Torres pogrążył Barcelonę! Chelsea w finale Ligi Mistrzów!

Torres pogrążył Barcelonę! Chelsea w finale Ligi Mistrzów!

Messi nie zdołał pokonać Petra Cecha nawet z rzutu karnego (fot. EPA/ALBERTO ESTEVEZ/PAP)
Sensacja na Camp Nou! Chelsea, grając od 37 minuty w dziesiątkę zdołała zremisować z Dumą Katalonii 2:2 - i to drużyna z Londynu, a nie faworyzowani Katalończycy, zagra w finale Ligi Mistrzów. Bramkę, która pozbawiła kibiców Barcelony wszelkich złudzeń, zdobył w 90 minucie meczu Hiszpan Fernando Torres. Wcześniej, przy stanie 2:1 dla Barcelony, rzutu karnego nie wykorzystał Lionel Messi.
 Zawodnicy FC Barcelony od początku spotkania osiągnęli sporą przewagę. Chelsea Londyn, która próbowała w pierwszych minutach spotkania przejąć inicjatywę, szybko została zepchnięta do głębokiej defensywy. Obrona Londyńczyków nie była jednak w tym spotkaniu tak skuteczna jak na Stamford Bridge. W 35 minucie spotkania wynik otworzył Sergio Busquets, który po dośrodkowaniu wzdłuż bramki Petra Cecha dostawił nogę i umieścił piłkę w siatce. Dwumecz zaczął się w tym momencie od nowa, ale już dwie minuty później wydawało się, że Chelsea nie ma czego w tym spotkaniu szukać - John Terry otrzymał czerwoną kartkę za bezsensowny faul na Alexisie Sanchezie. W 44. minucie osłabioną Chelsea dobił Andres Iniesta, który wykorzystał świetne podanie Messiego i pokonał Petra Cecha precyzyjnym strzałem. W tym momencie piłkarze z Katalonii uwierzyli jednak chyba, że finał Ligi Mistrzów już im nie ucieknie, a tymczasem... bramkę zdobyła Chelsea. Po kontrze Anglików Valdesa pokonał Ramires - zawodnik wykorzystał doskonałe podanie Lamparda i efektownym lobem pokonał bezradnego bramkarza Dumy Katalonii.

Druga połowa rozpoczęła się od huraganowych ataków Katalończyków. Ich starania szybko przyniosły efekt - w 48. minucie Drogba bezsensownie sfaulował w polu karnym Fabregasa, a arbiter główny po krótkiej konsultacji z liniowym wskazał na punkt oddalony jedenaście metrów od bramki. Do piłki podszedł - niezawodny w takich sytuacjach - Messi, który w tym meczu jednak zawiódł - jego strzał z karnego wylądował na poprzeczce. Od tego momentu, pomimo ciągłego oblężenia bramki Anglików, Blaugrana miała poważne problemy z wypracowaniem sobie dogodnej sytuacji. Dopiero w 81. minucie Katalończycy przeprowadzili składną akcję - na tyle dobrą, że Alexis Sanchez skierował piłkę do siatki. Futbolówkę podał mu jednak Dani Alves, który wcześniej był na spalonym - gol nie został więc uznany. Już dwie minuty później doskonały strzał oddał Messi - tym razem Argentyńczyk trafił jednak w słupek. Fatum wiszące nad Messim trwa - Argentyńczyk jeszcze nigdy nie strzelił bramki drużynie Chelsea.

Barcelona z minuty na minutę - zdając sobie sprawę z upływającego czasu - coraz odważniej atakowała bramkę Cecha. A to stwarzało Chelsea okazję do kontrataków. W 91 minucie obrońcy Chelsea wykopali piłkę daleko poza własne pole karne. Doskoczył do niej Torres, który następnie przebiegł z futbolówką pół boiska, efektownie minął Valdesa i skierował piłkę do siatki. To był koniec nadziei kibiców Barcelony na finał Ligi Mistrzów - do Monachium pojadą piłkarze Chelsea rywalem których będzie zwycięzca drugiego półfinału LM pomiędzy Realem Madryt, a Bayernem Monachium.

Przebieg meczu minuta po minucie:

93 min. - KONIEC! Barcelona nie wygra Ligi Mistrzów po raz drugi z rzędu. To Chelsea jedzie do Monachium!

91 min. - Kibice na Camp Nou nie wierzą w to co widzą - zamiast 3:1 na tablicy świetlnej pojawia się wynik 2:2. Dumę Katalonii pogrąża Fernando Torres, który po przebiegnięciu połowy boiska efektownie przedryblował Valdesa i skierował piłkę do  siatki! Nikt nie odbierze już Chelsea awansu do finału Ligi Mistrzów!

90 min. - Potężny strzał z dystansu Mascherano - Cech zdołał jednak wybić piłkę na rzut rożny.

