Liga Światowa: Polacy pokonują Brazylię 3:2!

Czy Polacy wygrają z Brazylijczykami po raz pierwszy od dziesięciu lat w meczu o punkty? (fot. ŁUKASZ GROCHALA/CYFRASPORT/NEWSPIX.PL) Źródło:Newspix.pl
Reprezentacja Polski pokonała (25:22, 27:25, 25:27, 22:25, 15:12) Brazylię w swoim pierwszym spotkaniu w tegorocznej edycji Ligi Światowej. Polacy spotkanie mogli rozstrzygnąć już w trzech setach - jednak przy stanie 2:0 nasza reprezentacja nie potrafiła wykorzystać dwóch piłek meczowych i dała drużynie Canarinhos wygrać najpierw trzeciego, a później czwartego seta. W tie-breaku biało-czerwonym udało się jednak podnieść z kolan. To pierwsze od dziesięciu lat zwycięstwo naszej reprezentacji w meczu o punkty z mistrzami świata.
Polacy zaczęli spotkanie bardzo nerwowo. Z kolei Brazylijczycy od początku spotkania przeważali i nie oddawali naszym zawodnikom prowadzenia. Starania polskiej drużyny o wyrównanie przyniosły efekt dopiero pod koniec pierwszego seta. Polakom udało się - po raz pierwszy w secie - wyrównać przy stanie 21:21. Świetna końcówka w połączeniu z błędami Brazylijczyków dała Polakom zwycięstwo 25:22. Drugi set wyglądał bardzo podobnie do pierwszego - choć z początku obie drużyny miały tę samą ilość punktów, Brazylijczykom w końcu udało się uciec Polakom i doprowadzić do wyniku 14:10. Pogoń Polaków ponownie przyniosła efekt - nasi zawodnicy doprowadzili do remisu przy stanie 19:19. Tak jak w pierwszym secie, pod koniec drugiego znowu Polacy byli lepsi. Tym razem jednak nasza kadra potrzebowała aż dwóch piłek setowych, aby wygrać. Set zakończył się z wynikiem 27:25.

Trzeci set to - przynajmniej z początku - popis gry Polaków. Reprezentacja Polski osiągnęła w nim nawet czteropunktową przewagę. Niestety, mnożące się błędy pozwoliły drużynie Canarinhos najpierw dogonić naszą reprezentację, a później ją pokonać. Polacy nie wytrzymali nerwowo i - pomimo dwóch piłek meczowych - przegrali 25:27. Do czwartej odsłony spotkania zawodnicy Andrea Anastasiego przystąpili wyraźnie podłamani, a z kolei Brazylijczycy uwierzyli, że mogą jeszcze wygrać to spotkanie. Polacy byli nieskuteczni i mieli problemy zwłaszcza z blokowaniem ataków siatkarzy z Ameryki Południowej. Czwarty set zakończył się wynikiem 22:25 dla Brazylijczyków.

W tie-breaku Polacy zgotowali swoim kibicom prawdziwy horror. Nasza kadra początkowo grała pewnie i bez kompleksów, dzięki czemu osiągnęła aż sześciopunktową przewagę (9:3). W tym momencie jednak polscy siatkarze dosłownie stanęli w miejscu. Brazylijczycy odrobili aż pięć punktów z rzędu i dopiero Winiarski przełamał niemoc naszej drużyny. Przy stanie 10:8 Polacy ponownie uwierzyli w swoje możliwości i nie dali już sobie wydrzeć zwycięstwa w całym meczu. Reprezentacja Polski pokonała Brazylię w tie-breaku 15:12 i zasłużenie wygrała w całym spotkaniu 3:2.

Zapis naszej relacji z meczu:

12:15 - Koniec! Po dziesięciu latach wygrywamy z Brazylijczykami w meczu o punkty!

12:14 - Dwa punkty przewagi - czwarta piłka meczowa. Anastasi prosi o przerwę - ostatnią już w tym spotkaniu.

11:14 - Thiago trafia w siatkę - trzecia piłka meczowa dla Polaków w tym meczu!

11:13 - Prosty błąd Ignaczaka w przyjeciu.

10:13 - Brazylijczycy zdobywają dziesiąty punkt.

