Słyszeli państwo o jarmużu? Oczywiście, jest przecież stary jak świat. Znano go w antycznym Rzymie, był podstawą żywienia szkockich chłopów, porastał – jak przystało na roślinę mrozoodporną – Syberię. Zatem nic nowego ani ekscytującego pod słońcem. I nagle: szał. Gwyneth Paltrow wyznaje, że żywi się wyłącznie jarmużem, by schudnąć do roli, Michelle Obama wreszcie czuje się dzięki niemu zdrowa, Ryan Gosling zawdzięcza mu urodę, a sportowcy Super Bowl – kondycję. Książka z przepisami „50 Shades of Kale” (aluzja do „Pięćdziesięciu twarzy Greya”) staje się bestsellerem niemal rangi pierwowzoru, w samym tylko 2014 r. imię Kale (po angielsku właśnie jarmuż) otrzymują w Ameryce 262 noworodki, a „New York Times” donosi o zgłoszonej Kongresowi USA inicjatywie ustanowienia Narodowego Dnia Jarmużu.
Jajka dyniowe
Istne szaleństwo. Tylko dlaczego akurat jarmuż? Jego kariera jest idealnym studium tego, jak rodzą się globalne, kulinarne trendy. Powstają podobnie jak te w modzie – w wyniku wielu sprzyjających czynników. Decydujący: jarmuż jest zgodny z duchem czasu. A duch czasu niesie jasne przesłanie: ma być zdrowo. Druga dekada XXI w. wręcz zobowiązuje nas do zdobywania wiedzy na temat pochodzenia spożywanych produktów i stosowania się do wszelkich – bardziej lub mniej zasadnych – diet: wegańskiej, bezglutenowej, bezlaktozowej. Przy czym ta moda na zdrowie przybiera czasem kuriozalną formę. Sprzedaż awokado na Zachodzie w ciągu 15 lat wzrosła czterokrotnie. Uważane niegdyś za zbyt tłuste dziś na nowo staje się wspaniałym źródłem potasu i kwasu oleinowego. Na tyle zyskownym, że Nową Zelandią wstrząsa ostatnio związana z tym owocem przestępczość. Lokalne gangi napadają w nocy na sady i ładują zbiory do ciężarówek, by sprzedawać je paserom. Wzlot przeżywają też jajka – umówmy się: żadna nowość. Po latach infamii, spowodowanej wysoką zawartością cholesterolu, znów są na żywieniowym topie (choć ich nikt jeszcze na masową skalę nie wykrada z kurników).
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.