89 min. - Meireles dostaje żółtą kartkę. Jeżeli Chelsea awansuje - ten zawodnik w finale nie zagra.

83 min. - Messi nie ma dziś szczęścia - z rzutu karnego trafił w poprzeczkę a teraz - po strzale z ok. 18 metrów - trafia w słupek.

81 min. - Gol? Nie! Alexis Sanchez trafia do bramki Petra Cecha, ale sędzia odgwizduje spalonego.

79 min. - Ostatnia zmiana w Chelsea - Fernando Torres zastępuje Didiera Drogbę. Torres, jeszcze jako zawodnik Atletico Madryt, siedmiokrotnie pokonywał bramkarza Barcelony.

77 min. - Barcelona ma problem - jeśli wynik się nie zmieni to za 13 minut Duma Katalonii rozstanie się z Ligą Mistrzów. Mimo wyraźnej przewagi gospodarze nie potrafią sforsować obrony Londyńczyków.

74 min. - Seidou Keita zmienia Fabregasa.

72 min. - Frank Lampard niczym Messi... też otrzymał żółtą kartkę.

71 min. - Żółta kartka dla Messiego za faul taktyczny. Chelsea - mimo grania w osłabieniu - broni się bardzo skutecznie.

67 min. - Zmiana w Barcelonie. Tello zastąpił Cuencę.

62 min. - Przed znakomitą okazją stanął Isaac Cuenca! Młody zawodnik Barcelony z najbliższej odległości trafia jednak w Cecha.

59 min. - Żółta kartka dla Cecha za grę na czas - bramkarz Chelsea nie spieszył się z wprowadzeniem piłki do gry.

57 min. - Zmiana w Chelsea - boisko opuszcza Juan Mata, a na placu gry pojawia się Salomon Kalou.

56 min. - Drogba strzela... z połowy boiska. Valdes broni - z problemami.

54 min. - Barcelona nie zamierza kapitulować - po świetnym dośrodkowaniu Alvesa Sanchez strzela głową w boczną siatkę.

49 min. - Coś nieprawdopodobnego - Messi z rzutu karnego trafia w poprzeczkę! Argentyńczyk jeszcze nigdy nie strzelił bramki w meczu z Chelsea - i wciąż nie jest w stanie tego dokonać!

48 min. - Karny dla Barcelony! Drogba przewrócił w polu karnym Fabregasa!

47 min. - Pierwsza doskonała okazja dla Barcelony w drugiej połowie. Strzał Iniesty został jednak zablokowany.

46 min. - Gramy!

45+2 min. - Sędzia kończy pierwszą połowę. Katalończycy tak jak w meczu z Realem szybko tracą bramkę po strzeleniu gola.

45+1 min. - GOOOOL! 2:1! Ramires! Zawodnicy FC Barcelony zdecydowanie zbyt szybko poczuli się finalistami Ligi Mistrzów. Po szybkiej kontrze Lamparda piłka trafia do  rozpędzonego Ramiresa, który efektownym lobem pokonuje bezradnego Valdesa. Chelsea znów jest bliżej finału LM!

44 min.GOOOOL! 2:0! Barcelona pozbawia Chelsea złudzeń. A wszystko zaczyna się od szybkiej kontry Messiego, który wystawia piłkę Inieście. Hiszpan strzela po ziemi - i piłka ląduje w siatce Cecha.

37 min. - Dramat Chelsea! John Terry otrzymuje czerwoną kartkę za zupełnie niepotrzebny atak z tyłu na Sancheza, który w momencie faulu nawet nie miał przy nodze piłki!

35 min. - GOOOOL! Barcelona odrobiła straty z Londynu! Busquets! Pomocnik Barcelony dostawił tylko nogę - i w ten sposób wykorzystał świetne zagranie wzdłuż bramki. Walka o finał Ligi Mistrzów zaczyna się od nowa!

32 min. - Żółta kartka dla Mikela.

31 min. - Strzał Iniesty z dystansu - bardzo niecelny. Katalończycy atakują trochę tak, jakby rozgrywali mecz piłki ręcznej - rozgrywają piłkę dookoła pola karnego Chelsea, po czym przyspieszają i próbują znaleźć drogę do bramki Cecha. Na razie jednak czynią to nieskutecznie.

26 min. - Zmiana w drużynie Barcelony - Daniel Alves zmienia Pique, który po nieszczęśliwym upadku nie jest w stanie kontynuować gry.

25 min. - Camp Nou zamarło - Drogba wygrywa pojedynek z Pique i dochodzi do sytuacji strzeleckiej. Kąt jest jednak tak ostry, że zawodnik Chelsea trafia w boczną siatkę. A przez chwilę wydawało się, że będziemy mieli powtórkę ze Stamford Bridge...