9:13 - Świetny blok Jarosza! Cztery punkty przewagi.

9:12 - Na nasze szczęście Wallace też się myli podczas serwisu. Piłka wylatuje za boisko.

9:11 - Fatalny błąd przy zagrywce Winiarskiego.

8:11 - Aut! Znowu mamy trzy punkty przewagi.

8:10 - Nareszcie! Winiarski punktuje po skosie. Polacy utracili jednak pewność siebie.

8:9 - Już tylko punkt przewagi. Polacy stanęli w miejscu.

7:9 - Błąd w obronie i nasza przewaga stopniała z sześciu do dwóch punktów. Anastasi prosi o przerwę.

6:9 - Niestety Brazylijczycy odrobili trzy punkty. Wciąż jednak mamy drugie tyle punktów przewagi.

4:9 - Skuteczny atak Sergio.

3:9 - Jarosz ścina wysoko lecącą piłkę podczas rozegrania Brazylijczyków i punktuje. Ich trener prosi o czas.

3:8 - Pięć punktów przewagi Polaków po błędzie w obronie Canarinhos! Siatkarze zmieniają strony.

3:7 - Trzeci z rzędu punkt Winiarskiego! Świetna dyspozycja Polaka w tie-breaku.

3:6 - Dante punktuje. Piłka odbita od bloku wylatuje na aut.

2:6 - Winiarski ponownie! Już cztery punkty przewagi biało-czerwonych.

2:5 - Winiarski znajduje dziurę w bloku Brazylijczyków i zdobywa piąty punkt! Przerwa techniczna.

2:4 - Jarosz! Błąd przy odbiorze, ale udało się skutecznie zaatakować.

2:3 - Wallace uderza potężnie pomiędzy blokującymi Polakami. Drugi punkt Brazylijczyków.

1:3 - Fantastyczny blok Polaków!

1:2 - Kubiak zagrywa kiwką, a piłka ląduje na samym krańcu boiska!

1:1 - Ten sam zawodnik myli się niestety przy serwisie. Piłka zatańczyła na taśmie, ale spadła na naszej stronie.

0:1 - Pierwszy punkt dla Polaków! Punktuje Jakub Jarosz.

Tie-break:

25:22 - Bartosz Kurek w aut. Brazylijczycy doprowadzają do wyrównania. Będzie tie-break.

24:22 - Miał być as serwisowy, ale się nie udało. Piłka setowa.

23:22 - Winiarski punktuje. Piłka odbija się od bloku przeciwników, ale wylatuje z boiska.

23:21 - Szczęście połączone z nieprzeciętnymi umiejętnościami daje Canarinhos 23. punkt.

22:21 - Sidao psuje zagrywkę - uderza prosto w siatkę.

22:20 - Polski blok dotyk siatki.

21:20 - Po bloku Brazylijczyków piłka wylatuje na aut.

21:19 - Błąd Bartosza Kurka przy zagrywce. Piłka uderza w siatkę.

20:19 - Na nasze szczęście Brazylijczycy się mylą w ataku.

20:18 - Nieskuteczny atak Kurka.

19:18 - Najpierw w taśmę, później w boisko - Brazylijczycy punktują.

18:18 - As serwisowy Kuby Jarosza!

18:17 - Bartosz Kurek uderza po skosie i zdobywa punkt.

18:16 - Canarinhos ponownie mają dwa punkty przewagi.

17:16 - Piłka po serwisie Thiago wylatuje na aut.

17:15 - Błąd w przyjęciu daje naszym przeciwnikom dwa punkty przewagi.

16:15 - Druga przerwa techniczna. Prowadzą Brazylijczycy.

15:15 - Thiago punktuje - piłka po bloku Polaków wylatuje na aut.

14:15 - Przesunięta krótka w wykonaniu Możdżonka daje nam piętnasty punkt.

14:14 - Piłka po ataku Kuby Jarosza wylatuje na aut. Remis.

13:14 - Wallace nie myli się tak jak kolega z drużyny.

12:14 - Błąd w ataku Thiago Alvesa i Polacy mają ju dwa punkty przewagi.

12:13 - Aut po serwisie Sidao!

11:12 - Kolejny punkt Jarosza - zdobyty w ten sam sposób.

