kartka - teraz dla Jiracka. Pomocnik faulował Maniatisa.

34 min.
Żółta kartka dla Torosidisa.

32 min.
Salpingidis szuka swojej okazji - jest jednak na spalonym.

28 min.
Rosicky sprawdza formę Sifakisa strzałem po ziemi z około 25 metrów. Sifakis sobie poradził - ale miał duże kłopoty z obroną.

26 min.
Żółta kartka dla Rosickiego. Zawodnik podniósł nogę zdecydowanie za wysoko i kopnął w głowę jednego z Greków.

22 min.
Zmiana w greckiej drużynie. Schodzi... bramkarz Greków - Chalkias. Zmienia go Michalis Sifakis. Tak jak w meczu z Polską, Grecy cierpią z powodu kontuzji już w pierwszej połowie.

18 min.
Kolejny fatalny rzut wolny w wykonaniu Greków - tym razem okazję zmarnował Holebas.

16 min.
Pierwszy rzut rożny w meczu dla Czechów. Dośrodkowuje Rosicky, ale Chalkias - choć z problemami - łapie piłkę.

14 min.
Dośrodkowanie Karagounisa z rzutu wolnego - Grecy jednak na razie podczas Euro 2012 wykonują stałe fragmenty gry fatalnie.

9 min. Grecy są oszołomieni skutecznością Czechów i mają problemy z pozbieraniem się. Na razie pachnie trzecią bramką dla naszych sąsiadów.

6 min. NOKAUT! DWA DO ZERA DLA CZECHÓW! Zdobywcą bramki Pilar, który wykorzystał doskonałe podanie od Selassie i z pięciu metrów wepchnął piłkę do siatki!

3 min. GOOOL! JIRACEK!
Najszybciej strzelona bramka na Euro 2012! Pomocnik dostał świetne prostopadłe podanie
od Hubschmana za linię obrony i sam na sam bez problemu pokonał Chalkiasa!

0 min.
Sędzia rozpoczyna trzecie spotkanie w grupie A!

Składy:

Grecja:
Kostas Chalkias (22. Michalis Sifakis) - Vasilis Torosidis, Kyriakos Papadopoulos, Kostas Katsouranis, Jose Holebas - Giorgos Fotakis (
46. Theofanis Gekas), Giannis Maniatis, Giorgos Karagounis - Dimitris Salpingidis, Giorgos Samaras, Kostas Fortounis (71. Kostas Mitroglou)

Czechy: Petr Cech - Theodor Gebre Selassie, Michal Kadlec, Tomas Sivok, David Limbersky - Jaroslav Plasil, Tomas Hubschman - Petr Jiracek, Tomas Rosicky (46.
Daniel Kolar, 90. Frantisek Rajtoral), Vaclav Pilar - Milan Baros (64. Tomas Pekhart)

Przed meczem:

W swoich pierwszych meczach w turnieju obie reprezentacje zagrały poniżej oczekiwań swoich kibiców. Grecy zremisowali z naszą kadrą, ale podobnie jak Polacy, greccy kibice obiecywali sobie po tym spotkaniu trzy punkty. Czesi z kolei zagrali z Rosjanami całkiem niezłe spotkanie, ale dobra gra - zwłaszcza w pierwszej połowie - pozwoliła im... przegrać 1:4 ze świetnie dysponowaną Sborną.

Przed drugą kolejką spotkań więcej problemów ma reprezentacja Grecji. Drużyna znana ze swojej żelaznej obrony rozsypała się - z defensywy Greków wypadła bowiem para stoperów: Avraam Papadopoulos i Sokratis Papastathopoulos. Pierwszy z nich odniósł kontuzję na początku meczu z Polakami, a drugi nie zagra z Czechami z powodu czerwonej kartki, która otrzymał podczas tego samego spotkania. Zawodnicy, którzy ich zastąpią, nie mają takiego doświadczenia.

Czesi po spotkaniu z Grecją obiecują sobie dużo - dominuje przekonanie, że gorzej niż z Rosjanami w obronie zagrać już nie mogą i po prostu odbiją się od dna. Czy tak się stanie? Z punktu widzenia Polski najkorzystniejsze rezultaty w tym spotkaniu to remis bądź zwycięstwo właśnie kadry narodowej Czech. W takim wypadku jeżeli założymy, że Rosjanie wygrają wszystkie mecze w grupie - a więc również z Polską i Grecją - to właśnie z naszymi południowymi sąsiadami zagramy w ostatnim grupowym meczu o awans do fazy pucharowej.