Szczypiornistki z Czarnogóry zapewniły swojej ojczyźnie pierwszy medal olimpijski w historii

Szczypiornistki z Czarnogóry zapewniły swojej ojczyźnie pierwszy medal olimpijski w historii

Czarnogóra w finale! Będzie pierwszy w historii medal olimpijski! (fot. EPA/SRDJAN SUKI/PAP)
Norwegia zmierzy się z Czarnogórą w sobotnim finale turnieju piłkarek ręcznych igrzysk w Londynie. Mistrzynie olimpijskie z Pekinu pokonały w półfinale Koreanki 31:15, a ekipa z Bałkanów pokonała Hiszpanię 27:26.
Norweżki, mistrzynie świata i Europy, nie miały większych kłopotów z pokonaniem Azjatek - już do przerwy prowadziły różnicą trzech goli. W 45. minucie powiększyły przewagę do sześciu trafień i mecz był praktycznie rozstrzygnięty. Najwięcej bramek dla Norwegii - osiem - uzyskała Heidi Loke 8, a wśród rywalek najskuteczniejsza była Han Na Gwon - z siedmioma golami.

Znacznie bardziej zacięty był drugi półfinał, w którym historyczny sukces osiągnęły Czarnogórzanki. Końcowy wynik nie do końca oddaje przebieg meczu, gdyż niedawne rywalki Polek w eliminacjach mistrzostw Europy dwie i pół minuty przed końcem gry prowadziły różnicą czterech bramek (27:23). Dziewięć goli dla triumfatorek zdobyła Katarina Bulatovic. Wśród Hiszpanek wyróżniła się Nely Alberto Francisca - sześć.

Reprezentantki Czarnogóry awansując do finału zapewniły swojemu krajowi pierwszy w historii medal olimpijski.