11:11 - Atak Jarosza po bloku i jedenasty punkt dla Polaków.

11:10 - Aut po serwisie Bartosza Kurka.

10:10 - Brazylijski blok wpada w siatkę - punkt dla biało-czerwonych.

10:9 - Dobry atak Sidao po skosie.

9:9 - Lucas psuje zagrywkę.

9:8 - Brazylijczycy skutecznie blokują atak Polaków.

8:7 - Pierwsza przerwa techniczna. Jednopunktową przewagę mają Canarinhos.

6:7 - Wallace psuje zagrywkę. Uderza mocno - ale prosto w siatkę.

6:6 - Mocny atak Lucasa daje Brazylijczykom wyrównanie.

5:6 - Fenomenalny atak Kubiaka z drugiej linii daje nam szósty punkt.

5:5 - Po bloku biało-czerwonych piłka wylatuje na aut.

4:5 - Winiarski punktuje po bloku Brazylijczyków.

4:4 - Aut po zagrywce Kubiaka.

3:2 - Kolejny fatalny błąd sędziego! Choć piłka po uderzeniu Bartmana wylądowała w boisku, sędzia przyznał punkt dla Canarinhos za aut!

2:2 - Wallace skutecznie atakuje.

1:2 - Świetny blok Polaków. Prowadzimy.

1:1 - Kubiak sprytnie wypycha piłkę za boisko po rękach przeciwników.

1:0 - Seta zaczynamy od błędu przy zagrywce Winiarskiego.

IV set:

27:25 - Niestety - Brazylijczycy wygrywają trzeciego seta. Zamiast wspaniałego zwycięstwa 3:0 będzie czwarty set.

26:25 - Błąd w przyjęciu - Brazylijczycy mają piłkę setową. Andrea Anastasi prosi o czas.

25:25 - Piłka odbita od polskiego bloku wylatuje na aut.

24:25 - Aut! Następna piłka meczowa.

24:24 - Remis! Brazylijczykom udało się wybronić.

23:24 - Piłka meczowa!

23:23 - Świetny blok Polaków, ale niestety Polacy dotykają siatki. Zamiast piłki meczowej jest wyrównanie!

22:23 - Kubiak po skosie daje nam 23. punkt.

22:22 - Niestety Brazylijczycy wyrównują.

21:22 - Robi się nerwowo - Brazylijczycy są już tylko punkt za Polakami. Andrea Anastasi prosi o przerwę.

19:22 - Nowakowski z krótkiej jest dzisiaj po prostu nie do zatrzymania!

19:21 - Mocny atak Thiago daje Canarinhos dziewiętnasty punkt.

18:21 - Thiago serwuje fatalnie - olbrzymi aut.

17:20 - Jeszcze pięć punktów!

17:19 - Tym razem piłka uderzona po dłoniach właśnie Winiarskiego daje punkt Brazylijczykom.

16:19 - Doskonały atak Winiarskiego. Zawodnik jest dzisiaj w wybornej dyspozycji.

16:18 - Kubiak! Ważny punkt dla naszego zespołu.

16:17 - Niestety nasza przewaga topnieje.

14:17 - Nowakowski znowu punktuje - uderza po bloku Brazylijczyków.

13:16 - Nowakowski daje nam szesnasty punkt. Przerwa techniczna.

13:15 - Sędzia po raz trzeci myli się - i znowu na korzyśc przeciwników.

12:15 - Tym razem myli się Bartman - piłka po jego serwisie wylatuje za boisko.

11:15 - Brazylijczycy nie wyglądają jak mistrzowie świata. Kolejny błąd w zagrywce.

10:14 - Piłka po serwisie Brazylijczyków wylatuje z kolei na aut.

10:13 - Winiarski niestety prosto w siatkę.

9:13 - świetne rozciągnięcie bloku i jeszcze lepszy atak Bartmana. Cztery punkty przewagi!

9:12 - Błąd przy serwisie - i znowu mamy trzy oczka przewagi.

9:11 - Canarinhos idą cios za ciosem i nie rezygnują.

8:11 - Zawodnicy z Ameryki Południowej powoli odrabiają straty.

7:10 - Polacy dobrze blokują, ale piłka spada tuż za linią końcową.