22 min. - Kolejny atak Barcelony. Mascherano potężnie strzela zza pola karnego - piłka przelatuje minimalnie ponad bramką.

20 min. - Na razie Barcelona jest nieskuteczna jak w pierwszym spotkaniu! Gospodarze "rozklepali" obronę Chelsea, dzięki czemu Messi doszedł do sytuacji strzeleckiej i przymierzył z około dziesięciu metrów, ale Cech instynktownie obronił to uderzenie.

16 min. - Po starciu w polu karnym FC Barcelony na murawę upadło aż trzech piłkarzy: Drogba, Valdes i Pique. Stoper Katalończyków ucierpiał zdecydowanie najbardziej.

13 min. - Pierwsza zmiana w drużynie Chelsea. Jose Bosingwa zastępuje kontuzjowanego Cahilla.

12 min. - Na początku meczu wydawało się, że Chelsea będzie szukała szansy na zdobycie bramki, ale po niecałym kwadransie nie sposób nie zauważyć, że piłkarze z Londynu cofają się głęboko i koncentrują się na tym, by nie stracić gola.

6 min. - Znów gorąco pod bramką Chelsea. Po krótkim rajdzie Messi zagrał piłkę do Sancheza. Chilijski napastnik dochodził już do sytuacji strzeleckiej, ale obrońcy Chelsea zdołali wyłuskać mu piłkę.

3 min. - Wszystko wraca do normy - klepka Messiego z  Sanchezem, Chilijczyk zagrał piłkę w pole karne, a Argentyńczyk huknął w  boczną siatkę. Barcelona chce jak najszybciej odrobić straty ze Stamford Bridge.

1 min.Chelsea miała pierwszą okazję do zdobycia bramki w 17 sekundzie! Cole z lewej strony boiska zagrał w pole karne, ale Valdes w ostatniej chwili ubiegł Ramiresa. Zapachniało sensacją!

0 min. - Gramy!

Składy:

Barcelona: Victor Valdes; Gerard Pique (26. Daniel Alves), Javier Mascherano; Carles Puyol; Xavi Hernandez, Sergio Busquets (gol), Andres Iniesta (gol), Cesc Fabregas (74. Seidou Keita), Isaac Cuenca (67. Tello); Lionel Messi (żółta kartka), Alexis Sanchez.

Chelsea: Petr Cech; Branislav Ivanovic, Gary Cahill (13. Jose Bosingwa), John Terry (czerwona kartka), Ashley Cole; Raul Meireles, John Obi Mikel, Frank Lampard (żółta kartka); Ramires (gol), Didier Drogba (79. Fernando Torres), Juan Mata (57. Salomon Kalou).

Przed meczem:

Drużyna z Katalonii w ciągu ostatniego tygodnia poniosła dwie porażki z rzędu - mało kto pamięta kiedy poprzedni raz taka sytuacja przydarzyła się drużynie z Barcelony. Mało tego - przegrana z Realem Madryt na Camp Nou w praktyce pozbawiła Barcelonę szans na czwarty z kolei tytuł mistrza Hiszpanii - choć przed rozpoczęciem sezonu wydawało się, że na Leo Messiego i spółkę nie będzie w tym roku mocnych. Jeśli więc sezon 2011/2012 nie ma zakończyć się dla Dumy Katalonii kompletną klapą - w rewanżowym meczu z Chelsea Barcelona musi odrobić straty i wyrzucić za burtę "The Blues", aby przegrane mistrzostwo Hiszpanii móc osłodzić sobie kolejnym tryumfem w Lidze Mistrzów. Sukces byłby tym większy, że dotychczas żadna drużyna w historii nie wygrała Ligi Mistrzów dwa razy z rzędu - ostatni raz szansę na to miał Manchester United w 2009 roku - ale "Czerwone Diabły" przegrały wówczas w finale... z Barceloną.

Piłkarze Chelsea nie mieli tak wyczerpującego weekendu jak Katalończycy, choć również rozgrywali prestiżowe derby - z Arsenalem (mecz zakończył się bezbramkowym remisem). Stawka tego meczu była jednak znacznie mniejsza niż ta, o którą grały Barcelona i Real - od dłuższego czasu było bowiem wiadomo, że drużyna trenowana przez Roberto Di Matteo nie zdobędzie w tym sezonie mistrzostwa Anglii. Zawodnicy Chelsea mogli więc oszczędzać siły na mecz z Barceloną - a dodatkową zachętę do walki na Camp Nou dał im właściciel londyńskiego klubu - Roman Abramowicz. Jeszcze przed pierwszym meczem z FC Barceloną Rosjanin obiecywał swoim zawodnikiem milion funtów do podziału za zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Obecnie ta suma zwiększyła się do - bagatela - 10 milionów.