6:10 - Brazylijczycy popełniają seryjne błędy w trzecim secie. Tym razem fatalny odbiór. Trener naszych przeciwników prosi o czas.

6:9 - Najpierw taśma, później aut. Trzy punkty przewagi Polaków.

6:8 - Pierwsza przerwa techniczna.

6:7 - Canarinhos grają bardzo ostro - nie mają nic do stracenia.

5:5 - Brazylijczycy doprowadzają do wyrównania.

4:5 - Błąd przy zagrywce Polaków.

3:5 - Szczęśliwy atak Bartmana pozwala nam utrzymać dwupunktową przewagę.

1:3 - Pierwszy punkt naszych przeciwników.

0:3 - Fatalne błędy Brazylijczyków.

0:2 - Kubiak - i prowadzimy dwoma punktami.

0:1 - Błąd Thiago przy zagrywce.

III set:

25:27 - Błąd Canarinhos! Drugi set również dla Polaków!

25:26 - Bartman po bloku! Kolejna piłka setowa.

25:25 - Brazylijczycy ponownie wyrównują.

24:25 - Ignaczak z krótkiej daje nam kolejną piłkę setową!

24:24 - Niestety remis.

23:24 - Brazylijczycy zdobywają punkt.

22:24 - Piłka setowa dla biało-czerwonych!

20:22 - Dwa punkty przewagi Polaków. Selekcjoner Brazylijczyków po raz kolejny prosi o przerwę. Kibice szaleją na trybunach!

20:21 - Świetny atak Nowakowskiego.

20:20 - Nasi przeciwnicy nie dają nam odskoczyć nawet na dwa punkty.

20:19 - Doskonała gra Polaków - zwłaszcza Ignaczaka - w obronie i świetna kontra Bartmana!

19:19 - Brazylijczycy wyrównują.

18:19 - Wychodzimy na prowadzenie!

18:18 - Bartman! Chytrze zagrał na Mauricio, któremu piłka dosłownie przeleciała przez palce. Trener Brazylijczyków prosi o czas - Polacy doprowadzili do wyrównania.

18:17 - Świetna kiwka Nowakowskiego. Próbujący interweniować Mauricio nabawił się lekkiej kontuzji dłoni, ale wrócił na boisko.

18:16 - Biało-czerwoni byli o włos od doprowadzenia do wyrównania, ale ostatecznie punkt zdobywa Mauricio.

16:15 - Polacy powoli odrabiają straty.

16:13 - Druga przerwa techniczna.

15:13 - Teraz przy zagrywce mylą się nasi przeciwnicy.

15:12 - Błąd Bartmana, który wpada na siatkę.

14:11 - Winiarski atakuje po skosie i zdobywa punkt.

14:10 - Po błędzie w rozegraniu Canarinhos łatwo uciekają cztery oczka do przodu. Andrea Anastasi prosi o czas.

13:10 - Nieskuteczny blok Polaków.

12:10 - Wallace uderza w siatke.

12:9 - Kuriozalny błąd włoskiego sędziego! Brazylijczycy uderzyli wysoko ponad blokiem - na aut - ale sędzia uznaje, że piłka uderzyła o blok biało-czerwonych.

11:9 - Tym razem Brazylijczyk się myli - spory aut.

11:8 - As serwisowy Lucasa.

10:8 - Wallace daje Brazylijczykom dziesiąty punkt.

9:8 - Bartman jest dzisiaj kapitalny w ataku. Punkt dla naszych.

9:7 - Kubiak dobrze atakuje, ale uderza w siatkę. Brazylijczycy odskakują na dwa punkty.

8:7 - Pierwsza przerwa techniczna. Piłka wyleciała po zagrywce poza boisko - choć byliśmy blisko asa serwisowego.

7:7 - Winiarski potężnie uderza i daje Polakom siódmy punkt.

6:6 - Polacy grają dobrze w przyjęciu i bloku.

4:4 - Początek drugiego seta jest bardzo wyrównany.

II set:

22:25 - Polacy wygrywają pierwszego seta. Doskonała postawa naszej drużyny!

22:24 - Kiwka Winiarskiego i mamy piłkę setową!

22:23 - Bartman w ataku - i Polacy wychodzą na prowadzenie!

22:22 - Znowu remis.

22:21 - Niestety Ruciak myli się przy zagrywce i Brazylijczycy znowu prowadzą.

21:21 - Remis! Kto wygra pierwszego seta?!

21:20 - Mauricio myli się przy zagrywce.

21:19 - Po bloku Polaków wylatuje na aut. Biało-czerwoni nie mogą doprowadzić do wyrównania.

20:19 - As serwisowy Michała Kubiaka! Trener Brazylijczyków prosi o przerwę.

20:18 - Polacy odrabiają straty.

20:17 - Kubiak świetnie w ataku.

20:16 - Polacy są bardzo nieskuteczni w bloku. Andrea Anastasi prosi o drugą przerwę. Brazylijczycy prowadzą już czterema punktami.

17:15 - Punkt dla Polaków - Lucas Saatkamp dotyka siatki.

17:14 - Brazylijczycy znowu uciekają. Anastasi prosi o przerwę.

16:14 - Druga przerwa techniczna. Polacy przegrywają głównie z powodu własnych błędów przy zagrywce.

15:14 - Teraz w siatkę uderza Wallace.

15:13 - I znowu taki sam błąd biało-czerwonych! Nasza drużyna nie może wyrównać.

14:12 - Kolejny błąd przy serwisie - tym razem Nowakowskiego.

13:11 - Błąd Kubiaka przy serwisie. Brazylijczycy znowu odskakują.

11:10 - Nowakowski gra świetnie w ataku. Tylko punkt straty!

10:8 - Punkt dla Polaków - Brazylijczycy dotykają siatki.

9:6 - As serwisowy De Souzy.

8:6 - Pierwsza przerwa techniczna. Na trybunach w Toronto znajdują się głównie Polacy. Doping jest bardzo głośny.

7:4 - Po sprytnym zagraniu Brazylia wychodzi na trzypunktowe prowadzenie.

4:3 - Błędy przy zagrywce obu drużyn, a następnie świetny blok polskiej drużyny.

3:1 - Pierwsze dwa punkty zdobywają zawodnicy Canarinhos, później Polacy odzyskują jeden punkt, ale po błędzie przy zagrywce Brazylijczycy znów wychodzą na dwupunktowe prowadzenie.

0:0 - Mecz rozpoczynają Brazylijczycy.

I set

Polacy i Brazylijczycy są zdecydowanie najlepszymi zespołami walczącymi w grupie - pozostałe drużyny to reprezentacje Kanady oraz Finlandii. Przypomnijmy, że w zeszłorocznej edycji turnieju Brazylia zajęła drugie miejsce (uległa w finale Rosji), a Polska - trzecie. Obie drużyny mają w dzisiejszym meczu równe szanse na zwycięstwo. Choć na papierze mocniejsza jest Brazylia, zawodnicy z Ameryki Południowej nie są jeszcze w optymalnym dla siebie rytmie meczowym. Przykłady z zeszłych lat uczą, że jeżeli Brazylijczycy grają słabo - to właśnie na początku rozgrywek, by z każdym kolejnym spotkaniem grać coraz lepiej.

Drużyna trzykrotnych mistrzów świata z rzędu biało-czerwonych na pewno nie zlekceważy. - Polacy to jedni z kandydatów do medali na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, mierzą także w miejsce na podium w Lidze Światowej. Mają wysoki i silny zespół, jak wszystkie ekipy z Europy Wschodniej. Zawsze zajmują miejsca w pierwszej trójce lub blisko niej i są prowadzeni przez wielkiego włoskiego trenera Andreę Anastasiego - powiedział selekcjoner reprezentacji Brazylii, Bernardo Rezende. W podobnym tonie o naszych przeciwnikach wypowiada się trener polskiej drużyny - Andrea Anastasi.

Należy jednak pamiętać, że w roku olimpijskim Liga Światowa to impreza drugiej kategorii. - Poważnie to traktujemy (dzisiejszy mecz - przyp. red.), ale źle by się stało, gdyby ktoś z nas doznał kontuzji tuż przed igrzyskami. W Pucharze Świata walczyliśmy o awans na igrzyska i tam nie mogło być kalkulowania. W Lidze Światowej nie będziemy się zabijać - powiedział reprezentant Polski, Michał Kubiak.